Data publikacji:

Zaciski elektryczne: do czego się stosuje?

Zaciski są jedną z najważniejszych składowych instalacji elektrycznych. Ułatwiają one i znacząco przyspieszają pracę podczas łączenia kabli różnego typu i o różnej grubości, bez potrzeby i ręcznego wiązania, a następnie zabezpieczania. Pozwalają one również na błyskawiczną naprawę uszkodzonych fragmentów przewodów, a także wprowadzanie szybkich zmian w ich konfiguracji. Z zaciskami spotkamy się zarówno w budownictwie, jak i w różnego typu maszynach, od samochodów po samoloty, a nawet rakiety. Zaciski do kabli elektrycznych dostępne są w kilku podstawowych rodzajach, przedstawiamy zatem najważniejsze z nich.
zaciski elektryczne

Zaciski do kabli elektrycznych – modele śrubowe

Zaciski śrubowe znane również powszechnie jako kostki elektryczne, to najczęściej wykorzystywane produkty do łączenia kabli elektrycznych. Zbudowane są z tworzywa sztucznego. Obudowa zabezpiecza dwa otwory umieszczone naprzeciw siebie z jej obu stron.
Wkładamy w nie dwa przewody elektryczne, ale nim to zrobimy, muszą one wpierw zostać równo przycięte, a ich końcówki pozbawione izolacji. Nad otworami znajdują się śrubki, po których przykręceniu mocujemy na stałe kable wewnątrz obudowy zacisku, zamykając tym samym połączenie elektryczne.
Zaciski śrubowe dostępne są w kilku podstawowych rozmiarach, przeznaczonych do pracy z przewodami o różnym przekroju, którego wartość podawana jest w milimetrach kwadratowych. Kostki sprzedawane są w długich segmentach, składających się z wielu połączonych ze sobą elementów, które możemy dzielić w razie potrzeby na pojedyncze moduły przy pomocy nożyka.
Zaletą zacisków śrubowych jest ich bardzo niska cena, a także uniwersalność, sprawdzają się bowiem w najróżniejszych sytuacjach i warunkach. Minusem jest z pewnością konieczność skorzystania ze śrubokręta, co jest trudne, gdy łączymy kable w wąskich przestrzeniach lub w bardzo niewygodnej pozycji.

Zaciski do kabli elektrycznych –zaciski automatyczne na klips

Zaciski na klips, znane również jako złączki Wago z ruchomym zaciskiem, osiągają znacznie większe rozmiary niż kostki elektryczne. W przeciwieństwie do nich sprzedawane są w segmentach przyjmujących dwa, trzy lub pięć przodów. Otwory znajdują się z przodu konstrukcji, po usunięciu izolacji wkładamy do nich kable. Aby zamknąć połączenie, używamy jednak specjalnych klipsów, które wciskamy, by zabezpieczyć pozycję przewodu.
Plusem tego rozwiązanie jest łatwość obsługi, bez konieczności używania jakichkolwiek narzędzi. Problemy mogą jednak sprawiać wspomniane już rozmiary zacisku. Nawet najmniejsze modele mogą być za duże, jeżeli montujemy je w niewielkich przestrzeniach, w których wcześniej używane były kostki elektryczne. W przypadku dużych instalacji odczujemy także względnie wysoką cenę tego rodzaju zacisku, kilkukrotnie wyższą od analogicznej złączki śrubowej.

Zaciski do kabli elektrycznych – zaciski sprężynowe

Ostatnim rodzajem zacisku elektrycznego są modele sprężynowe. Mają one znacznie bardziej kompaktowe wymiary zbliżone do produktów śrubowych, przez co świetnie sprawdzą się w różnego rodzaju maszynach. W sprzedaży znajdziemy modele z dwoma, trzema, czterema, pięcioma lub ośmioma otworami na kable. Są one umieszczone zawsze od frontu produktu.
Tworzenie połączenia tutaj także nie wymaga użycia żadnych dodatkowych narzędzi. Do środka otworu wkładamy po prostu odsłonięty przewód, aż do chwili, gdy poczujemy opór. Wówczas to uruchamiany jest niewielki sprężynowy mechanizm, przytrzymujący go w miejscu.
Warto jednak zaznaczyć, że w przeciwieństwie do dwóch poprzednich zacisków, złączki sprężynowe są niekompatybilne z kablami typu linka, składającymi się ze splecionych cienki miedzianych żył. W ich przypadku sprawdzą się jedynie przewody z solidnego pojedynczego drutu.
Do wad zacisków tego typu należy też brak mechanizmu zwalniającego kabel, więc aby go usunąć, musimy zwyczajnie użyć dość dużo siły, co czasami utrudnia prace instalacyjne. Plusem produktów tego typu jest jednak ich niższa cena.
Zdjęcie: Envato Elements