Data publikacji:

Zraszacze wynurzalne: jaki wybrać? Jak zamontować?

Trawnik to element większości ogrodów oraz terenów zielonych znajdujących się przy budynkach. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że koszenie to jedyny zabieg pielęgnacyjny, dużo trudniejszym i obowiązkowym zadaniem jest właściwe nawadnianie trawy. Tylko wtedy rośnie ona zielona, bujna i doskonale uzupełnia inne nasadzenia. Jednak regularne i równomierne dostarczanie trawnikom wody bywa problematyczne, zwłaszcza gdy wymaga tego duży obszar. Wówczas idealnym rozwiązaniem są zraszacze wynurzalne. Sprawdź, czym są te niezastąpione i pomocne urządzenia, oraz który rodzaj wybrać do swojego ogrodu.
Zraszacze wynurzalne

Rodzaje zraszaczy do trawników

Zraszacze do trawników i ogrodów to bardzo popularne i wygodne rozwiązania, które pozwalają nam cieszyć się równomiernie zadbaną pod względem nawadniania przestrzenią. Wśród dostępnych urządzeń spotkać można różnego rodzaju sprzęty, które różnią się parametrami, zasięgiem, obsługą, sposobem działania, ceną i poziomem bezpieczeństwa.
Do najczęściej spotykanych akcesoriów nawadniających należą zraszacze proste sterowane ręcznie i występujące w postaci specjalnej końcówki nakładanej na wąż ogrodowy oraz zraszacze pulsacyjne, o zasięgu nawet do 35 metrów, w formie obrotowej głowicy. Popularnym rozwiązaniem jest też zraszacz statyczny, kierujący strumień wody w jednym, określonym kierunku. To rozwiązanie tanie i skuteczne nawet na dużej przestrzeni, przy zastosowaniu kilku sztuk.
Wiele stref naraz pozwala nawodnić zraszacz obrotowy napędzany przez turbiny. Ich zasięg to nawet 150 metrów. Do 300 metrów terenu nawodni natomiast zraszacz wahadłowy, który gwarantuje równomierne dostarczanie wody. Wersją automatyczną i wykorzystującą najbardziej zaawansowane rozwiązania są zraszacze wynurzalne

Czym są zraszacze wynurzalne do trawy?

Zraszacze wynurzalne to system nawadniania ogrodu, będący jednym z najskuteczniejszych sposobów na dostarczanie trawnikom i roślinom niezbędnej wody, także w czasie suszy, nieobecności właścicieli czy też w przypadku ogromnej powierzchni ogrodu. W zielonych zakątkach często spotkać można urządzenia montowane na stałe, jednak o wiele lepszą i posiadającą więcej zalet opcją są zdecydowanie zraszacze wynurzalne. Zestaw tego typu urządzeń nie jest widoczny przez cały czas, zatem w żaden sposób nie zaburza estetyki terenu.
To świetne rozwiązanie dla miejsc, gdzie bawią się dzieci, przebywają ludzie i zwierzęta czy też trawa jest użytkowana w konkretnym celu, tak jak na kortach tenisowych czy polach golfowych. Poruszając się po danym terenie, nie ma ryzyka zahaczenia lub potknięcia się o sprzęt nawadniający, co mogłoby grozić upadkiem. Zraszacze ogrodowe wynurzalne umieszczane są w ziemi, a na jej powierzchnię wysuwają się w wyniku zwiększonego ciśnienia wody. Po skończonym podlewaniu natomiast chowają się w zamontowanych puszkach.

Rodzaje zraszaczy wynurzalnych

Najtańsze i najprostsze nawadnianie wynurzalne zorganizować można za pomocą zraszaczy przenośnych. Są to modele, które idealnie sprawdzą się w przypadku niewielkich trawników. Wśród najpopularniejszych opcji znajduje się tu model rotacyjny oraz wahadłowy. Do tego typu urządzeń wodę podłącza się z kranu lub pompy pobierającej ją ze zbiornika na deszczówkę czy za pomocą zwykłego węża ogrodowego. Doskonałym źródłem dla podlewania będzie też pobliska sadzawka, staw lub kopana studnia.
W przypadku gdy trawnik lub przestrzeń do podlewania jest niewielkich rozmiarów, ale ma nieregularny kształt, lepiej jest zastosować turbinowe zraszacze wynurzalne. Zasięg takiego rozwiązania można ustawić i nakierować na trudno dostępne miejsce dzięki opcji regulacji kąta zraszania. Ten rodzaj nawadniania wymaga zainstalowania pod powierzchnią doprowadzających wodę rur.
Bardziej zaawansowanymi urządzeniami stosowanymi do ogrodów o nietypowych kształtach są automatyczne zraszacze wynurzalne, które posiadają opcję zaprogramowania i zapamiętania kształtu przestrzenni wymagającej podlewania. Dostępne są zarówno w wersji przenośnej, jak i montowanej na stałe, a zasięg, jaki obsługują takie systemy, to nawet 350 metrów kwadratowych. Sprzęt wyposażony jest w sterowanie elektroniczne oraz możliwość zasilania panelami fotowoltaicznymi.

System zraszaczy wynurzalnych – czy warto?

Doskonałym rozwiązaniem problemu z nawadnianiem trawnika i ogrodu są systemy zraszaczy wynurzalnych, które stanowią idealną opcję dla dużych obszarów wymagających pielęgnacji. Działają one w sposób automatyczny i sprawdzą się również w przypadku, gdy nie dysponujemy dostateczną ilością czasu na co dzień, by pamiętać o trawie. Zraszacze wynurzalne tego typu polecane są zarówno w przypadku małych ogrodów, jak i przestrzeni liczonych w hektarach.
Montaż systemów nawadniania wynurzalnego warto zaplanować przed aranżacją trawnika, ponieważ wymaga on zainstalowania we właściwych miejscach nie tylko zraszaczy, ale też przewodów zasilających doprowadzających wodę, sterowników, elektrozaworów czy odpowiednich czujników. 
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!