Data modyfikacji:

Czym są nutrikosmetyki?

Mądra pielęgnacja skóry to nie ta, która opiera się wyłącznie na kosmetykach. Twoja cera wymaga troski „od wewnątrz”. W tym właśnie celu powstały nutrikosmetyki – produkty, które mogą pomóc ci pozbyć się bardzo wielu, urodowych problemów. Jak je stosować i które z nich są najbardziej skuteczne?

Nutrikosmetyki – definicja

Nutrikosmetyki to suplementy diety, których celem jest uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów istotnych dla zdrowia i wyglądu skóry, paznokci oraz włosów. Najczęściej występują w formie kapsułek. To zdrowa forma uzupełnienia pielęgnacji oraz diety, zapewniająca skórze zastrzyk koniecznych dla doskonałej formy substancji.

Składniki nutrikosmetyków

Jakie substancje spotkasz w nutrikosmetykach? To witaminy i minerały, które odpowiadają za jędrność, elastyczność i zdrowy koloryt skóry. W dużej mierze są to antyoksydanty, które spowalniają procesy starzenia.
Witaminy, które spotkasz w nutrikosmetykach, to:
• Witamina A – doskonała na nadmierne rogowacenie naskórka i podrażnienia,
• Witamina E – nawilża i koi skórę, poprawia jej ukrwienie,
• Witamina C – zwalcza przebarwienia i wolne rodniki,
• Witaminy z grupy B – leczą stany zapalne skóry, zapobiegają wypadaniu włosów.
Minerały, które spotkasz w nutrikosmetykach, to:
• Cynk – leczy stany zapalne i wspomaga syntezę kolagenu w skórze,
• Selen – naturalny filtr UV, chroni skórę przed słońcem,
• Krzem – zapewnia skórze, włosom i paznokciom optymalny poziom nawilżenia.

Substancje aktywne w nutrikosmetykach

Poza witaminami i minerałami, nutrikosmetyki często są wzbogacane o substancje aktywne. To między innymi kwas hialuronowy, koenzym Q10, kolagen, flawonoidy. Ich działanie jest najczęściej odmładzające.

Czy nutrikosmetyki działają?

Wbrew wielu opiniom, dobrej jakości nutrikosmetyki przynoszą efekty. Jeśli tylko są zamknięte w osłonce, której nie strawią soki żołądkowe, dotrą do jelit, skąd wchłaniane są do krwioobiegu, a następnie rozprowadzane po całym organizmie. Należy jednak pamiętać, że w pierwszej kolejności, składniki nutrikosmetyków wraz z krwią „zasilą” narządy wewnętrzne. Skóra, włosy i paznokcie, dla twojego organizmu stoją na samym końcu kolejki. Z tego względu, by zobaczyć skutki używania nutrikosmetyków, trzeba po prostu dać im czas na to, by zadziałały.

Kto powinien sięgnąć po nutrikosmetyki?

Pamiętaj, że podstawą dobrego wyglądu jest zdrowy tryb życia, a więc odpowiednia dieta, nawodnienie, sen, sport i unikanie używek. Dopiero, gdy spełniasz te warunki, warto pomyśleć o dodatkowej suplementacji. Nutrikosmetyki powinni stosować ci, którzy mimo pielęgnacji i zdrowego trybu życia nie uzyskują oczekiwanych efektów.
Ważne, by ustalić jeden cel, w którym będziesz stosować nutrikosmetyki. Twój problem to wypadanie włosów, szary koloryt cery, kruche paznokcie? Dobierz preparat, który jest dedykowany konkretnemu kłopotowi i skup się na jego zwalczaniu.

Nie tylko „od wewnątrz”

Ciekawostką jest, że kapsułki dedykowane odnowie skóry, można stosować również zewnętrznie. Wiele kobiet używa ich jak serum, aplikując je bezpośrednio pod krem. Tak od lat stosowane są słynne „rybki” z witaminą A+E. To tani, prosty w użyciu i dobry kosmetyk dla każdego rodzaju cery.
Nutrikosmetyki to cenne wsparcie dla odnowy skóry, włosów i paznokci. Cierpliwość w ich stosowaniu doprowadzi cię do oczekiwanych efektów. Pamiętaj jednak, że żadne suplementy nie zastąpią zdrowej diety, dlatego stosuj nutrikosmetyki wyłącznie jako jej uzupełnienie, a nie substytut. Jakie są twoje doświadczenia z nutrikosmetykami?
Autorka: Joanna Stanuch