Data modyfikacji:

Masz problem z obrazem telewizyjnym lub trzeszczącym radiem? Rozwiązaniem może być wzmacniacz antenowy

Oglądanie telewizji jest dla nas tak oczywiste, że nie zastanawiamy się nawet, jak to działa. Chyba że nagle z obrazem dzieje się coś niedobrego, co zaczyna nam przeszkadzać albo nawet uniemożliwiać jej odbiór. Często okazuje się, że powodem jest zbyt słaby sygnał antenowy, a wtedy jedynym ratunkiem jest zastosowanie odpowiedniego telewizyjnego  wzmacniacza antenowego. 

Wzmacniacze antenowe do telewizji naziemnej 

Wzmacniacze antenowe mogą okazać się potrzebne wszędzie tam, gdzie jest problem z jakością obrazu i samemu trzeba troszczyć się o odbiór telewizji. W praktyce – wtedy, kiedy mamy do czynienia z antenami odbierającymi telewizję naziemną: w domach jednorodzinnych i blokach z antenami zbiorczymi.

Problem raczej nie będzie dotyczył osób, które korzystają z telewizji kablowej lub platform operatorów cyfrowych. Ważne zastrzeżenie – wszystko, co tu napiszemy, można odnieść, uwzględniając oczywistsze różnice, do odbioru radia. Czymś innym są jednak często poszukiwane wzmacniacze do radia samochodowego. 

Żeby dobrze zrozumieć, o co chodzi z antenowymi wzmacniaczami telewizyjnymi, konieczne są pewne wyjaśnienia. Od kilku lat mamy w Polsce możliwość odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Jest to w tej chwili około 60 kanałów w ramach tzw. multipleksów DVB-T, które są bezpłatne (za wyjątkiem abonamentu mediów publicznych). Żeby je odbierać, niezbędne są anteny oraz dekodery DVB-T, zewnętrzne w przypadku starszych modeli telewizorów, a wbudowane w odbiorniki w przypadku nowszych. 
Jeśli odbieramy telewizję w ten właśnie sposób i mamy problem z jakością obrazu, to w takim wypadku powodem może być zbyt słaby sygnał telewizyjny. Jakie będą tego objawy? W obrazie pojawiają się zakłócenia i szumy (kasza), obraz wyświetlany jest z przerwami lub się zatrzymuje. Może też dojść do jego podzielenia na wyraźnie widoczne piksele albo może zmienić kolor, najczęściej na zielony. Jeśli telewizor z takimi właśnie objawami podłączymy bliżej anteny (np. krótszym kablem) i nastąpi wyraźna poprawa obrazu, to znaczy, że sygnał faktycznie jest za słaby. 

Przyczyn może być kilka, np. zbyt wiele odbiorników podłączanych do jednej anteny (przez rozgałęźniki) lub zbyt duże odległości od anteny do telewizora. W takim przypadku receptą może być tzw. wzmacniacz antenowy. Czasem jego użycie jest niezbędne, ale trzeba pamiętać, żeby stosować go wyłącznie wtedy, kiedy jest to rzeczywiście konieczne. Działa on bowiem w ten sposób, że wzmacniając sygnał, jednocześnie nieco go zniekształca, a im większe wzmocnienie jest konieczne, tym również silniejsze są zakłócenia. 

Wzmacniacz antenowy – ale jaki? 

W sklepach jest duży wybór wzmacniaczy, które mają różne zastosowania. Warto poradzić się fachowca w tej sprawie, gdyż trudno mówić o jakimś powszechnie uznawanym podziale czy nawet nazewnictwie. Najprostsze jest rozróżnienie na wzmacniacze zewnętrzne, mocowane na masztach antenowych lub w ich pobliżu, i wewnętrzne, znajdujące się w budynkach. Często zresztą zaleca się ich jednoczesne montowanie, tak żeby współpracowały ze sobą. 

Niezależnie od tego, innym, bardzo często stosowanym podziałem jest podział na wzmacniacze pasmowe, które wzmacniają cały sygnał z anteny, oraz kanałowe, wzmacniające jeden lub kilka programów. Coraz częściej mają one sterowanie (strojenie) elektroniczne, które pozwala wybrać wzmocnienie tego kanału, o który nam chodzi. Trzeba jednak wiedzieć, że działa on w ten sposób, że wzmacniając jeden (lub kilka) kanałów, tłumi i zakłóca pozostałe. 

Wzmacniacze można też podzielić ze względu na miejsce montowania na masztowe i budynkowe. Wzmacniacze masztowe stosuje się w przypadku małej liczby odbiorników, np. w domkach jednorodzinnych i, jak sama nazwa wskazuje, mocuje się je na masztach antenowych. Z kolei tzw. wzmacniacze budynkowe stosuje się w przypadku anten zbiorczych, np. w blokach, gdzie sygnał jest następnie rozdzielany najpierw na poszczególne piony, a później mieszkania. Bardzo często, zwłaszcza jeśli sygnał jest słaby, zaleca się jednoczesny montaż wzmacniacza pasmowego, o którym wcześniej pisaliśmy.

Jeszcze nieco innym rodzajem jest tzw. wzmacniacz szerokopasmowy. Ma on zastosowanie przy rozprowadzaniu sygnału z instalacji zbiorczej naziemnej lub kablowej do poszczególnych odbiorników. Warto wspomnieć, że niektóre z takich wzmacniaczy posiadają specjalną regulację siły wzmocnienia. 

Nie istnieje również jeden uniwersalny sposób montażu tych urządzeń. Na rynku jest wiele modeli różnych producentów i zazwyczaj dołączają oni do swoich produktów instrukcje montażu, do której należy się stosować. 
Również ceny są bardzo zróżnicowane. Najtańsze urządzenia kosztują ledwie kilka złotych, najdroższe – ok. 200 zł. 

Autor: Tomasz Bodył