Data modyfikacji:

Jaki olej silnikowy do Skody Octavii wybrać? 

Regularna wymiana oleju pozwala na wydłużenie żywotności silnika, a także utrzymanie efektywności jego pracy. Sprawdź na co zwracać uwagę podczas wyboru oleju do Skody Octavii. 

Jak dobrać odpowiedni olej do Skody Octavii? 

Wybór oleju silnikowego wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Nie tak łatwo znaleźć uniwersalny olej silnikowy, który będzie odpowiedni do każdego silnika. Skoda Octavia doczekała się trzech generacji i kilkunastu różnych wersji silnikowych. Do nowoczesnych silników diesla i benzynowych powinno się stosować oleje syntetyczne. Tego typu mieszanka charakteryzuje się dobrymi właściwościami smarującymi zmniejszającymi tarcie.

Dzięki temu silnik może pracować dłużej. To ważne, ponieważ niskiej jakości oleje mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia jednostki napędowej, a to niesie ze sobą koszty wizyty w u mechanika. Zaleca się, aby olej w silniku samochodowym wymieniać co 10-15 tysięcy kilometrów. 
Drugim ważnym elementem jest klasa lepkości. Pierwsza część nazwy obejmuje klasę zimową, natomiast druga klasę letnią. Producenci w ten sposób oznaczają płynność oleju w danych warunkach. Dla przykładu oleje 0W mają lepsze właściwości smarujące w niskich temperaturach. Oleje z serii 30,40 lub 50 dysponują wyższą klasą lepkości, co lepiej wpływa na działanie silnika w upalne dni. W Skodzie Octavii największą popularnością cieszą się oleje syntetyczne 5W30 oraz 5W40. Posiadacze nowszych samochodów sięgają także coraz chętniej po oleje 0W30 lub 0W40.

W wyborze pomocne mogą okazać się normy olejów silnikowych wprowadzone dla silników należących do grupy Volkswagena. Każdy producent stosuje takie oznaczenia na butelkach, dlatego łatwiej możesz dopasować konkretny model do swojej Skody Octavii. Jeśli będziesz miał kłopoty z doborem właściwego oleju, to skontaktuj się ze sklepem. Fachowcy dobiorą odpowiednią mieszankę do twojego silnika.
 • VW 500 00 i VW 501 01 - stosowane w samochodach z silnikami benzynowymi i diesla, które zostały wyprodukowane przed 2000 rokiem.  
 • VW 502 00 - do silników benzynowych pracujących w trudnych warunkach 
 • VW 503 00 - do większości silników benzynowych z przeglądem odbywającym się co 30 000 km lub 2 lata. 
 • VW 503 01 - do silników benzynowych z turbiną i przeglądem odbywającym się co 30 000 km lub 2 lata. 
 • VW 504 00 - dedykowane do silników benzynowych FSI z przeglądem co 2 lata lub 30 000 km. 
 • VW 505 00 - uniwersalny olej, który jest odpowiedni do silników diesla 
 • VW 505 01 - stosowany do standardowych silników diesla, które mają pompo-wtryski.
 • VW 506 00 - olej dedykowany do silników diesla bez pompo-wtrysków, których przegląd odbywa się co 2 lata lub 30 000 km. 
 • VW 506 01 - ten olej stosuje się do silników diesla wyposażonych w pompo-wtryski. Jest on rekomendowany dla samochodów z przeglądem co 2 lata lub 30 000 km. 
 • VW 507 00 - tego typu oleje są dedykowane przede wszystkim do samochodów z silnikiem diesla, które dodatkowo są wyposażone w filtr cząstek stałych, czyli popularny DPF. Olej silnikowy warto stosować, jeśli przegląd odbywa się co 2 lata lub 30 000 km. 
 • Polecane oleje do Skody Octavii 

  Mobil 1 New Life 0W40 


  Castrol Edge 5W30 Longlife Titanium FST 


  Volkswagen Longlife III 5W30 


  Liqui Moly Top Tec 5W40