Data publikacji:

Jak i czym czyścić zamsz?

Zamsz od dekad nie może narzekać na brak popularności. Marki chętnie wykorzystują go do produkcji obuwia, odzieży i akcesoriów, a klienci równie chętnie te produkty kupują. Warto jednak pamiętać, że naturalny materiał wymaga odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. W przeciwnym razie szybko się zniszczy i straci swój efektowny wygląd. Dziś skupimy się na obuwiu. Jak i czym czyścić zamsz? Podpowiadamy!

jak czyścić zamsz

Jak czyścić zamsz? Regularna pielęgnacja to podstawa

Można śmiało stwierdzić, że zamsz jest dość wymagającym materiałem, który potrzebuje regularnej i odpowiedniej pielęgnacji oraz czyszczenia. Wystarczy jednak, że poświęcisz mu trochę czasu, aby przez lata nie stracił swojego wyglądu i nie miał widocznych uszkodzeń.

Główną zasadą czyszczenia butów zamszowych jest pozbywanie się zabrudzeń najszybciej, jak jest to tylko możliwe! Jeśli w trakcie spaceru zauważysz, że na obuwiu pojawiły się suche plamy, to usuń je od razu po powrocie do domu, na przykład przy użyciu specjalnej szczotki, o której opowiadamy więcej poniżej.

Sprawa wygląda inaczej w przypadku mokrych zabrudzeń. Jak wtedy czyścić zamsz? Jeśli winowajcą jest błoto lub nawet śnieg, to poczekaj, aż buty wyschną. Nie pomagaj im w tym i nie susz ich suszarką, bo gorący strumień powietrza może przynieść więcej szkody niż pożytku i uszkodzić materiał. Podobnie jest w przypadku kaloryferów – nigdy nie stawiaj przy nich obuwia. Gdy buty będą już suche, możesz spróbować pozbyć się plam przy użyciu szmatki lub szczotki.

Szczotka do zamszu – must have w twoim domu

Czym najlepiej czyścić zamsz? Jeśli masz w swojej szafie obuwie zamszowe, to koniecznie zainwestuj w specjalną szczotkę do zamszu, która jest praktycznym pomocnikiem w regularnej pielęgnacji i czyszczeniu materiału. Akcesorium z jednej strony ma miękkie włosie, a z drugiej gumowe wypustki. Do czego służy każda z nich?

Włosie w szczotce do zamszu doskonale radzi sobie z kurzem i pyłem. Końcówka z łatwością wyczesuje je z materiału i nie wymaga użycia wody. Z kolei druga, czyli gumowe wypustki są przeznaczone do usuwania zaschniętego błota lub większych plam. Pamiętaj, aby zawsze używać jej na sucho!

Dobra wiadomość jest taka, że szczotka sprawdzi się nie tylko do zamszu, ale także do nubuku. Z powodzeniem możesz stosować ją i do czyszczenia butów, i do innych elementów garderoby wykonanych z tego materiału. W trakcie jej używania wykonuj szybkie ruchy, uważając, aby nie naciskać zbyt mocno na powierzchnię.

Czym czyścić zamsz? Domowe sposoby

Zanim sięgniesz po profesjonalne preparaty, możesz spróbować wyczyścić buty zamszowe domowymi sposobami. Pamiętaj jednak, aby wcześniej przeprowadzić próbę i sprawdzić, jak działa wybrany produkt na materiał, używając go wyłącznie na niewielkim fragmencie butów. Dzięki temu unikniesz całkowitego zniszczenia obuwia, jeśli coś pójdzie nie po twojej myśli.

Czym w takim razie wyczyścić zamsz? Możesz zacząć od przygotowania mieszanki sody oczyszczonej i mleka. Wystarczy połączyć ¾ łyżeczki proszku i szklankę białego napoju, a następnie dokładnie wymieszać. Gdy składniki już się ze sobą połączą, zanurz w miksturze bawełnianą ściereczkę, mocno wyciśnij i delikatnie przetrzyj zabrudzone miejsca. Unikaj przemoczenia materiału!

Drugi sposób wymaga… gumki do mazania, która jest niskobudżetowym odpowiednikiem szczotki do zamszu z prawdziwego zdarzenia. Z pewnością masz ją w swoim domu. Przed użyciem dokładnie ją oczyść, a następnie zetrzyj zabrudzenia z butów. Ta metoda działa tylko na suche plamy.

Trzeci pomysł na wyczyszczenie butów zamszowych domowym sposobem polega na wykorzystaniu metody, którą stosowały już nasze babcie. Mowa oczywiście o occie spirytusowym, który doskonale radzi sobie z tłustymi plamami. Uważaj jednak, aby nie przesadzić – wystarczy kilka kropel, aby usunąć zabrudzenie. Na zakończenie przetrzyj czyszczone miejsce suchą szmatką i gotowe.

Czyszczenie butów zamszowych specjalnymi preparatami

Jak czyścić zamsz? Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem jest powierzenie tego zadania profesjonalistom. Z pewnością w twoim mieście jest przynajmniej jeden punkt, który specjalizuje się w odświeżaniu naturalnego materiału i usuwaniu z niego zabrudzeń. Możesz również sięgnąć po specjalne preparaty do czyszczenia zamszu.

Na rynku znajdziesz spraye i pianki, które działają delikatnie, ale skutecznie i, co najważniejsze, nie niszczą materiału. Wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z instrukcjami producenta i spryskasz obuwie preparatem, a następnie usuniesz zabrudzenia przy użyciu szczotki do zamszu. Z pomocą środków możesz pozbyć się nawet głębokich i trudnych do wyczyszczenia domowymi sposobami plam.

Na tym jednak nie koniec! Specjalne preparaty do czyszczenia butów zamszowych nie tylko usuwają z nich nawet trudne zabrudzenia, ale także nadają materiałowi elastyczność i miękkość, świetnie odświeżając jego kolor. Z powodzeniem możesz używać ich do obuwia wykonanego i z jasnego, i z ciemnego zamszu. Po zakończeniu nie zapomnij o impregnacji!

Impregnacja butów zamszowych

Wiesz już, jak i czym czyścić zamsz. A jak ochronić buty przed zniszczeniem pod wpływem kontaktu z wilgocią czy śniegiem? Z pomocą przychodzi impregnacja, która potrafi przedłużyć trwałość materiału. Specjalne środki tworzą na nim niewidoczną warstwę ochronną, która skutecznie zabezpiecza go przed wodą i nie tylko.

Do wyboru masz spraye i woski – te drugie mają o wiele lepsze działanie wodoodporne, dlatego warto stosować je w przypadku obuwia zimowego, które jest szczególnie narażone na niekorzystne działanie atmosferyczne. W trakcie impregnacji postaraj się rozprowadzić preparat równomiernie na całej cholewce, szwach czy języku. Po spryskaniu odczekaj, aż buty wyschną.

Autorka: Katarzyna Wendzonka