Jak czyścić zamsz?


Wyroby z zamszu cieszą się dużym powodzeniem wśród konsumentów. Jeżeli chodzi o ich czyszczenie, nie jest ono jednak proste. Masz w szafie zamszową odzież lub obuwie, ale przed ich włożeniem powstrzymują cię plamy? W takim razie zapoznaj się z naszym poradnikiem, z którego dowiesz się, jak poradzić sobie z usunięciem zanieczyszczeń z tego materiału.

Dlaczego właśnie zamsz?

Odzież i obuwie z zamszu cieszą się dużym zainteresowaniem wśród konsumentów, bo prezentują się wyjątkowo elegancko. Znaczenie ma także to, że materiał ten jest bardzo przyjemny w dotyku. Wiąże się to ze sposobem uzyskiwania zamszu. W odróżnieniu od skóry jest on pozbawiony części licowej. To główny powód, dla którego buty zamszowe nie powinny trafić do pralki. Nie oznacza to jednak, że z zanieczyszczeniami, które pojawiły się na zamszowej kurtce, obuwiu czy torebce, nie można sobie skutecznie poradzić. Dziś na rynku dostępne są specjalne preparaty, dzięki którym czyszczenie zamszu nie wymaga wysiłku czy korzystania z usług specjalistów.

Być może dotychczas obawiałaś się nabyć buty zamszowe, myśląc, że z pojawieniem się pierwszych zanieczyszczeń będziesz musiała oddać je do pralni lub schować głęboko do szafy. Takie zabiegi nie są konieczne — na rynku dostępnych jest wiele impregnatów do zamszu, dzięki którym doprowadzenie do czystości zamszowej garderoby nie jest już wyzwaniem. Jeżeli nie wiesz, jak czyścić zamsz, poniżej znajdziesz cenne wskazówki.

Krok pierwszy: jak na co dzień prawidłowo zadbać o zamsz?

Galanteria, odzież czy obuwie zamszowe wymagają specjalnej pielęgnacji. Jeżeli nie chcesz dopuścić do pojawienia się zanieczyszczeń, których usunięcie będzie kłopotliwe, najlepiej zrobisz, decydując się na codzienną pielęgnację zamszu. Na czym ona polega? Za pomocą specjalnej szczotki szybko usuniesz codzienne zabrudzenia. Taki zabieg nie zajmie ci dużo czasu, a z pewnością się opłaci, bo twoja odzież czy buty zamszowe będą prezentować się nienagannie.

Gdy pojawia się pytanie, jak czyścić zamsz, wcale nie musisz narażać się na koszty. W przypadku codziennej pielęgnacji jest ci potrzebna specjalna szczotka (którą nabędziesz np. w sklepach obuwniczych). Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy, zamszową odzież lub obuwie oczyścisz także za pomocą zwykłej szczoteczki do zębów. By dbać o ten materiał na co dzień, nie jest ci też potrzebny impregnat do zamszu. Jak zatem widzisz, powstrzymywanie się od zakupu odzieży lub obuwia zamszowego ze względu na trudność utrzymania tej tkaniny w czystości jest bezpodstawne.

Skoro ubrania i obuwie zamszowe szybko się plamią, warto zrobić wszystko, co możliwe, aby ograniczyć zabrudzenia. W tym celu można zaopatrzyć się w specjalny spray, który ochroni wierzchnią warstwę zamszu. Aby zaczął działać, wystarczy nanieść go przed założeniem butów lub odzieży. To najprostszy sposób pozwalający uchronić posiadaną w szafie garderobę zamszową przed codziennymi zanieczyszczeniami.

Krok drugi: usuwanie zanieczyszczeń z zamszu

Zdarza się, że kurtka czy buty zamszowe się zabrudzą. Taka sytuacja ma miejsce choćby wówczas, gdy pogoda spłata nam figla. Wiosenny kapuśniaczek czy jesienna ulewa mogą sprawić, że skrupulatnie pielęgnowaną garderobę trzeba będzie dokładnie oczyścić. Jak prawidłowo czyścić zamsz? Masz dwa wyjścia. Pierwszym jest oddanie zabrudzonej odzieży do pralni. Drugie rozwiązanie sprowadza się do zakupu specjalnego impregnatu do zamszu. Usunięcie zabrudzeń i plam za pomocą tylko specjalnej szczotki czy szczoteczki do zębów nie przyniesie oczekiwanego rezultatu.

Szczególnie dokładnie materiał można oczyścić z zabrudzeń, korzystając z impregnatu do zamszu w piance. Produkt ten bez większego problemu zakupisz w każdym sklepie obuwniczym. W zależności od zaleceń producenta preparatu niezbędne może być pozostawienie go na odzieży przez określony czas. Pamiętaj jednak, że impregnat do zamszu możesz nałożyć np. na zamszowe buty dopiero wówczas, gdy będą one suche.

Czyszczenie zamszu — domowe sposoby

Okazuje się, że zagadnienie czyszczenia zamszu wcale nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Przez lata panie domu musiały radzić sobie bez specjalistycznych środków. Dziś impregnat do tego materiału można zakupić w każdym sklepie obuwniczym. Nie chcesz wydawać pieniędzy? W takim razie skorzystaj ze skutecznych domowych sposobów na walkę z plamami na zamszu.

Jeden ze sposobów oczyszczania zamszu z zabrudzeń, który stosowały nasze babcie, polega na wykorzystaniu octu spirytusowego. Nadaje się on przede wszystkim do usuwania tłustych plam. Stosując go, musisz jednak uważać — do czyszczenia wystarczy kilka kropel octu, które powinnaś nanieść bezpośrednio na plamę. Brud usuniesz za pomocą czystej ściereczki lub szczotki.

Zastanawiając się, jak czyścić zamsz domowymi sposobami, warto zajrzeć do… piórnika dziecka. Znajdziesz w nim gumkę do mazania. Przyda się ona przy usuwaniu brudu z zamszowych butów. Po pozbyciu się zabrudzeń możesz także zastosować specjalną farbę do butów zamszowych, która pozwoli ci właściwie zadbać o ten materiał.

Krok trzeci: farba do butów zamszowych

Być może nie wiesz, że w sklepach obuwniczych możesz zakupić farbę do butów zamszowych. Tymczasem producenci oferują ją w wielu kolorach, dzięki czemu nie będziesz miała problemu z dobraniem odcienia preparatu do posiadanego obuwia. Co da ci zastosowanie specjalnej farby do butów zamszowych? Przede wszystkim w ten sposób prawidłowo o nie zadbasz. Czyszczeniu zamszu możesz poświęcić wiele czasu, ale pamiętaj, że profilaktyka zawsze jest najważniejsza. Jeżeli zatem chcesz, aby twoje buty prezentowały się nienagannie, konieczne będzie sięgnięcie po specjalną farbę do butów, której skład został opracowany z myślą o zamszu.

Farba do butów to nie to samo co impregnat do zamszu. Ten drugi przyda ci się, gdy zamierzasz nosić buty zamszowe podczas jesiennej pluchy i zimą. Pamiętaj, że odpowiednio zabezpieczone obuwie uszyte z zamszu możesz nosić przez cały rok, także w deszczowe dni. Przygotowując buty na trudne warunki atmosferyczne, warto, abyś pomyślała o preparacie odświeżającym kolor. Dzięki niemu barwa będzie tak intensywna, jak w dniu, w którym nabyłaś obuwie.

Krok czwarty: pamiętaj o prawidłowym przechowywaniu butów

Impregnat do zamszu i farba do butów zamszowych niewiele ci dadzą, jeżeli zapomnisz o zasadach prawidłowego przechowywania takiego obuwia czy odzieży. Po wyczyszczeniu zamszu i jego zaimpregnowaniu musisz dać mu czas wyschnąć. Najlepiej zrobisz, jeśli wygospodarujesz na zamszowe obuwie czy odzież osobną półkę w szafie. Dlaczego? Materiał ten blaknie pod wpływem promieni słonecznych. Jeżeli nie chcesz, aby kolory stały się wypłowiałe, koniecznie pamiętaj o tej informacji.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak należy czyścić zamszowe obuwie, lecz tylko nieliczni, jak je prawidłowo przechowywać. Okazuje się, że także tu możemy popełnić poważne błędy. Przechowywanie zamszowych butów w kartonowych pudłach nie jest optymalnym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się… stare gazety. Szczelne owinięcie obuwia gazetami uchroni je przed zakurzeniem, zabrudzeniem i promieniami słonecznymi. Dodatkowo buty nie odkształcą się i nie nasiąkną wilgocią.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły