Data modyfikacji:

Jak naprawić pęknięcia na ekoskórze? Czyszczenie i impregnacja ekoskóry

Ekoskóra, zwana też skórą ekologiczną lub skajem, wykorzystywana jest powszechnie do produkcji mebli, obić, galanterii czy tapicerek samochodowych. Na pierwszy rzut oka materiał ten wygląda podobnie do naturalnej skóry, ale z czasem może brzydko się starzeć. Przez nieprawidłowe użytkowanie na ekoskórze pojawiają się nieestetyczne złuszczenia i pęknięcia. Sprawdź, jak naprawić pęknięcia na ekoskórze.

pęknięcia na ekoskórze

Jak odróżnić ekoskórę od prawdziwej skóry?

Odróżnienie ekoskóry od naturalnego materiału wcale nie jest tak proste. Winylowa powłoka naklejona na poliestrową tkaninę wiernie oddaje wygląd prawdziwej skóry, włącznie z jej chropowatością oraz defektami. Aby rozpoznać imitację skóry, musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Najprostszym sposobem na rozpoznanie ekoskóry jest spojrzenie na jej spodnią warstwę. Zamiast mizdry, czyli chropowatej części skóry, znajdziesz tam poliestrową tkaninę. Oczywiście nie w każdym przypadku będzie to możliwe, ale jeśli masz do czynienia z rozcięciem, spróbuj wywinąć delikatnie kawałek materiału.

Drugą metodą jest próba delikatnego zagniecenia materiału. Naturalna skóra jest stosunkowo gruba, więc trudno ją złapać i uszczypnąć. W przypadku ekoskóry jest to znacznie łatwiejsze. Po uszczypnięciu ekoskóry wyczujesz, że jest to raczej cienki materiał. Cechą imitacji skóry jest także to, że po takim zagięciu przez chwilę pozostanie na niej ślad. Z tego względu wykonuj ten test w niewidocznym miejscu.

Uwaga! Różne elementy mebla mogą być wykonane z prawdziwej oraz sztucznej skóry. Naturalną skórę wykorzystuje się najczęściej w miejscach mających kontakt z ciałem, natomiast tańsza ekoskóra ląduje w mniej ważnych fragmentach mebla, np. na tyle oparcia lub na boczkach fotela.

Przeczytaj również, jaki impregnat do drewna wybrać.

Czym czyścić ekoskórę?

Wierzchnia warstwa ekoskóry to nic innego, jak polichlorek winylu, znany także jako PVC. To bardzo odporny na chemię materiał, więc można go czyścić preparatem do skór, płynem do mycia naczyń lub środkiem do czyszczenia plastików (np. APC). Ze względu na trudność odróżnienia imitacji skóry od skóry naturalnej zaleca się jednak użycie delikatnych preparatów przeznaczonych do skór.

Skóra ekologiczna ma fakturę zbliżoną do prawdziwej skóry, dlatego samo czyszczenie ekoskóry przebiega w identyczny sposób. Specyfik nałóż za pomocą pianownicy na delikatną szczotkę i wyczyść fragment fotela, kanapy lub mebla delikatnymi ruchami. Naturalne włosie usunie brud z zagłębień skóry, dlatego szczotka sprawdzi się lepiej niż mikrofibrowa ścierka. Ta ostatnia przyda się jednak do zebrania brudnej piany. Jeśli zanieczyszczeń nie udało się usunąć za pierwszym razem, powtórz cały proces.

Impregnacja skóry, czyli sposób na przywrócenie elastyczności

Kluczem do zachowania dobrej kondycji skórzanej tapicerki jest regularna impregnacja. Polichlorek winylu nałożony na warstwę tkaniny zawiera plastyfikatory nadające materiałowi elastyczność. Pod wpływem wysokiej temperatury i działania środków chemicznych część z nich może odparować lub wsiąknąć w głąb materiału. Efektem jest spękana warstwa wierzchnia skaju, tworząca charakterystyczne złuszczenia. Jak ich uniknąć?

Konieczne jest zastosowanie odżywki do ekoskóry. Różni się ona od dressingów do plastiku, jej celem bowiem nie jest nadanie połysku czy zapewnienie antystatyczności. Impregnat do ekoskóry ma za zadanie przede wszystkim poprawić elastyczność materiału. Dodatkowo nie może pozostawiać tłustego filmu, gdyż używa się go m.in. do zabezpieczania domowych kanap czy skórzanych foteli samochodowych.

Ekoskóra nie jest materiałem chłonnym, dlatego nałóż niewielką warstwę impregnatu. Przykładem takiego środka konserwującego jest preparat Colourlock PU Protector.

Jak naprawić pęknięcia na ekoskórze?

Popękana ekoskóra to najczęściej efekt braku impregnacji. Jeśli zniszczenia są duże i widoczne gołym okiem, pozostaje jedynie wizyta u tapicera oraz wymiana obicia. Uzupełnienie wierzchniej warstwy PVC da krótkotrwały i niezbyt estetyczny efekt. Odtworzenie wzoru skóry na dużych płaszczyznach nie jest możliwe.

Nieco więcej można zrobić w przypadku pojedynczego rozcięcia materiału. Jak naprawić ekoskórę? Proces naprawy takiego pęknięcia jest podobny do naprawy skórzanej tapicerki.

W pierwszej kolejności musisz podkleić brzegi pęknięcia łatką. Postaraj się zrobić to w taki sposób, aby szczelina była jak najmniejsza. W następnym kroku wypełnij ją szpachlą do skór lub płynną skórą. Musi to być materiał elastyczny, dający się swobodnie wyginać. W innym przypadku rozcięcie pojawi się na nowo.

Gdy rozcięcie uda się już załatać, kolejnym etapem renowacji ekoskóry jest zastosowanie zestawu tonującego. Jego zadaniem jest odtłuszczenie powierzchni i zafarbowanie obszaru na nowo. Farby do skór dostępne są w różnych kolorach i odcieniach, ale najłatwiej sprawa wygląda w przypadku czarnej tapicerki.

Po kilkukrotnym nałożeniu farby bazowej zabezpiecz element tzw. klarem, czyli lakierem bezbarwnym. Naprawione w ten sposób pęknięcie może być zupełnie niewidoczne.

Czy warto zdecydować się na sztuczną skórę?

Ekoskóra ma kilka niewątpliwych zalet. Jest odporna na wodę, łatwa w czyszczeniu i dużo tańsza od prawdziwej skóry. Nie wchłania też potu, dzięki czemu utrzymanie higieny jest znacznie prostsze.

Do wad należy jedna zaliczyć brak przewiewności, przez co długotrwałe siedzenie na meblu z ekoskóry nie jest zbyt wygodne. Minusem jest też niska odporność na wysoką temperaturę.

Autor: Szymon Sonik