Data publikacji:

Jak uprawiać ogródek na balkonie?

Kochasz rośliny. Mieszkasz w bloku. Nie masz działki. Myślisz, że „wszystko” już stracone? Marzy ci się na śniadanie kanapka z pomidorkiem prosto z własnego krzaczka? Chcesz domowe spaghetti oprószyć bazylią z własnej grządki? Nic prostszego! Z nami dowiesz się, jak założyć ogródek na balkonie oraz jak uprawiać ogródek na balkonie, aby cieszyć się pięknymi roślinami i soczystymi warzywami. Podwiń rękawy i do dzieła!
ogródek na balkonie

Ogród na balkonie w bloku - alternatywa dla upraw na działce

Tworząc własny ogródek na balkonie bloku, kamienicy czy wieżowca, wplatasz życie we wszechobecny beton. Nie ważne, że nie posiadasz działki, podwórka albo pokaźnego tarasu. Nawet niewielki balkon zamieni się w oazę zieleni, która da ci energię, inspirację i odpoczynek. Bo kolor zielony koi zszargane nerwy, wlewa w duszę spokój i harmonię oraz przypomina o niezwykłych darach, jakimi natura obsypuje człowieka, gdy tylko otworzy jej się drzwi.
Twoją zieloną odskocznią może stać się zarówno ogródek warzywny na balkonie, jak i ogródek ziołowy na balkonie. Wybierz to, co lubisz najbardziej. Albo miksuj do woli. Niech te kilka metrów kwadratowych stanie się twoim małym rajem.

Ogród na balkonie w bloku - od czego zacząć?

Poświęć trochę czasu na rozplanowanie przestrzeni pod ogród na balkonie. Wykonaj pomiary. Naszkicuj na kartce kształt powierzchni i rozmieść tam kluczowe elementy. Rozważ, czy chcesz tu zająć się wyłącznie uprawą roślin, warzyw i ziół, czy mieć też miejsce na stolik i krzesełka. Zadbaj o odpowiednie osłonięcie od sąsiadów - wtedy nawet w wielkim mieście zyskasz intymną strefę prywatności.

Ogród warzywny na balkonie - co w nim uprawiać?

Świeże, ekologiczne i bez grama chemii? Takie będą warzywa z twojego balkonu! Ogródek warzywny na balkonie to wymarzona mini przestrzeń do samodzielnego wyhodowania wielu warzyw. Są nimi: pomidory, sałata, fasolka szparagowa, groszek i papryka oraz - oczywiście - rzodkiewki i szczypiorek. Niestety, balkon nie posłuży jako przestrzeń do uprawy roślin dyniowatych i kapustnych oraz niektórych korzeniowych, bo te bardzo rozrastają się. Po bakłażan, marchew i dynię udaj się więc do warzywniaka, a w pełni skoncentruj się na odmianach, których samodzielne wyhodowanie jest dla ciebie w zasięgu ręki.
Dobrym rozwiązaniem na rozmieszczenie roślin są drewniane lub metalowe kratki mocowane do ściany. Stanowią bazę dla warzywnika pionowego. Na kratownicy bezpiecznie zamocujesz skrzynki lub półki na doniczki. Rozwiązanie sprawdzi się też jako podpora dla roślin pnących.

Ogródek ziołowy na balkonie - dla miłośników dobrze dosmakowanego jedzenia

Dodanie do potraw ziół z własnej uprawy balkonowej sprawia, że jedzenie zyskuje podwójnie. Raz - smak i aromat ziół z najświeższej dostawy. Dwa - twoja satysfakcja murowana. Zioła, które doskonale rosną na balkonie, to: bazylia, szałwia, tymianek, lubczyk, mięta, rozmaryn. Spróbuj też posadzić estragon, majeranek, kolendrę, cebulę, czosnek i cząber. Czujesz ten aromat? Świeże zioła z balkonu poprawią smak potraw, urozmaicą codzienne posiłki i wniosą wiele cennych składników odżywczych do diety wszystkich domowników.
Ogródek ziołowy na balkonie możesz zaplanować na kilka sposobów: zawieś skrzynki na barierkach balkonu albo ustaw doniczki z ziołami na etażerkach.

Narzędzia, których potrzebujesz, by uprawiać ogród na balkonie w bloku

Na dobrą sprawę potrzebujesz niewielu narzędzi, bo w małej balkonowej uprawie większość prac wykonasz własnymi rękoma. Koniecznie kup konewkę oraz ziemię do kwiatów i warzyw albo ziemię uniwersalną. Pomocnymi narzędziami balkonowego ogrodnika są też: nieduża łopatka do sadzenia, mały sekator (powinien dobrze leżeć w ręku i być w miarę lekki) oraz… pazurki. Pamiętaj! Swoje pazurki chroń! Zawsze zakładaj rękawice ogrodowe wielorazowe albo rękawiczki jednorazowego użytku. W ten sposób unikniesz długotrwałego szorowania dłoni drapiącą szczotką, połamania paznokci i wydłubywania uciążliwego brudu. I jeszcze opryskiwacz. Opryski rób prewencyjnie albo w razie zarazy roślinnej. Korzystaj wyłącznie z naturalnych środków.
To co koniecznie musisz mieć, a czego jest na pęczki na rynku ogrodniczym, to doniczki, skrzynki i korytka. Ważne jest, aby pojemniki były na tyle głębokie (co najmniej 40 cm), by pomieścić dużo ziemi. To chroni ziemię przed za szybkim nagrzewaniem, a co za tym idzie - niepotrzebnym wysychaniem. Skrzynki na rośliny muszą posiadać też odprowadzenie wody. W innym przypadku korzenie zgniją i z balkonowej uprawy warzyw i ziół… nici. Wybierz pojemniki w jasnych kolorach, bo ciemne lepiej przyciągają promienie słoneczne, co prowadzi do przegrzewania korzeni roślin.

Ogród zimowy - ciesz się zielenią roślin przez cały rok!

Szkoda tak się napracować od marca do września, a potem patrzeć na pusty balkon, albo - co gorsza - na uschnięte badyle. Chcesz inaczej? Swój mały balkonowy ogródek letni łatwo zmienisz w ogród całoroczny! Będzie to taka przydomowa oranżeria w wersji mini.
Obuduj balkon ze wszystkich stron szklanymi ścianami, a dodatkowo wstaw tam grzejnik przenośny albo promiennik ciepła. Możesz też rozszerzyć instalację grzewczą z domu na balkon. Dodatkowe ogrzewanie ogrodu zimowego jest niezwykle istotne dla roślin. Samo osłonięcie szybami da najwyżej 5 dodatkowych stopni (w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz), co jest wartością zbyt małą, by bezpiecznie uprawiać rośliny.
A kiedy już solidnie napracujesz się przy roślinach, zasiądź wygodnie (na małych balkonach najtrafniej sprawdzają się krzesła składane) z ulubionym kubkiem pełnym dobrej herbaty i celebruj chwile. Celebruj swój doskonały ogród na balkonie w bloku. Niespiesznie, bo… następne podlewanie roślin dopiero jutro :)
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.