Data publikacji:

Jaki rower dla 4-latka kupić? 

Wybór roweru dla 4-latka powinien być bardzo przemyślany. Zakup właściwego modelu da maluchowi przyjemność z jazdy, ale przede wszystkim zapewni mu bezpieczeństwo. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę decydując się na zakup nowych dwóch kółek. 

Rozmiar to decydujący element 

Zakup roweru niezależnie od tego czy będzie on przeznaczony dla dziecka, czy dorosłego zawsze powinien zaczynać się od doboru odpowiedniego rozmiaru. W przypadku osób starszych zadanie jest ułatwione. Wystarczy znać swój wzrost i długość wewnętrznej strony nogi - to pozwala na znacznie łatwiejsze wybranie pożądanego rozmiaru ramy. W przypadku rowerów dla najmłodszych producenci nie dają zbyt dużego wyboru. Rozmiary ram są po prostu uniwersalne. W jaki sposób w takim razie powinieneś wybrać nowy sprzęt? W takich przypadkach trzeba kierować się rozmiarem koła. 
Według tabeli przygotowanej przez firmę Kross, dzieci w wieku od 4 do 6 lat powinny mieć rower z kołami 16-calowymi. Warto dla pewności zmierzyć długość nogi malucha. Według producenta długość nogi 48 cm będzie idealna do wyboru wcześniej wspomnianego rozmiaru. Jeśli dziecko ma już powyżej 50 cm, to wówczas warto zastanowić się nad zakupem roweru z 20-calowymi kołami. Wielu rodziców chce kupić jeden sprzęt na wiele sezonów, dlatego nawet dla mniejszego dziecka wybiera trochę większy rower. Ten pomysł w przypadku dopiero uczącego się jazdy malucha nie jest najlepszy. 

Młody rowerzysta przede wszystkim musi czuć się na swoim nowym sprzęcie komfortowo. Mniejsze koła pozwalają nie tylko lepiej manewrować podczas jazdy, ale również nieco obniżona geometria ramy pozwala na błyskawiczne zeskoczenie. Większy rower jest pod tym względem trudniejszy do opanowania i ewentualny upadek może zakończyć się bolesnymi otarciami. 

Czy mogę kupić taki sam rower dla dziecka poniżej 4 lat? 

Jeszcze kilka lat temu rynek rowerów dla najmłodszych był dość mocno ograniczony. Rowerki z kołami 16-calowymi dla 3-latka były jeszcze trochę za duże. Na szczęście coraz większą popularnością cieszą się rowerki biegowe. Wyposażone w 10-calowe lub 12-calowe koła są pozbawione napędu. Dziecko po prostu musi odpychać się od ziemi, co gwarantuje stabilność i pełną kontrolę. Plusem jest to, że maluch może zaznajomić się z dwoma kółkami w bardzo wygodny sposób. Szanse na wywrotkę są znacznie mniejsze. Ceny poszczególnych modeli zaczynają zaczynają się już od około 100 złotych. To inwestycja, która sprawi, że w kolejnych latach dziecko będzie mogło znacznie łatwiej opanować jazdę na większym sprzęcie. 

Nauka jazdy na rowerze - warto pamiętać 

Nauka jazdy na rowerze przynajmniej na początku może sprawiać trochę trudności. Warto zadbać o to, aby dziecko czuło się maksymalnie komfortowo i bezpiecznie. Wybierz spokojne miejsce z dala od ruchu ulicznego. Nie polecamy uczyć dziecka jazdy na ścieżkach rowerowych oraz w miejscach, gdzie chodzą ludzie. To powoduje niepotrzebny stres i zwiększa ryzyko upadku. Dobrym pomysłem na początek jest wybór nieutwardzonej nawierzchni. Idealnie do nauki spisze się równy trawnik. Nawet gdy dziecko upadnie szanse na otarcie lub stłuczenie będą znacznie mniejsze. 
Rodzice do nauki jazdy na rowerze stosują prowizoryczny kijek, którym podtrzymują jadące dziecko. Takie rozwiązanie nie jest bezpieczne, bo w razie ewentualnego upadku maluchowi może coś się stać. Warto dmuchać na zimne i eliminować potencjalne zagrożenia. Lepszym pomysłem jest zamontowanie bocznych kółek, które gwarantują stabilność. Pamiętaj jednak, aby nie stosować ich zbyt długo. Gdy zauważysz, że dziecko radzi sobie coraz lepiej, spróbuj nauczyć go jazdy bez podparcia. Warto ćwiczyć jak najwięcej, w końcu przyjdzie czas, że maluch będzie jeździł całkowicie samodzielnie. 

Akcesoria do roweru - co warto kupić? 

Akcesoria do roweru to bardzo indywidualna kwestia. Na pewno obowiązkowym wyposażeniem każdego dziecka powinien być kask rowerowy, który ochroni głowę przed upadkiem. Czasami warto pomyśleć także o ochraniaczach na kolana, jednak warto sobie zdawać sprawę, że ograniczają one nieco ruchy. Nie zawsze takie rozwiązanie sprawdza się dobrze. 
W rowerze dla 4 latka na pewno warto zamontować błotniki czy koszyk. Na początek nie montuj wszystkich akcesoriów. Każde, nawet najmniejsze obciążenie może wpłynąć na sterowność. Akcesoria warto zastosować, gdy maluch opanuje już jazdę. 

Polecane modele 

Olpran Sunny 16 - idealny dla najmłodszych

Ładny rowerek dedykowany dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Ścięta górna rura ułatwia wsiadanie i ucieczkę w razie upadku. W zestawie znajdują się elementy odblaskowe, osłona łańcucha i niewielki bagażnik. 

Decathlon B’Twin 500 Docto Girl - tani rower 

Typowy rowerek dla 4-latki z 16-calowymi kołami. Hamulce z przodu i z tyłu ułatwiają hamowanie, natomiast błotniki chronią przed zachlapaniami. Ładne różowe akcenty podkreślają dziewczęcy charakter. 

Accent Puzzel - bardzo dobre wyposażenie

Bardzo konkurencyjny model za mniej niż 500 złotych oferuje 16-calowe koła z dostosowaną do najmłodszych ramą. W zestawie znajduje się komplet błotników, osłona na łańcuch i boczne koła do nauki. 

Merida Matts J16 - solidna konstrukcja

Model renomowanego producenta przede wszystkim wyróżnia się doskonałą jakością wykonania. Solidna rama z 16-calowymi kołami dodatkowo ma osłonę łańcucha i boczne koła. Rowerek swoją budową przypomina trochę popularne BMX-y, co powinno ułatwić jazdę. 

Kinderkraft rowerek biegowy - najlepszy do nauki

Jeden z najtańszych i najlepszych rowerków biegowych na rynku. Kinderkraft cechuje prosta budowa i niewielki koszyczek umieszczony na kierownicy. Miłym dodatkiem jest niewielki dzwonek do sygnalizowania obecności. 

TupTup drewniany rowerek biegowy - wytrzymały i elegancki

Drewniane rowerki biegowe są przede wszystkim bardzo lekkie, a to ułatwia jazdę. Pompowane koła 12-calowe, materiałowy koszyczek na kierownice i wszystkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa - to wyróżnia TupTupa na tle konkurencji. 

Autor: Bartłomiej Mazurek