Data modyfikacji:

Królik miniaturka baranek- najsłodsze domowe zwierzątko

Królik miniaturka to jedno z najczęściej wybieranych zwierząt domowych. Na rynku znajdziemy mnóstwo odmian i ras, które prześcigają się w swojej urodzie. Królik miniaturka baranek to ulubieniec profesjonalnych hodowców i prywatnych właścicieli. Przed decyzją o zakupie królika, warto lepiej poznać tę wyjątkowo uroczą rasę.

Królik miniaturka baranek- jaki jest?

„Słodki” i „śliczny”- to określenia, które w pierwszej kolejności cisną się na usta. Charakterystyczna cecha baranka to długie, delikatne, oklapłe uszy, które sprawiają, że wygląda on bardzo niewinnie i nieporadnie. Ten typ królika jest cięższy w porównaniu do pozostałych ras miniaturowych, ale jego gabaryty nie powinny przekraczać dwóch i pół kilograma.

Baranki są dostępne w każdym sklepie zoologicznym. Występują głównie w odmianie krótkowłosej, ale z powodzeniem znajdziemy osobniki długowłose. Jeśli zdecydujecie się na królika z dłuższą sierścią pamiętajmy, że będzie wymagał on częstszej i bardziej skrupulatnej pielęgnacji.

Królik miniaturka baranek sprawia wrażenie słodkiej gapy, ale potrafi zaskoczyć swoim silnym charakterem. Ta rasa uchodzi za jedną z najweselszych i najbardziej rozbrykanych. Z ciekawością zaglądają w każdy kąt i lgną do kontaktu z człowiekiem. Są bardzo ożywione, często mają ochotę na figle, bywają zaczepne. Potrzebują dużo ruchu i uwagi ze strony opiekuna, który nie pozwoli by uroczy rozrabiaka zrobił sobie krzywdę.

Chcesz zostać właścicielem baranka? Musisz pamiętać o jego diecie

Króliki miniaturki baranki są podatne na otyłość. Każdy właściciel i opiekun musi mieć ten fakt na uwadze. Całe życie królika musimy dbać o jego zbilansowaną dietę. Dbanie o królicze posiłki, pomoże nam uniknąć częstych i drogich wizyt u weterynarza. 

Podstawą żywienia tego królika miniaturki mogą być ogólnodostępne mieszkanki pokarmów ze sklepów zoologicznych. Profesjonalna obsługa udzieli nam stosownych rad dotyczących wielkości porcji i częstotliwości posiłków. 

Prócz suchej karmy baranki z przyjemnością zjedzą mniszek lekarski, koper włoski i odpowiednie dla nich warzywa oraz owoce. Podając królikowi suche kromki chleba zadbamy o jego zęby, które będzie mógł zetrzeć na twardych kawałkach. 
Każdy królik miniaturka- baranek, rex, czy teddy musi mieć stały dostęp do świeżej wody. Naszym włochatym podopiecznym możemy podawać mineralną wodę niegazowaną- taka będzie dla nich najlepsza.

Zdrowa dieta to nie wszystko- to dotyczy nie tylko ludzi, ale także królików. Potrzebują one dużo ruchu i trzeba organizować dla nich codzienny, kilkugodzinny wybieg. Wedle waszych możliwości i preferencji możecie wydzielić obszar, przeznaczony do króliczych zabaw lub możecie zabezpieczyć całe mieszkanie, czy pomieszczenie przez ewentualnymi szkodami, jakie może wyrządzić królik. 

Przeczytaj również: Królik miniaturka- cena, warunki hodowli, rasy- wszystko, co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na pupila
Bezwzględnie trzeba pochować wszystkie kable, które mogą znaleźć się w zasięgu łap i pyszczka naszego królika miniaturki. Przegryzanie przewodów, może być dla nich niebezpieczne, a dla nas będzie kłopotliwą sytuacją. Pamiętajcie również o kwiatach doniczkowych. Króliki nie powinny mieć do nich dostępu- mogą je zniszczyć, a niektóre gatunki kwiatów doniczkowych, mogą być dla królików trujące. 

Mieszkanie królika miniaturki baranka

Baranki miniaturki powinny być trzymane w stosownych, ocynkowanych klatkach. Im większy będzie dom królika, tym lepiej, dlatego, że króliki spędzają w klatkach większość czasu. Królik miniaturka musi czuć się bezpiecznie w swojej klatce. Musi ona stać w miejscu, w którym nie ma przeciągów i ostrego słońca. Króliki źle znoszą dym papierosowy i brak świeżego powietrza.

W klatce prócz odpowiedniego poidełka i karmidełka dla królików, najważniejszą rzeczą jest podłoże. Dno klatki można wyścielić starą gazetą i trocinami. Dodatkowa, duża ilość sianka zapewni królikowi poczucie bezpieczeństwa i komfort. Sprzątanie podłoża musi odbywać się jak najczęściej, a nawet codziennie. 

Królik miniaturka należy do czystych zwierząt, sam dba o własną higienę, jednak w warunkach domowej hodowli nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkim. Zwróć szczególną uwagę na uszy, które w przypadku zabrudzenia, wymagają delikatnego przemywania. Regularnie przycinaj pazury, ponieważ w warunkach domowych królik nie jest w stanie ich zetrzeć i mogą one wrastać w łapy, powodując nieprzyjemny ból i dyskomfort. 

Dzięki dobrze zagospodarowanej klatce, utrzymanej w czystości, nasz królik miniaturka będzie zdrowszy i bardziej spokojny. To właśnie na tym powinno nam zależeć najbardziej jako opiekunom zwierzaka. 

Kupujemy królika miniaturkę

Królik miniaturka baranek, podobnie jak każda inna rasa, powinien trafić do naszego domu w odpowiednim momencie. Królik miniaturka przeznaczony do sprzedaży, powinien mieć ukończone osiem miesięcy. Młode osobniki są bardzo wrażliwe na zmiany. Zbyt wczesne zabranie ich od matki, może skutkować słabszą odpornością i występowaniem chorób.

Przed zakupem, upewnijcie się, że króliczek jest w odpowiednim wieku, by opuścić swoją matkę. Dodatkowo zwróćcie uwagę na zachowanie zwierzęcia. Zdrowe, młode króliki są bardzo żywe, wąchają wszystko, co znajduje się w ich otoczeniu. Bez problemu i ochoczo biegają. 

Nie bez znaczenia jest też kondycja sierści królika, która powinna być piękna i lśniąca- taka jest oznaką zdrowia, podobnie jak wesołe, przejrzyste, błyszczące oczy. 
Tekst: Nadia Pietrzak

Przeczytaj również

co jedzą gołębie

Co jedzą gołębie? Jak wygląda hodowla gołębi?

2021-09-24
Dziko żyjące gołębie jedzą niemalże wszystko, co znajdą na terenie miasta. Ptaki szukają resztek jedzenia, okruchów chleba, a także nasion, owoców, warzyw i jagód. Nie pogardzą również owadami. Większość gołębi mieszkających w miastach i na terenach zurbanizowanych żywi się niezdrowo. Nadmiar soli i cukru w resztkach jedzenia pozostawianych przez człowieka powoduje u ptaków szereg chorób. Co jedzą gołębie hodowlane? Ich żywienie jest kluczem do dobrego zdrowia i pięknego wyglądu stada. Sprawdź, czym karmić gołębie ozdobne.
buty wojskowe

Jakie buty wojskowe wybrać? Polecane modele zimowe i letnie

2021-09-24
Buty wojskowe to jeden z podstawowych elementów ekwipunku każdego mężczyzny służącego w wojsku lub w innego rodzaju służbach mundurowych. Dodatkowo ze względu na solidną konstrukcję i najwyższą jakość materiałów, buty wojskowe świetnie sprawdzą się na szlaku lub podczas codziennego użytkowania. Chcesz kupić buty wojskowe, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Nie wiesz, jakie są różnice między zimowymi a letnimi butami wojskowymi? Przeczytaj nasz poradnik i wybierz buty wojskowe, które spełnią wszystkie twoje potrzeby.
zaneta na płoć

Jaka jest najskuteczniejsza przynęta i zanęta na płoć?

2021-09-22
Słodkowodne łowiska europejskie obfitują w wiele różnych gatunków ryb. Jednym z najczęściej spotykanych jest płoć – ryba występująca zarówno w wodach płynących, jak i stojących. Łowienie płoci jest stosunkowo łatwe, zwłaszcza okazów niewielkich, żerujących ławicami na dość niewielkiej głębokości. Inaczej rzecz się ma z dużymi okazami płoci. Te są bardzo płochliwe i nieufne. Ich miejsca żerowania znajdują się znacznie głębiej. Co ciekawe, płoć można złapać o każdej porze roku, zarówno w wodzie odkrytej, jak i spod lodu. W tym artykule zastanowimy się, jaka jest najskuteczniejsza przynęta i zanęta na płoć.
Przynęta na sandacza

Przynęta na sandacza - co najlepiej się sprawdzi?

2021-09-20
Sandacz to drapieżna i jednocześnie bardzo smakowita ryba. Doświadczeni wędkarze doskonale wiedzą, że nie tak łatwo go złapać. Podpowiadamy więc, jakie przynęty na sandacza najlepiej się sprawdzą. Wybieramy najczęściej stosowane metody, dzięki którym udaje się ujarzmić drapieżnika i schwytać go w pułapkę.