Data modyfikacji:

Królik miniaturka baranek- najsłodsze domowe zwierzątko

Królik miniaturka to jedno z najczęściej wybieranych zwierząt domowych. Na rynku znajdziemy mnóstwo odmian i ras, które prześcigają się w swojej urodzie. Królik miniaturka baranek to ulubieniec profesjonalnych hodowców i prywatnych właścicieli. Przed decyzją o zakupie królika, warto lepiej poznać tę wyjątkowo uroczą rasę.

Królik miniaturka baranek- jaki jest?

„Słodki” i „śliczny”- to określenia, które w pierwszej kolejności cisną się na usta. Charakterystyczna cecha baranka to długie, delikatne, oklapłe uszy, które sprawiają, że wygląda on bardzo niewinnie i nieporadnie. Ten typ królika jest cięższy w porównaniu do pozostałych ras miniaturowych, ale jego gabaryty nie powinny przekraczać dwóch i pół kilograma.

Baranki są dostępne w każdym sklepie zoologicznym. Występują głównie w odmianie krótkowłosej, ale z powodzeniem znajdziemy osobniki długowłose. Jeśli zdecydujecie się na królika z dłuższą sierścią pamiętajmy, że będzie wymagał on częstszej i bardziej skrupulatnej pielęgnacji.

Królik miniaturka baranek sprawia wrażenie słodkiej gapy, ale potrafi zaskoczyć swoim silnym charakterem. Ta rasa uchodzi za jedną z najweselszych i najbardziej rozbrykanych. Z ciekawością zaglądają w każdy kąt i lgną do kontaktu z człowiekiem. Są bardzo ożywione, często mają ochotę na figle, bywają zaczepne. Potrzebują dużo ruchu i uwagi ze strony opiekuna, który nie pozwoli by uroczy rozrabiaka zrobił sobie krzywdę.

Chcesz zostać właścicielem baranka? Musisz pamiętać o jego diecie

Króliki miniaturki baranki są podatne na otyłość. Każdy właściciel i opiekun musi mieć ten fakt na uwadze. Całe życie królika musimy dbać o jego zbilansowaną dietę. Dbanie o królicze posiłki, pomoże nam uniknąć częstych i drogich wizyt u weterynarza. 

Podstawą żywienia tego królika miniaturki mogą być ogólnodostępne mieszkanki pokarmów ze sklepów zoologicznych. Profesjonalna obsługa udzieli nam stosownych rad dotyczących wielkości porcji i częstotliwości posiłków. 

Prócz suchej karmy baranki z przyjemnością zjedzą mniszek lekarski, koper włoski i odpowiednie dla nich warzywa oraz owoce. Podając królikowi suche kromki chleba zadbamy o jego zęby, które będzie mógł zetrzeć na twardych kawałkach. 
Każdy królik miniaturka- baranek, rex, czy teddy musi mieć stały dostęp do świeżej wody. Naszym włochatym podopiecznym możemy podawać mineralną wodę niegazowaną- taka będzie dla nich najlepsza.

Zdrowa dieta to nie wszystko- to dotyczy nie tylko ludzi, ale także królików. Potrzebują one dużo ruchu i trzeba organizować dla nich codzienny, kilkugodzinny wybieg. Wedle waszych możliwości i preferencji możecie wydzielić obszar, przeznaczony do króliczych zabaw lub możecie zabezpieczyć całe mieszkanie, czy pomieszczenie przez ewentualnymi szkodami, jakie może wyrządzić królik. 

Przeczytaj również: Królik miniaturka- cena, warunki hodowli, rasy- wszystko, co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na pupila
Bezwzględnie trzeba pochować wszystkie kable, które mogą znaleźć się w zasięgu łap i pyszczka naszego królika miniaturki. Przegryzanie przewodów, może być dla nich niebezpieczne, a dla nas będzie kłopotliwą sytuacją. Pamiętajcie również o kwiatach doniczkowych. Króliki nie powinny mieć do nich dostępu- mogą je zniszczyć, a niektóre gatunki kwiatów doniczkowych, mogą być dla królików trujące. 

Mieszkanie królika miniaturki baranka

Baranki miniaturki powinny być trzymane w stosownych, ocynkowanych klatkach. Im większy będzie dom królika, tym lepiej, dlatego, że króliki spędzają w klatkach większość czasu. Królik miniaturka musi czuć się bezpiecznie w swojej klatce. Musi ona stać w miejscu, w którym nie ma przeciągów i ostrego słońca. Króliki źle znoszą dym papierosowy i brak świeżego powietrza.

W klatce prócz odpowiedniego poidełka i karmidełka dla królików, najważniejszą rzeczą jest podłoże. Dno klatki można wyścielić starą gazetą i trocinami. Dodatkowa, duża ilość sianka zapewni królikowi poczucie bezpieczeństwa i komfort. Sprzątanie podłoża musi odbywać się jak najczęściej, a nawet codziennie. 

Królik miniaturka należy do czystych zwierząt, sam dba o własną higienę, jednak w warunkach domowej hodowli nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkim. Zwróć szczególną uwagę na uszy, które w przypadku zabrudzenia, wymagają delikatnego przemywania. Regularnie przycinaj pazury, ponieważ w warunkach domowych królik nie jest w stanie ich zetrzeć i mogą one wrastać w łapy, powodując nieprzyjemny ból i dyskomfort. 

Dzięki dobrze zagospodarowanej klatce, utrzymanej w czystości, nasz królik miniaturka będzie zdrowszy i bardziej spokojny. To właśnie na tym powinno nam zależeć najbardziej jako opiekunom zwierzaka. 

Kupujemy królika miniaturkę

Królik miniaturka baranek, podobnie jak każda inna rasa, powinien trafić do naszego domu w odpowiednim momencie. Królik miniaturka przeznaczony do sprzedaży, powinien mieć ukończone osiem miesięcy. Młode osobniki są bardzo wrażliwe na zmiany. Zbyt wczesne zabranie ich od matki, może skutkować słabszą odpornością i występowaniem chorób.

Przed zakupem, upewnijcie się, że króliczek jest w odpowiednim wieku, by opuścić swoją matkę. Dodatkowo zwróćcie uwagę na zachowanie zwierzęcia. Zdrowe, młode króliki są bardzo żywe, wąchają wszystko, co znajduje się w ich otoczeniu. Bez problemu i ochoczo biegają. 

Nie bez znaczenia jest też kondycja sierści królika, która powinna być piękna i lśniąca- taka jest oznaką zdrowia, podobnie jak wesołe, przejrzyste, błyszczące oczy. 
Tekst: Nadia Pietrzak

Przeczytaj również

Podkaszarki elektryczne ranking

Jakie podkaszarki elektryczne? Ranking najlepszych

2023-04-01
Podkaszarki elektryczne to bardzo przydatne narzędzia ogrodowe, które pozwalają zrobić porządek z trawnikiem niewielkich rozmiarów. Decydując się na zakup takiego sprzętu, warto zapoznać się z takim zestawieniem jak ranking podkaszarek elektrycznych. Tego typu porównanie pozwoli dobrać najlepszy możliwy sprzęt w zależności od posiadanego budżetu lub potrzeb. Czy warto zdecydować się na podkaszarki elektryczne? Ranking najwyżej ocenianych i funkcjonalnych urządzeń pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości i wybrać najlepszy model w zależności od indywidualnych potrzeb.
nowoczesna obudowa studni inspiracje

Nowoczesna obudowa studni: inspiracje

2023-04-01
Jaka obudowa studni ozdobna będzie miła dla oka? Jak obudować studnię głębinową? Jeśli marzy ci się ozdobna studnia w ogrodzie, podrzucamy ci pomysły aranżacyjne, jak wykorzystać starą studnię. Nowoczesna obudowa studni - inspiracje - poznaj różne możliwości. 
z czego zrobić obrzeża w ogrodzie

Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie?

2023-04-01
Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie? Uprawianie roślin, kwiatów oraz dekoracyjnych drzew to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że wiele osób poświęca takiej aktywności sporo uwagi. Ogród to dla wielu miłośników natury przysłowiowe oczko w głowie, dlatego coraz więcej ogrodowych amatorów poszukuje informacji o tym, jak najlepiej o swój ogród dbać. Zadbany ogród to wizytówka jego właściciela, dlatego każdy element ogrodowej przestrzeni powinien być przemyślany i dopracowany. Aby ogród wyglądał na schludny i zadbany, warto w nim umieścić obrzeża ogrodowe. Ogród, aby prezentował się dobrze i jednocześnie był funkcjonalny i poukładany, powinien mieć wydzielone miejsca, w których podłoże różni się od reszty. Nie jest tajemnicą, że ogród nie jest wypełniony jedynie trawą. W wielu miejscach znaleźć można korę, kamienie lub inne elementy, dlatego dobrym sposobem na ich rozdzielenie są tanie obrzeża ogrodowe.
czajnik na gaz

Jaki czajnik na gaz wybrać? Jaki czajnik na gaz jest najzdrowszy?

2023-03-31
Nie wiesz, jaki czajnik na gaz wybrać? Przychodzimy z pomocą! Sprawdź, dlaczego warto go w ogóle kupić i na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwania modelu idealnego do twojej kuchni. Omawiamy takie parametry, jak: materiał, pojemność czy design.