Data modyfikacji:

Królik miniaturka baranek- najsłodsze domowe zwierzątko

Królik miniaturka to jedno z najczęściej wybieranych zwierząt domowych. Na rynku znajdziemy mnóstwo odmian i ras, które prześcigają się w swojej urodzie. Królik miniaturka baranek to ulubieniec profesjonalnych hodowców i prywatnych właścicieli. Przed decyzją o zakupie królika, warto lepiej poznać tę wyjątkowo uroczą rasę.

Królik miniaturka baranek- jaki jest?

„Słodki” i „śliczny”- to określenia, które w pierwszej kolejności cisną się na usta. Charakterystyczna cecha baranka to długie, delikatne, oklapłe uszy, które sprawiają, że wygląda on bardzo niewinnie i nieporadnie. Ten typ królika jest cięższy w porównaniu do pozostałych ras miniaturowych, ale jego gabaryty nie powinny przekraczać dwóch i pół kilograma.

Baranki są dostępne w każdym sklepie zoologicznym. Występują głównie w odmianie krótkowłosej, ale z powodzeniem znajdziemy osobniki długowłose. Jeśli zdecydujecie się na królika z dłuższą sierścią pamiętajmy, że będzie wymagał on częstszej i bardziej skrupulatnej pielęgnacji.

Królik miniaturka baranek sprawia wrażenie słodkiej gapy, ale potrafi zaskoczyć swoim silnym charakterem. Ta rasa uchodzi za jedną z najweselszych i najbardziej rozbrykanych. Z ciekawością zaglądają w każdy kąt i lgną do kontaktu z człowiekiem. Są bardzo ożywione, często mają ochotę na figle, bywają zaczepne. Potrzebują dużo ruchu i uwagi ze strony opiekuna, który nie pozwoli by uroczy rozrabiaka zrobił sobie krzywdę.

Chcesz zostać właścicielem baranka? Musisz pamiętać o jego diecie

Króliki miniaturki baranki są podatne na otyłość. Każdy właściciel i opiekun musi mieć ten fakt na uwadze. Całe życie królika musimy dbać o jego zbilansowaną dietę. Dbanie o królicze posiłki, pomoże nam uniknąć częstych i drogich wizyt u weterynarza. 

Podstawą żywienia tego królika miniaturki mogą być ogólnodostępne mieszkanki pokarmów ze sklepów zoologicznych. Profesjonalna obsługa udzieli nam stosownych rad dotyczących wielkości porcji i częstotliwości posiłków. 

Prócz suchej karmy baranki z przyjemnością zjedzą mniszek lekarski, koper włoski i odpowiednie dla nich warzywa oraz owoce. Podając królikowi suche kromki chleba zadbamy o jego zęby, które będzie mógł zetrzeć na twardych kawałkach. 
Każdy królik miniaturka- baranek, rex, czy teddy musi mieć stały dostęp do świeżej wody. Naszym włochatym podopiecznym możemy podawać mineralną wodę niegazowaną- taka będzie dla nich najlepsza.

Zdrowa dieta to nie wszystko- to dotyczy nie tylko ludzi, ale także królików. Potrzebują one dużo ruchu i trzeba organizować dla nich codzienny, kilkugodzinny wybieg. Wedle waszych możliwości i preferencji możecie wydzielić obszar, przeznaczony do króliczych zabaw lub możecie zabezpieczyć całe mieszkanie, czy pomieszczenie przez ewentualnymi szkodami, jakie może wyrządzić królik. 

Przeczytaj również: Królik miniaturka- cena, warunki hodowli, rasy- wszystko, co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na pupila
Bezwzględnie trzeba pochować wszystkie kable, które mogą znaleźć się w zasięgu łap i pyszczka naszego królika miniaturki. Przegryzanie przewodów, może być dla nich niebezpieczne, a dla nas będzie kłopotliwą sytuacją. Pamiętajcie również o kwiatach doniczkowych. Króliki nie powinny mieć do nich dostępu- mogą je zniszczyć, a niektóre gatunki kwiatów doniczkowych, mogą być dla królików trujące. 

Mieszkanie królika miniaturki baranka

Baranki miniaturki powinny być trzymane w stosownych, ocynkowanych klatkach. Im większy będzie dom królika, tym lepiej, dlatego, że króliki spędzają w klatkach większość czasu. Królik miniaturka musi czuć się bezpiecznie w swojej klatce. Musi ona stać w miejscu, w którym nie ma przeciągów i ostrego słońca. Króliki źle znoszą dym papierosowy i brak świeżego powietrza.

W klatce prócz odpowiedniego poidełka i karmidełka dla królików, najważniejszą rzeczą jest podłoże. Dno klatki można wyścielić starą gazetą i trocinami. Dodatkowa, duża ilość sianka zapewni królikowi poczucie bezpieczeństwa i komfort. Sprzątanie podłoża musi odbywać się jak najczęściej, a nawet codziennie. 

Królik miniaturka należy do czystych zwierząt, sam dba o własną higienę, jednak w warunkach domowej hodowli nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkim. Zwróć szczególną uwagę na uszy, które w przypadku zabrudzenia, wymagają delikatnego przemywania. Regularnie przycinaj pazury, ponieważ w warunkach domowych królik nie jest w stanie ich zetrzeć i mogą one wrastać w łapy, powodując nieprzyjemny ból i dyskomfort. 

Dzięki dobrze zagospodarowanej klatce, utrzymanej w czystości, nasz królik miniaturka będzie zdrowszy i bardziej spokojny. To właśnie na tym powinno nam zależeć najbardziej jako opiekunom zwierzaka. 

Kupujemy królika miniaturkę

Królik miniaturka baranek, podobnie jak każda inna rasa, powinien trafić do naszego domu w odpowiednim momencie. Królik miniaturka przeznaczony do sprzedaży, powinien mieć ukończone osiem miesięcy. Młode osobniki są bardzo wrażliwe na zmiany. Zbyt wczesne zabranie ich od matki, może skutkować słabszą odpornością i występowaniem chorób.

Przed zakupem, upewnijcie się, że króliczek jest w odpowiednim wieku, by opuścić swoją matkę. Dodatkowo zwróćcie uwagę na zachowanie zwierzęcia. Zdrowe, młode króliki są bardzo żywe, wąchają wszystko, co znajduje się w ich otoczeniu. Bez problemu i ochoczo biegają. 

Nie bez znaczenia jest też kondycja sierści królika, która powinna być piękna i lśniąca- taka jest oznaką zdrowia, podobnie jak wesołe, przejrzyste, błyszczące oczy. 
Tekst: Nadia Pietrzak

Przeczytaj również

pies senior

Jakie witaminy dla psa seniora?

2022-07-02
Psi senior to pies, który wymaga więcej troski. Ogólnie rzec biorąc, każdym psem trzeba się opiekować, ale w przypadku starszego psa trzeba zrobić wszystko, by jak najdłużej mógł się cieszyć dobrą kondycją i zdrowiem. Bardzo często starym psom „siadają” stawy. Psy stają się zdecydowanie mniej aktywne i najchętniej by spały. Psi senior potrzebuje spokoju. Sprawdź, jakie można zamówić witaminy dla psa seniora, które pomogą mu w zachowaniu zdrowia i wigoru!
ubranko dla psa

Ubranka dla psa – kiedy warto je kupić?

2022-06-30
Wraz z nadejściem zimy na ulicach pojawia się coraz więcej psów w ubrankach. Dodatkowe odzienie doskonale chroni przed chłodem i deszczem. Sprawdza się przede wszystkim u psów z krótką sierścią oraz ras małych i miniaturowych. Zobacz, czym kierować się przy wyborze ubranka dla psa i jak przyzwyczaić psa do noszenia ubranka.
Szermierka dla dzieci: od jakiego wieku? Jak się przygotować?

Szermierka dla dzieci: od jakiego wieku? Jak się przygotować?

2022-06-24
Szermierka, kiedyś nazywana również fechtunkiem, polega na walce bronią białą. Obecnie jest również dyscypliną olimpijską. Podczas ćwiczeń używa się floretu, szabli lub szpady w zależności od tego, którą z broni uczy się posługiwać w klubie lub którą z nich wybierze początkujący szermierz. Dowiedz się, czy szermierka dla dzieci jest odpowiednim sportem oraz od jakiego wieku można zapisać dziecko na treningi.
wędki feeder ranking

Wędki feeder - ranking polecanych modeli

2022-06-23
Wybór odpowiedniej wędki to połowa sukcesu. Dzięki dobraniu odpowiednich parametrów, obsługa pozostałych akcesoriów wędkarskich jest jedynie formalnością. Mniej popularną, ale interesującą metodą połowu jest method feeder, która wymaga wędek o specyficznej konstrukcji. Jaką wędkę feeder wybrać?