Data modyfikacji:

Narty dla początkujących: jak wybrać?

Odpowiednie narty dla początkujących to bardzo ważny element wyposażenia, który wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jeżeli zastanawiasz się, jakie narty dla początkujących wybrać, koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

narty dla początkujących

Narty dla początkujących: z wypożyczalni czy własne?

Jakie narty dla początkujących wybrać? Wielu początkujących narciarzy rozpoczyna swą przygodę z narciarstwem od wizyty w wypożyczalni. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z narciarstwem i nie masz pewności, czy to sport dla ciebie, warto skorzystać z pożyczonego sprzętu.

Gdy jazda na nartach wystarczająco cię zainteresuje, pora kupić własne narty dla początkujących, które będą dopasowane do twoich preferencji. To także moment, aby się zastanowić, jak dobrać kask narciarski czy buty narciarskie. W dzisiejszym wpisie zastanowimy się, jak dobrać narty dla początkujących.

Jakie narty dla początkujących wybrać?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jakie narty dla początkujących będą najlepsze, kilka słów należy się podstawowemu podziałowi nart na tradycyjne i carvingowe. Te pierwsze cechują się podobną szerokością deski na całej jej długości, natomiast popularne carvingi są wyraźnie zwężone (taliowane) w środkowej części względem nosków i piętek.

Narty dla początkujących powinny przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo na stoku i komfort jazdy, a więc przyczepność do podłoża i łatwość użytkowania. Dlatego też lepszym wyborem na narty dla początkujących będą carvingi.

Nauka skręcania jest prostsza przy tak wyprofilowanych nartach niż w przypadku nart klasycznych. Jazda na carvingach jest przy tym bardziej dynamiczna, a przecież wiele osób zajmuje się narciarstwem zjazdowym głównie ze względu na towarzyszącą mu adrenalinę i silne emocje.

Rodzaje nart dla początkujących

Na wstępie możemy odrzucić sprzęt z kategorii freestyle, freeride czy race. Nie są to odpowiednie narty dla początkujących. Jakie zatem narty dla początkujących będą dobrym wyborem?

Narty dla początkujących easy carve

Jak sama nazwa wskazuje, narty przeznaczone są dla osób, które stawiają swe pierwsze kroki na stoku. Są lekkie i bardzo zwrotne, doskonale nadają się na proste trasy zjazdowe.

Popularne narty allround

To jeden z najczęściej kupowanych rodzajów nart. Ich największym atutem jest uniwersalność. Sprawdzą się jako narty dla początkujących i nieco bardziej doświadczonych. Klasa allround nie wymaga wielkiego narciarskiego kunsztu i wysiłku. Podobnie jak easy carve nadaje się na dobrze przygotowanych stokach.

Narty allmountain

Przystosowane nie tylko do łatwych zjazdów, lecz także szusowania w głębokim śniegu czy po bardziej oblodzonym zboczu. Nie zawsze zalicza się je do kategorii nart dla początkujących. Jazda na nartach allmountain powinna być także spokojna i komfortowa, co zapewnia ich szerokość i wyporność.

Jak dobrać narty dla początkujących?

O tym, jakie narty dla początkujących wybrać, decyduje nie tylko charakterystyka danego modelu, lecz także jego użytkownika. W narciarstwie zjazdowym, podobnie jak jego biegowej odmianie, dużą wagę przywiązuje się do ciężaru ciała. Narty powinny być dopasowane do twojej wagi. Niewłaściwe wyważenie może skutkować na przykład wypinaniem się nart.

Jaka długość nart będzie dla ciebie odpowiednia? Osoby o większej wadze powinny wybierać raczej dłuższe narty z danego przedziału, lżejsi adepci sztuki narciarskiej – nieco krótsze. Długość nart dla początkujących dopasowuje się, rzecz jasna, także do wzrostu i umiejętności narciarza.

Na dobry start (zwłaszcza w przypadku easy carve czy allround) warto wybrać sprzęt ok. 10–20 cm krótszy od rzeczywistego wzrostu. Co do zasady na starcie lepiej postawić na narty względnie krótkie, miękkie i o średnim promieniu skrętu.

Gdzie na narty dla początkujących?

Gdzie wybrać się na narty dla początkujących? Wybrana lokalizacja powinna się charakteryzować następującymi cechami:

  • być położona stosunkowo blisko miejsca zamieszkania
  • mieć przynajmniej kilka szerokich tras o niewielkim kącie nachylenia (zwykle oznaczonych kolorem zielonym i niebieskim), gdzie na nartach poradzą sobie właśnie początkujący
  • mieć nowoczesne wyciągi narciarskie, które ułatwią początkującym wjazd na stok
  • ze względów bezpieczeństwa mieć podział na strefy, gdzie na nartach jeździć mogą wyłącznie dzieci.

Gdzie znaleźć takie stoki narciarskie? Zakopane czy Szczyrk są znakomicie przygotowane także pod kątem jazdy na nartach osób niezaawansowanych.

Po nabraniu odpowiedniej wprawy można wypuścić się na głębsze wody. Mekką europejskich narciarzy są, rzecz jasna, znacznie wyższe od polskich gór Alpy. Pierwsze szlify warto zebrać jednak na rodzimych stokach.