Jazda na deskorolce to prawdziwa sztuka. Każdy, kto choć raz próbował pomknąć na desce z kółkami, wie, jak trudne jest to zadanie. Niniejszy poradnik skierowany jest głównie do osób, które chcą zacząć uprawiać skateboarding i nie do końca wiedzą, jak się do tego zabrać. Podpowiadamy, jak jeździć na deskorolce.
Deskorolka dla początkujących jawi się jako sprzęt do uprawiania sportu, który zarazem jest piękny, lecz wymaga dużych poświęceń. Obserwowanie największych sław świata tego sportu może być złudne – choć oni czują się na desce jak na własnych nogach, to dojście do takiego poziomu jest bardzo trudne.
Jak zacząć naukę jazdy na deskorolce? Na początek dobrze, abyś wiedział, z czego składa się deskorolka. Podstawowy sprzęt składa się z trzech elementów, którymi są: deska (złożona zazwyczaj z kilku sklejek), kółka oraz trucki, czyli mocowania, za pomocą których połączymy pozostałe elementy w jedną całość. Sklejki zazwyczaj wykonane są z drzewa klonowego, jednak te dla profesjonalistów zawierają tworzywa sztuczne, które poprawiają ich parametry w zależności od rodzaju deskorolki.
Na górze sklejki mamy specjalną powłokę przypominającą papier ścierny, która znacząco poprawia przyczepność. Kółka muszą być wykonane z wytrzymałego materiału i zazwyczaj jest to poliuretan. Nie można zapomnieć o łożyskach, gdyż to od nich zależy szybkość obracania się kółek.
Ze względu na to, że jazda na deskorolce nie jest rzeczą łatwą, początkujący muszą liczyć się z upadkami i otarciami. W związku z tym dobrze jest zakupić też kask oraz ochraniacze.
Większość osób, którym jazda na deskorolce nie sprawia już problemu, potrafi sobie sama złożyć swój sprzęt. Bardzo często także sami montują przeszkody. Na szczęście od kilku lat w Polsce prężnie rozwija się skateboarding i budowane są specjalne place – skateparki, w których młodzież i dorośli doskonalą swój warsztat związany z trikami na deskorolce.
Rodzajów deskorolek jest mnóstwo i to tylko od nas zależy, która spodoba się nam najbardziej i na której będziemy ćwiczyć swoje triki. Przedstawimy więc te najbardziej popularne.
Jazda na deskorolce klasycznej, zwanej po prostu skateboard, jest polecana osobom początkującym bądź tym, które nie chcą rozwijać swoich umiejętności w jakimś szczególnym kierunku, gdyż cieszy ich np. sama jazda czy podstawowe triki na deskorolce.
Jest to klasyczna deska, która ma zaokrąglone końce i cztery koła. Bardzo dobrze się nią jeździ, jest prosta w prowadzeniu, niektórzy wykorzystują ją jako środek transportu w mieście.
Kolejnym rodzajem deskorolki, która ma cztery kółka, jednak od klasycznej różni się kształtem, jest longboard. Nadaje się przede wszystkim do szybkich zjazdów i, co ciekawe, może osiągać długość nawet 130 centymetrów.
Większość osób jeżdżących na longboardzie używa ich podczas jazdy w dół – jest to niebezpieczne, dlatego należy uważać zarówno na nadjeżdżające pojazdy, jak i na rozwijaną prędkość.
Przeciwieństwem longboard jest fishboard, czyli deskorolka, która jest tak krótka, że można ją schować do plecaka. Służy przemieszczaniu się po mieście i jest wykonana z tworzyw sztucznych, dlatego żadne chodniki jej nie straszne.
Jeśli chodzi o rodzaje deskorolek, to ostatnim wartym szczególnej uwagi jest waveboard. I to zdecydowanie nie jest deskorolka dla początkujących. Jazda na niej jest trudna i wymaga wielu miesięcy treningu.
Bardzo różni się od klasycznych modeli, gdyż nie ma czterech kółek, lecz dwa, które dodatkowo mogą się kręcić wokół własnej osi. Powoduje to, że trudniej jest złapać równowagę, ale też dzięki temu jazda na deskorolce jest bardziej płynna. Nie da się na niej jeździć w tradycyjny sposób, odpychając się nogą, lecz należy balansować ciałem. Profesjonaliści potrafią nawet wykonywać pewne triki na takiej deskorolce.
Jak jeździć na deskorolce? Dobrze jest zacząć od prostego terenu, na którym będziemy mogli poćwiczyć odpychanie i utrzymywanie równowagi. Pamiętajmy, aby mieć deskorolkę dla początkujących, najlepiej złożoną przez kogoś doświadczonego bądź też producenta. Dobrym ułatwieniem jest poproszenie rodzica czy też kogoś znajomego, aby w pierwszych chwilach mógł nam posłużyć za oparcie.
Istnieje kilka stylów odpychania się od deski. Dla osoby początkującej będą to goofy oraz regular, kiedy noga prawa bądź lewa jest z przodu, a druga z tyłu. Nauka jazdy na deskorolce jest trudna także ze względu na to, że deska się odrobinie kołysze. Jest to konieczne, by móc skręcać, przenosząc ciężar ciała, sprawiamy, że jedziemy w pożądanym kierunku.
Co się zaś tyczy deskorolki dla początkujących, jest ona łatwiejsza do zatrzymania niż pozostałe. Można z niej zeskoczyć (nie polecamy) bądź tak nacisnąć tył deski, aby przód podniósł się do góry. Wtedy łapiemy przód ręką i jesteśmy bezpiecznie na ziemi.
Aby opanować podstawowe zasady związane z jazdą na deskorolce, potrzeba oczywiście trochę czasu. Kiedy te wszystkie zadania przestaną sprawiać nam trudności, czas na kolejne rzeczy, czyli triki na deskorolce.
Każdy, kto wciągnie się w jazdę na deskorolce, bardzo szybko będzie chciał spróbować czegoś nowego. Może to być na przykład chęć opanowania podstawowych trików na deskorolce. Nie jest to rzecz łatwa, ale internet przepełniony jest filmikami, na których zawodowcy i amatorzy chwalą się swoimi osiągnięciami. Często także możemy porównywać w czasie postępy, jakie uczynili. Przedstawiamy więc podstawowe sztuczki, od których dobrze jest zacząć naukę zaawansowanej jazdy.
Podstawowym, najłatwiejszym trikiem na deskorolce jest ollie. Będzie on służył jako podstawa do innych sztuczek oraz pozwoli nam na przeskoczenie przeszkody. Na początek należy nabrać odpowiedniej prędkości. Kiedy będziemy już chcieli wykonać skok, musimy mieć dwie nogi na deskorolce. Następnie naciskamy tylną część deski, aby podskoczyła ona razem z nami.
Kolejnym typem trików na deskorolce są kickflipy. Są to już trochę bardziej zaawansowane akrobacje. Polegają na wykonaniu ollie, a następnie kopnięciu deskorolki w taki sposób, aby wykonała obrót dookoła własnej osi.
Jeżeli jesteśmy na początku swej drogi, to na deskorolce dla początkujących możemy wykonać manual, czyli jazdę na tylnych kołach. Zazwyczaj dla zachowania równowagi jedna noga jest z tyłu deski, a druga zgięta w kolanie nieco wyżej. Warto także wspomnieć o slidach, czyli trikach polegających na ślizganiu się. Wiele innych sztuczek to po prostu różne warianty tych podstawowych, które każdy zaawansowany skater powinien znać i umieć wykonać.
Nauka jazdy na deskorolce jest długa i czasami bolesna. Musimy się przygotować na wiele przewrotek i siniaków, zwłaszcza do czasu, gdy wypróbujemy wszystkie rodzaje deskorolek i wybierzemy najwłaściwszą dla siebie. Jednak przyjemność płynąca z jazdy oraz poczynionych postępów sprawi, że o tych minusach szybko zapomnimy.