Data publikacji:

Soczewki jednodniowe – wady i zalety

Soczewki kontaktowe to coraz popularniejsza metoda korekcji wady wzroku. Wśród dostępnych na rynku produktów z pewnością wyróżniają się soczewki jednodniowe. Wygodne, higieniczne… i co jeszcze? Sprawdź, jakie zalety i wady ma ten rodzaj soczewek.

Soczewki jednodniowe – charakterystyka

Soczewki jednodniowe charakteryzują się tym, że należy wymieniać je codziennie. Po prostu rano zakładasz parę soczewek prosto z opakowania, a wyrzucasz ją wieczorem. Ile godzin można nosić soczewki jednodniowe? To zależy. Wartość tę podaje zazwyczaj producent i może wahać się od kilku do kilkunastu godzin. Na rynku dostępne są nawet soczewki, które możesz mieć na sobie również w nocy.

Poniżej przedstawiamy główne zalety i wady soczewek jednodniowych.

Zalety soczewek jednodniowych

Nie wymagają pielęgnacji

jak napisaliśmy powyżej, soczewki jednodniowe zakładasz rano, a następnie po całym dniu noszenia wyrzucasz do kosza. Dzięki temu zaoszczędzasz czas potrzebny na codzienną pielęgnację. Nie musisz również kupować płynów do czyszczenia ani pudełek na soczewki. Jedynym twoim wydatkiem są więc soczewki same w sobie.

Higieniczne i zdrowe dla oka

– codzienna wymiana soczewek sprawia, że chronisz swoje oczy przed brudem i drobnoustrojami. W przypadku soczewek miesięcznych czy dwutygodniowych istnieje ryzyko, że przeniesiesz do oka zanieczyszczenia lub bakterie z poprzedniego dnia, których nie udało ci się doczyścić płynem. A stąd już krótka droga do zapalenia spojówek.  Podobnie rzecz ma się z alergenami osadzającymi się na powierzchni soczewki. Nosząc soczewki jednodniowe, unikasz tego ryzyka

Wygodne i komfortowe w noszeniu

– soczewki jednodniowe nie starzeją się. Ze względu na codzienną wymianę nie tworzy się na nich również osad białkowy, co ma miejsce przy soczewkach miesięcznych i dwutygodniowych. Taki osad natomiast wpływa na przejrzystość i komfort widzenia.  Dzięki temu soczewki jednodniowe są takie wygodne w noszeniu, zapewniając ostrość wzroku przez cały czas.

Idealne dla sportowców

Wygoda i higieniczność czynią soczewki jednodniowe idealnym produktem dla osób uprawiających sport. Szczególne znaczenie ma to w przypadku pływaków. Ryzyko przeniesienia bakterii z basenu na soczewkę sprawia, że produktów długoterminowych nie wolno nosić podczas pływania. Soczewki jednodniowe są tutaj idealnym rozwiązaniem. Po wyjściu z pływalni po prostu wyrzucasz je do kosza i zakładasz nową parę

Inny kolor tęczówki każdego dnia

Ten punkt to dobra wiadomość dla wszystkich fanów mody i makijażu. Na rynku dostępne są soczewki jednodniowe w różnych kolorach. Dzięki temu możesz mieć inny kolor tęczówki każdego dnia, dopasowując go do swojego nastroju lub stylizacji.

Wady soczewek jednodniowych

Wysoka cena

Nie da się ukryć, soczewki jednodniowe są drogie. To z pewnością ich największa wada. Za 30 sztuk zapłacisz od 30 do nawet 60 zł. Jeszcze drożej zapłacą osoby cierpiące na astygmatyzm. Warto jednak szukać promocji i wyprzedaży w znanych sklepach. Ponadto suma zmniejszy się przy zakupie większego opakowania, np. 90 czy 180 soczewek. Cena soczewek jednodniowych będzie zawsze wyższa niż tych miesięcznych, jednak warto przekalkulować sobie, ile więcej jesteśmy w stanie zapłacić za komfort i wygodę.

Częsta wymiana

Ze względu na specyficzną konstrukcję, soczewki jednodniowe powinno się wymieniać za każdym razem, gdy wyjmiesz starą parę z oka. Na przykład w sytuacji, gdy w trakcie drzemki soczewka niekomfortowo przyklei się do rogówki. Może to być problematyczne w momencie, gdy jesteś poza domem i nie masz przy sobie dodatkowej pary, a także zwiększa koszty użytkowania.

Choć soczewki jednodniowe mają swoje wady, liczba ich zalet z pewnością jest długa. Oczywiście, każdy sam musi zdecydować, które rozwiązanie wybrać, biorąc pod uwagę np. swój budżet lub skłonność do chorób spojówek i alergii.
Autor: Olga Wacholc