W obecnych czasach zwiększa się świadomość zagrożeń związanych ze spożywaniem za dużej ilości tłuszczu i konsekwencji, do których może to prowadzić. Tym samym coraz więcej osób odczuwa potrzebę kontrolowania wielkości swojej tkanki tłuszczowej. Waga łazienkowa z pomiarem tkanki tłuszczowej może bardzo nam pomóc w przysłowiowym trzymaniu ręki na pulsie. O czym pamiętać przy kupnie takiej wagi? Przed wami kilka cennych wskazówek.
Waga z pomiarem tłuszczu jeszcze do niedawna była wyposażeniem siłowni, gabinetów dietetyków i lekarzy. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na posiadanie tego narzędzia pomiaru w swoim domu. Przyrząd ten sprawdzi się szczególnie u osób, które borykają się z problemem nadwagi, ale także u tych, którzy chcą się uchronić przed zbyt dużym przyrostem tłuszczu.
Ponadto, taka waga działa niezwykle motywująco, kiedy wskazuje spadek tkanki tłuszczowej, będącej wynikiem naszego zdrowego trybu życia, ćwiczeń i odpowiedniej diety.
Co ciekawe, istnieje kilka metod pomiaru tkanki tłuszczowej w organizmie. W specjalistycznych placówkach medycznych można spotkać się z ważeniem hydrostatycznym, wykorzystującym dwuwiązkową absorpcję rentgenowską. Jest to jednak profesjonalna analiza, która wymaga szczególnych umiejętności od osoby dokonującej pomiaru.
W domowych warunkach wykorzystujemy natomiast metodą zwaną impedancji bioelektrycznej. Głównym jej założenie opiera się zróżnicowaniu sposobu, w jaki tkanka tłuszczowa i mięśniowa przewodzą prąd elektryczny. Po wejściu na wagę z pomiarem tkanki tłuszczowej przez nasze ciało zostaje przepuszczony sygnał elektryczny o małej mocy, który rozchodzi się po ciele. Czas przejścia tego sygnału pozwala na określenie ilości tkanki tłuszczowej. Działa tu prosta zasada, im krótszy czas rozchodzenia się impulsu elektrycznego, tym mniej tłuszczu posiadamy.
Zakłada się, że margines błędu podczas pomiaru domową wagą wynosi ok. 4%, co czyni taki wynik bardzo wiarygodnym. Aby zagwarantować sobie jak najbardziej dokładny pomiar, należy pamiętać o kilku czynnikach, które mogą wpływać na jego jakość.
Przede wszystkim, na wadze należy stawać boso, ponieważ obuwie może blokować przepływ impulsu elektrycznego. Rezultat może odbiegać od rzeczywistości, jeśli podczas ważenia będziemy odwodnieni, zmęczeni lub temperatura naszego ciała będzie wyższa niż standardowe 36,6 stopni Celsjusza Dla osiągnięcia rzeczywistego wyniku najlepiej dokonywać pomiaru co najmniej kilka godzin po treningu lub wzmożonym wysiłku oraz 2 godziny po posiłku.
Domowa waga z funkcją pomiaru tłuszczu oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest mierzenie ilości tłuszczu w ciele, może także działać na naszą psychikę. Świadomość, że dieta i ćwiczenia czy styl życia, który prowadzimy, ma realny wpływ na skład naszego organizmu, działa bardzo motywująco.
Widząc, że ilość tłuszczu się zmniejsza chętniej rezygnujemy ze słodyczy czy tłustych potraw. Aby taka waga miała wpływ na nasze decyzje, warto postawić ją w widocznym miejscu, a pomiary dokonywać regularnie np. 2-3 w tygodniu o tej samej porze.
Obecnie na rynku jest coraz więcej urządzeń z funkcją mierzenia tkanki tłuszczowej. Ich ceny zaczynają się już od 50 zł. Czy jednak cena to jedyne, czym powinniśmy się kierować podczas zakupu? Oczywiście, odpowiedź nie jest jednoznaczna.
Dużą zaletą wagi łazienkowej z pomiarem tkanki tłuszczowej jest możliwość kontrolowania stanu tłuszczu każdego dnia. Taki pomiar szczególnie sprawdzi się u osób, które chcą śledzić efekty swojej diety lub ćwiczeń, ale wystarczy im tylko przybliżony wynik. Tym, którzy profesjonalnie ćwiczą lub walczą z nadmiarem tłuszczu z powodów medycznych, z pewnością bardziej przyda się analizator składu ciała, który oprócz pomiaru tkanki tłuszczowej oferuje szereg dodatkowych funkcji.
Dużą zaletą tej wagi są jej kompaktowe rozmiary, dzięki czemu urządzenie jest doskonałym wyposażeniem nawet bardzo małej łazienki. Ponadto wagę z pomiarem tłuszczu wyróżnią wyjątkowy design oraz duża funkcjonalność.
Waga posiada możliwość analizy aż 10 pomiarów, w tym wielkości tkanki tłuszczowej i masy kostnej. Wielkim plusem jest funkcja synchronizacji urządzenia z aplikacją mobilną, co daje możliwość stałej kontroli swoich wyników.
To urządzenie dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z pomiarem tkanki tłuszczowej. Waga posiada funkcję wykrywania użytkownika, a także czytelny wyświetlacz. Największym jej plusem jest niska cena.
To wysokiej klasy urządzenie zapewnia bardzo dokładny pomiar i rozpoznaje aż do 16 różnych użytkowników. Dzięki wbudowanemu wi-fi można synchronizować dane wagi z pomiarami z serwisem Garmin Connect, a także połączyć się z bezpłatną platformą społecznościową fitness.
Ta waga z pomiarem tkanki tłuszczowej zasługuje na wyróżnienie ze względu na bardzo nowoczesny design. Aby zmierzyć ilość tkanki tłuszczowej, wystarczy na stanąć na urządzeniu, które samo rozpoznaje każdego z użytkowników. Posiada także możliwość wysyłania pomiarów na telefon.
Waga Salter została wyposażona w czytelny ekran i technologię Bluetooth, pozwalającą na łączenie się z urządzeniem mobilnym. Dodatkowo można przesyłać jej pomiary na darmową aplikację, działającą zarówno w systemie iOS, jak i Android.
Waga z funkcją pomiaru tkanki tłuszczowej powinna znaleźć się w domu każdego, kto chce kontrolować swoją kondycję i zdrowie. Urządzenie należy dobrać do indywidualnych potrzeb i dla najlepszych efektów korzystać z niego regularnie.