Data modyfikacji:

Biokominki, kominki elektryczne i portale kominkowe, czyli co zamiast tradycyjnego kominka

Nie możesz lub nie chcesz montować w swoim domu tradycyjnego kominka? Nic straconego! Nie musisz rezygnować z ciepłego blasku ognia i przytulnej atmosfery, jaką daje kominek. Wystarczy, że postawisz na alternatywne rozwiązanie. Zobacz, jaki biokominek, kominek elektryczny lub portal wybrać.
biokominek
Na luksus posiadania w domu prawdziwego kominka nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Chodzi oczywiście o kwestie bezpieczeństwa i możliwość podłączenia kominka do instalacji kominowej.

Okazuje się jednak, że tradycyjne kominki już wkrótce mogą znaleźć się na cenzurowanym – w dobie coraz szerzej zakrojonej walki ze smogiem, niektóre polskie miasta wprowadzają nawet zakazy palenia w kominkach. Dlatego jeśli zastanawiasz się nad instalacją kominka, lepszym wyborem może okazać się biokominek, kominek elektryczny lub portal kominkowy.

Biokominek

Kominki tego typu zasadniczo różnią się od ich klasycznych odpowiedników opalanych paliwem stałym, czyli drewnem. Aby w biokominku wesoło trzaskał ogień, niezbędne jest napełnienie jego zbiorników paliwem płynnym lub żelowym.

W wyniku jego spalania nie powstaje dym ani popiół. Jest to zatem ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych kominków, co jest bardzo istotne w czasach, gdy nasze miasta borykają się z problemem smogu.

Ponadto dzięki temu biokominek z powodzeniem może być zamontowany w mieszkaniu, w którym nie ma podłączenia do instalacji kominowej. Z kolei brak popiołu sprawia, że odpada ci cała ta kłopotliwa krzątanina ze sprzątaniem. Warto też wspomnieć, że biokominek emituje ciepło. Blask ognia ma tu nie tylko wymiar dekoracyjny, ale też może stanowić skuteczne wspomaganie dla ogrzewania centralnego w twoim domu.

A jeśli już dobrnęliśmy do kwestii wyglądu, to musisz wiedzieć, że biokominki wyróżniają się szalenie ciekawym wzornictwem. Wśród dostępnych na rynku modeli znajdziesz minimalistyczne biokominki przypominające niemalże niewielkie lampiony lub przeciwnie - paleniska przywodzące na myśl futurystyczne instalacje artystyczne – do wyboru, do koloru.

A skoro już o kolorach mowa – w zależności od tego, jakie paliwo do biokominka wybierzesz, możesz uzyskać inny kolor płomienia np. żółty, zielony lub niebieski. Dodatkowo fakt, że biokominka nie trzeba podłączać do instalacji kominowej pozwoli ci zaoszczędzić wiele miejsca. Nie będzie bowiem potrzeby, aby wydzielać miejsce pod zabudowę wkładu oraz całej instalacji.

Biokominek może być też ciekawym rozwiązaniem, jeśli chcesz przedłużyć swój sezon tarasowy, ponieważ urządzenia tego typu stosuje się też do ogrzewania częściowo przesłoniętych zewnętrznych salonów. Pamiętaj jednak, że chociaż w efekcie spalania biopaliwa nie powstają spaliny, nie oznacza to, że możesz odpuścić sobie regularne wietrzenie.

Kominek elektryczny

Kolejny zamiennik dla tradycyjnego kominka to jego elektryczny odpowiednik. W tym przypadku nie mamy do czynienia ze spalaniem jakiegokolwiek paliwa, a efekt paleniska jest iluzją uzyskaną za pomocą gry świateł, dźwięków oraz odpowiedniej konstrukcji kominka. Urządzenia nie emitują spalin, ani nie produkują popiołu, ale co ciekawe, wiele z nich posiada funkcję grzewczą, więc mogą wspomagać ogrzewanie mieszkania. Montaż jest bardzo prosty i najczęściej wystarczy zawiesić je na ścianie i oczywiście zapewnić dostęp do instalacji elektrycznej. Urządzeniem steruje się za pomocą pilota, więc jest wygodne w obsłudze.

Kominki elektryczne dostępne są w najróżniejszych formach. W sprzedaży znajdziesz zarówno te o nieskomplikowanej, nowoczesnej formie, jak i te do złudzenia przypominające tradycyjne kominki z paleniskami.

Portal kominkowy

Już na wstępie postawmy sprawę jasno – w tym przypadku jest to oczywiście jedynie atrapa kominka i całe to zamieszanie ma wymiar dekoracyjny. Nie przekreślaj jednak portalu kominkowego – taki element wystroju urozmaica aranżację wnętrza i dodatkowo daje szerokie możliwości do dekoracyjnego szaleństwa.

Do rzeczy jednak – portal kominkowy to w zasadzie obudowa kominka, wykonana najczęściej z drewna, płyt mdf lub tworzywa i następnie przyklejona do ściany. Po przytwierdzeniu portalu do podłoża powstaje półka, która w rzeczywistości odpowiadałaby zwykłemu palenisku.

I tu właśnie zaczyna się cała ta dekoracyjna frajda. Na półce w portalu kominkowym możesz ustawić kompozycję świec lub lampionów – niewielka namiastka ognia gotowa. Równie dobrym rozwiązaniem będzie ułożenie w tym miejscu kilku szczapek drewna.

Portal kominkowy będzie też świetnym miejscem do wyeksponowania świątecznych dekoracji – w przeciwieństwie do tradycyjnych kominków, gdzie na ścianach przylegających do nich raczej nie powinno się nic wieszać, tu będziesz mieć prawdziwe pole do popisu. Pomysłów na pewno znajdziesz sporo, a twój salon będzie prezentować się znacznie lepiej.

Które z tych rozwiązań będzie lepsze? Jeśli zależy ci na efekcie prawdziwego płomienia i chcesz, aby kominek generował ciepło, kominek opalany paliwem ekologicznym będzie dobrym rozwiązaniem.

Kominek elektryczny to w zasadzie atrapa kominka i przez wielu jest uznawany za nieco kiczowaty gadżet z powodu żarzących się polan, które mają przypominać prawdziwe drewno.

Portal kominkowy będzie z kolei świetnym pomysłem, jeśli szukasz skutecznego sposobu na dodanie wnętrzu przytulności.