Kominki tego typu zasadniczo różnią się od ich klasycznych odpowiedników opalanych paliwem stałym, czyli drewnem. Aby w biokominku wesoło trzaskał ogień, niezbędne jest napełnienie jego zbiorników paliwem płynnym lub żelowym.
W wyniku jego spalania nie powstaje dym ani popiół. Jest to zatem ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych kominków, co jest bardzo istotne w czasach, gdy nasze miasta borykają się z problemem smogu.
Ponadto dzięki temu biokominek z powodzeniem może być zamontowany w mieszkaniu, w którym nie ma podłączenia do instalacji kominowej. Z kolei brak popiołu sprawia, że odpada ci cała ta kłopotliwa krzątanina ze sprzątaniem.
Warto też wspomnieć, że biokominek emituje ciepło. Blask ognia ma tu nie tylko wymiar dekoracyjny, ale też może stanowić skuteczne wspomaganie dla ogrzewania centralnego w twoim domu.
A jeśli już dobrnęliśmy do kwestii wyglądu, to musisz wiedzieć, że biokominki wyróżniają się szalenie ciekawym wzornictwem. Wśród dostępnych na rynku modeli znajdziesz minimalistyczne biokominki przypominające niemalże niewielkie lampiony lub przeciwnie - paleniska przywodzące na myśl futurystyczne instalacje artystyczne – do wyboru, do koloru.
A skoro już o kolorach mowa – w zależności od tego, jakie paliwo do biokominka wybierzesz, możesz uzyskać inny kolor płomienia np. żółty, zielony lub niebieski.
Dodatkowo fakt, że biokominka nie trzeba podłączać do instalacji kominowej pozwoli ci zaoszczędzić wiele miejsca. Nie będzie bowiem potrzeby, aby wydzielać miejsce pod zabudowę wkładu oraz całej instalacji.
Biokominek może być też ciekawym rozwiązaniem, jeśli chcesz przedłużyć swój sezon tarasowy, ponieważ urządzenia tego typu stosuje się też do ogrzewania częściowo przesłoniętych zewnętrznych salonów. Pamiętaj jednak, że chociaż w efekcie spalania biopaliwa nie powstają spaliny, nie oznacza to, że możesz odpuścić sobie regularne wietrzenie.