Data publikacji:

A52 vs S20 FE – porównanie telefonów

Samsung ma w naszym kraju grupę wiernych klientów, dla których jedną z zalet marki jest spora ilość urządzeń w różnych zakresach cenowych. Każdy może znaleźć coś dla siebie, w zależności od posiadanego budżetu. Pojawia się jednak pytanie, czy te różnice cenowe są uzasadnione?
A52 vs S20 FE

Samsunga A52 czy S20 FE? Porównanie cenowe

Spójrzmy więc na dwa przykłady – A52, będący reprezentantem klasy średniej i S20 FE, który podczas premiery był smartfonem z wyższej półki, choć nadal nie flagowcem. Czym się różnią i czy różnica w cenie przekłada się na jakość?

Pierwsze recenzje wskazywały Samsunga A52 jako ciekawy wybór w kategorii cenowej do 2000 złotych. Aktualnie kosztuje on w granicach 1600-1800 złotych, w zależności od wersji kolorystycznej oraz wybranego sklepu. Co ciekawe, najtańszy jest model w kolorze czarnym. Jeśli zaś chodzi o Samsunga S20 FE, jego zakup wymagać będzie około 2300 złotych. Tym razem najtańsza wersja jest w kolorze niebieskim.

Wyświetlacz Super AMOLED. A52 vs S20 FE

Ekrany Super AMOLED nie są „super” tylko ze względu na fantazję pracowników działów marketingu. Nazwa ta oznacza technologię zastosowaną w obu porównywanych smartfonach Samsunga. Nie posiadają one dodatkowego podświetlenia, dzięki czemu są cienkie i dobrze odtwarzają czerń. Do tego zużywają relatywnie mało energii.

Sama jakość obrazu w porównaniu S20 FE vs A52 nie różni się szczególnie dla niewprawnego oka. Oba działają w rozdzielczości FHD+ oraz posiadają opcję włączenia częstotliwości odświeżania 120 Hz. To rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się np. podczas grania w wymagające gry.

Samsung A52 vs S20 FE. Kilka słów o wnętrzu

Samsunga A52 napędza procesor Snapdragon 750, który jest dość dobrym układem. Sparowano go z dobrze zoptymalizowanym systemem operacyjnym Android. Jednak w porównaniu z dostępnym w S20 FE procesorem Snapdragon 865 nieco blednie. Ten drugi znamy bowiem z flagowych modeli koreańskiej firmy.

W codziennym działaniu oba procesory sprawdzają się w porządku i nawet zaawansowane gry nie powinny stanowić dużego problemu. Choć też trzeba przyznać, że w przypadku A52, konkurencja oferuje nieco lepsze wnętrza w podobnym przedziale cenowym.

W kwestii pamięci RAM starcie A52 vs S20 FE – 6 GB, choć w sprzedaży znajdziemy również wersję 8 GB. Wielkość pamięci telefonu z kolei to dla A52 – 128 GB, zaś S20 FE – 256 GB. Wielkość pamięci ma znaczenie w przypadku instalowania wielu programów czy przechowywania zdjęć. Oba telefony obsługują również karty pamięci o wielkości do 1 TB.

Porównanie aparatów. Samsung S20 FE czy Samsung A52?

Przez wiele lat Samsung niekoniecznie skupiał się w swoich telefonach na aspekcie fotograficznym. Dopiero Galaxy S10 pokazał, że firma ma w tej kwestii coś do powiedzenia. Co ciekawe, jeśli spojrzeć na parametry, lepiej w kwestii aparatu wypada A52 – większa rozdzielczość głównej jednostki przy podobnie jasnym obiektywie, porównywalny aparat szerokokątny oraz dodatkowy aparat do zdjęć makro sprawiają, że może się on lepiej sprawdzić w typowych zastosowaniach. Nawet teleobiektyw, dostępny w S20 FE, nie zmienia faktu, że droższy model jest zaskakująco konserwatywny pod kątem aparatów.

Jeśli chodzi o jakość zdjęć, to są one porównywalne. Barwy potrafią wyglądać na nieco podkręcone, jednak to charakterystyka wielu aparatów ze stajni Samsunga. Poza tym nie można się jakości przyczepić, nawet kiedy robimy zdjęcia w złym świetle. Oczywiście opinia w takich przypadkach zawsze jest subiektywna, a od aparatu w telefonie nie można spodziewać się zbyt wiele.

Bateria

W obu urządzeniach znajdziemy akumulator o pojemności 4500 mAh w komplecie z ładowarką 15 W. Samo ładowanie zajmuje około 2 godziny, co jest wynikiem akceptowalnym, jednak dość dalekim od tego, co potrafi oferować konkurencja.

Co więcej, oba telefony oferują podobny czas pracy na baterii. Jeśli oszczędzamy baterię, przekłada się to na nawet dwa dni działania bez ładowania. W typowych zastosowaniach raczej można spodziewać się, że telefon wytrzyma od rana do wieczora, bez ładowania w międzyczasie.

Dodatkowe akcesoria

Zacznijmy od chyba już standardowego czytnika linii papilarnych. W A52 i S20 FE umieszczono go w ekranie urządzenia. To pozwala na zachowanie spójnej linii obudowy telefonu. Z drugiej jednak strony pamiętać trzeba, że czytniki w obu tych telefonach nie należą do szczególnie sprawnych – zwłaszcza zimą, kiedy nawet bez rękawiczek może być ciężko z rozpoznaniem odcisku palca.

Oba telefony posiadają również Dual SIM, co powoli także staje się standardem. Niestety, jest to model hybrydowy, co oznacza, że slot drugiej karty SIM jest też miejscem na kartę pamięci. Dla wielu użytkowników nie będzie to problem, jednak trzeba o tym pamiętać.

Co ważne, w Samsungu S20 FE nie znajdziemy złącza jack, które pozwala podłączyć przewodowe słuchawki. Oczywiście, są dostępne przejściówki do USB-C, jednak nie są one wygodne, oryginały nie są tanie, a niektóre nieoryginalne nie osiągają kompatybilności. W A52 mamy i wyjście USB, i jack.

Poza tym standardowo – NFC, Bluetooth, Wi-Fi – w praktyce standardowe funkcje, działające dokładnie tak samo, niezależnie od modelu.

A52 vs S20 FE. Który telefon wybrać?

W pojedynku Samsung S20 FE vs A52 obaj uczestnicy wypadają zaskakująco porównywalnie do siebie. S20 ma lepszy procesor i powinien nieco lepiej radzić sobie z zaawansowanymi programami, jednak brak gniazda słuchawkowego i średnie wyniki aparatu będą dla wielu osób argumentem, by poszukać czegoś ciekawszego za tę cenę. Z drugiej strony A52 jest solidnym wyborem dla swojej kategorii cenowej, nawet jeśli konkurencja potrafi zaoferować nieco więcej w niektórych kategoriach.
Autor: Robert Hagenau