Data publikacji:

Co to jest akceleracja myszki? Jak ją włączyć i wyłączyć?

Akceleracja myszki to dość kontrowersyjna funkcja wpływająca na zachowanie się kursora ekranowego poprzez software’ową modyfikację czułości i działania komputerowego gryzonia. W teorii została ona stworzona przede wszystkim z myślą o fanach wirtualnej rozrywki. Opcję włączymy czasem w ekranie konfiguracyjnym niektórych gier. Została ona jednak również wbudowana bezpośrednio w systemy operacyjne Windows 10 i 11.
co to jest akceleracja myszki

Na czym polega akceleracja myszki?

Funkcja akceleracji (lub inaczej przyśpieszenia) ma pomóc graczom w lepszym zapanowaniu nad kursorem myszki, a tym samym poprawić kontrolę nad ruchem postaci lub kamery w grach. Zasada działania opcji jest dość prosta – im szybciej przesuwamy myszkę po stole, tym znacznie dalej, niż w normalnym trybie działania urządzenia, zmieni się pozycja kursora na ekranie.
Przesuwając gwałtownie gryzonia na niewielką odległość, sprawimy więc, że kursor przeleci błyskawicznie na drugą stronę ekranu, bez potrzeby wykonywania zamaszystych ruchów. Równocześnie wciąż możemy zachować wysoką dokładność kursora, wykonując krótkie, acz bardziej wolne i delikatne ruchy. Do takiej metody trzeba się jednak odpowiednio przyzwyczaić i nie wszyscy mają na to czas i cierpliwość.
W przypadku wielu programów i gier przyśpieszenie myszki nie tylko nie pomoże, ale wręcz będzie przeszkadzać, w znaczącym stopniu pogarszając komfort pracy i zabawy. Kursor może mieć tendencję do dryfowania przy najmniejszym ruchu gryzonia, negatywnie wpływając na jego dokładność.

Kiedy warto włączyć akcelerację myszki?

Akceleracja myszki jest pewnym rozwiązaniem dla osób korzystających z niewielkich biurek, pozwala bowiem kursorowi na przebycie większej drogi na ekranie, bez potrzeby wyjeżdżania poza granicę podkładki. Problem ten można naprawić także, kupując bardziej czułego gryzonia, jednak nie wszyscy czują się komfortowo przy wysokim poziomie wrażliwości sensora.
Akceleracja może okazać się przydatna, gdy gra wymaga od nas wykonywania bardzo szybkich i gwałtownych ruchów. Przy odrobinie wprawy możemy dzięki niej osiągnąć lepsze wyniki w niektórych tytułach sieciowych, takich jak CS: GO. Wiele zależy tutaj od indywidualnych preferencji.
Przyśpieszenie sprawdza się też w pracy z niektórymi aplikacjami użytkowymi, ułatwia bowiem wykonywanie nużących czynności, takich jak przenoszenie plików w folderach lub wybieranie różnych komórek w arkuszach kalkulacyjnych. Pozwala zminimalizować niepotrzebne ruchy ręką, zapobiegając szybszemu zmęczeniu.

Akceleracja myszy – jak wyłączyć w Windows 10 i Windows 11?

Opcję pozwalającą na włączenie lub wyłączenie systemowej akceleracji myszki znajdziemy w panelu sterowania systemu Windows. Otwierając jego główne okno, wybieramy pozycję Urządzenia, a następnie na liście umieszczonej po lewej stronie klikamy w Mysz. Na ekranie konfiguracyjnym odszukujemy link Dodatkowe opcje myszy.
Kolejnym krokiem jest użycie zakładki Opcje wskaźnika. Pierwsza pozycja w oknie zatytułowana Ruch ma przycisk Zwiększ precyzję wskaźnik. Jeżeli jest on zaznaczony, oznacza to, że systemowe przyśpieszenie jest włączone. Po wprowadzeniu ewentualnej zmiany klikamy na w komendę Zastosuj.
Zdjęcie: Envato Elements