Data modyfikacji:

AMOLED vs OLED. Czym się różnią?

Ekrany AMOLED oraz OLED są stosowane w nowych telewizorach oraz smartfonach, oferując wysoką jakość obrazu, nieskończoną czerń, a także doskonałe odwzorowanie kolorów. Która z tych technologii jest lepsza? Sprawdź nasze porównanie AMOLED vs OLED.

AMOLED vs OLED

Aby odpowiedzieć na pytanie, którą technologię wybrać, najlepiej przyjrzeć się wadom i zaletom ich obu. Sprawdźmy, jakie są różnice między OLED a AMOLED.

Wyświetlacz AMOLED: co to jest?

Technologia AMOLED, czyli Active Matrix Organic Light Emitting Diode to układ aktywnej matrycy, która została wyposażona w tranzystor cienkowarstwowy (TFT) kontrolujący przepływ prądu na każdym pikselu. Taki ekran nie potrzebuje podświetlenia, co przekłada się na doskonale odwzorowane kolory, a także bardzo głębokie czernie. W odróżnieniu od paneli OLED popularne AMOLED-y zużywają mniej energii.

Opcja wygaszenia pikseli otwiera zupełnie nowe możliwości. W ten sposób powstała m.in. funkcja Always On Display. Wybrane piksele wyświetlają obraz na wyświetlaczu telefonu, gdy jest on wyłączony. Może to być aktualna godzina, powiadomienia czy prognoza pogody.

Ekrany AMOLED można spotkać przede wszystkim w smartfonach. Producentem, który montuje je w swoich flagowych telefonach, jest Samsung. Panele Super AMOLED od lat dominują w rankingach, oferując perfekcyjne kolory.

Ekran OLED

Ekrany w technologii OLED, podobnie jak AMOLED nie wymagają podświetlenia. Panel składa się z diod elektroluminesencyjnych, które emitują światło. Diody mają właściwości przewodzące, dlatego nie ma potrzeby stosowania dodatkowego źródła światła, tak jak ma to miejsce w przypadku ekranów LCD.

Technologia wyróżnia się nie tylko świetnymi kolorami, ale również znakomitymi kątami widzenia. Najczęściej panele OLED stosuje się w telewizorach. Ze względu na to, że są one bardziej elastyczne, producenci mogą tworzyć urządzenia z niezwykle cienką, a także zakrzywioną obudową.

Największym minusem ekranów OLED jest ich żywotność. Z czasem może się zdarzyć, że poszczególne piksele zaczną się wypalać, co może doprowadzić do pozostawiania charakterystycznej poświaty na ekranie. Z podobnymi problemami borykają się posiadacze smartfonów z wyświetlaczami OLED. Ta technologia jest jednak cały czas udoskonalana, dlatego takich usterek z każdym rokiem jest coraz mniej.

AMOLED vs OLED: które rozwiązanie lepsze?

Tak naprawdę AMOLED a OLED to dwie niezwykle podobne do siebie technologie. AMOLED zadomowił się na dobre na rynku smartfonów i to tam znajdziemy większość urządzeń dysponujących tą technologią. Energooszczędność jest w telefonach niezwykle ważna, ponieważ pozwala to wydłużyć czas pracy na jednym cyklu ładowania.

Wyświetlacze OLED są praktycznie bezkonkurencyjne na rynku telewizorów. Największe marki montują panele do najwyższych modeli, oferując użytkownikom perfekcyjny obraz, głębokie czernie oraz idealnie odwzorowane kolory.

Niestety, ale wyłonienie jednogłośnego zwycięzcy w porównaniu OLED vs AMOLED nie jest możliwe. Na pewno oba rozwiązania są znacznie lepsze i bardziej przyszłościowe od ekranów LCD. Zastosowane podświetlenie sprawia, że czerń nigdy nie będzie tak głęboka. Takie urządzenia są jednak dobrym kompromisem dla osób poszukujących oszczędności. Jeśli jakość obrazu nie jest dla ciebie aż tak dużym priorytetem, wówczas panel LCD powinien spełnić oczekiwania.