Data modyfikacji:

Apple M1 vs M2. Czy nowy procesor jest wydajniejszy?

Procesor Apple M1 zrewolucjonizował ofertę komputerów Apple i wyniósł je na zupełnie nowy poziom wydajności. Na rynku od niedawna pojawiły się urządzenia wyposażone w jednostkę Apple M2. Postanowiliśmy sprawdzić, czy różnice w prędkości działania urządzeń są zauważalne. Sprawdź nasze wyniki!
akcesoria do macbooka

Kilak słów o procesorach Apple Silicon

Apple procesory w swoich urządzeniach powoli zaczęło wprowadzać już w 2010 roku. Przez lata w iPhone’ach oraz iPadach oglądaliśmy kolejne generacje czipów, które zachwycały nie tylko świetną wydajnością, ale również energooszczędnością. Z czasem amerykański producent zaczął wprowadzać swoje jednostki do iPodów, a także do Apple TV. Nawet zegarki Apple Watch miały autorski procesor z serii S.
Lata doświadczeń pozwoliły Apple na uniezależnienie się od swojego największego dostawcy, czyli Intela. Tym samym w 2020 roku zobaczyliśmy pierwszy komputer z procesorem Apple Silicon, a dokładniej jednostką M1. Od tego momentu zaczęła się prawdziwa rewolucja! Dzięki temu z oferty szybko zniknęły komputery z procesorami Intela.  
W naszym porównaniu skupimy się wyłącznie na jednostkach M1 oraz M2. Ze względu na zmienioną konfiguracje wyższe modele procesorów M1 czy M2 wymagałyby stworzenia zupełnie nowego porównania.

Apple M1 i Apple M2 – imponująca specyfikacja procesorów

Według Apple druga generacja procesorów zwiększa wydajność procesora o 18%, natomiast procesora graficznego nawet o 35 procent. W przypadku silnika neuronowego wydajność zwiększono o 40 procent.
Nowa jednostka Apple M2 może być zestawiona maksymalnie z 24 GB pamięcią RAM. Podobnie jak procesor Apple A15 Bionic, nowa jednostka M2 została wykonana w 5 nm procesie technologicznym drugiej generacji TSMC. W efekcie mamy 20 miliardów tranzystorów, czyli o cztery więcej niż w Apple M1. To pierwszy sygnał, że jednostka będzie zdecydowanie wydajniejsza od swojego poprzednika.  
Apple M1 i Apple M2 składają się z czterech wysokowydajnych i czterech energooszczędnych rdzeni. Układ M1 zawierał dodatkowo rdzenie „Firestorm” oraz „Icestorm” z układu A14 Bionic, natomiast w M2 znajdziemy rdzenie „Avalanche” oraz „Blizzard”, które są również obecne a jednostce A15 Bionic. Efektem tej zmiany jest wzrost wydajności wielowątkowej o 18%.  
Wydajność procesorów została sprawdzona w serwisie Geekbench. Apple M2, który charakteryzuje się taktowaniem 3,49 GHz, uzyskał wynik 1919 w teście jednego rdzenia, co jest wzrostem w porównaniu do poprzednika o 12 procent. W przypadku testu wielu rdzeni otrzymujemy wynik 8928 punktów, a to wartość większa o 20% porównując do procesora M1. Dla ścisłości, ten model uzyskał kolejne 1707 punktów w teście jednego rdzenia i 7419 punktów w teście wielu rdzeni.  
W przypadku GPU, Apple M2 ma o dwa rdzenie więcej niż Apple M1. To spowodowało natychmiastowy wzrost wydajności o 25 procent przy takim samym poziomie mocy. Przy maksymalnej mocy wydajność jeszcze wzrosła o 35%. W testach Geekbench Metal, Apple M2 uzyskał wynik 30 627 punktów, co jest wynikiem o ponad 9000 punktów wyższym od Apple M1.  
Ponadto procesor Apple M2 jest  w stanie odtwarzać wiele strumieni wideo w rozdzielczości 4K oraz 8K. Silnik M2 zawiera dekoder o wyższej przepustowości obsługujący wideo 8K H.264 i HEVC. Zwiększona została również przepustowość pamięci RAM do 100 Gb/s. Przypomnijmy, że w Apple M1 przepustowość wynosiła 68,25 GB/s.  

W jakich komputerach znajdziemy jednostki Apple M1 czy Apple M2?  

Apple w 2020 roku zaczęło całkowicie przechodzić na własne procesory w swoich komputerach i tym samym urządzenia z jednostkami Intela przestały pojawiać się w ofercie. Procesory Apple Silicon są już dostępne w każdym oferowanym komputerze. W przypadku komputerów przenośnych są to MacBooki Pro oraz MacBooki Air. Na przełomie 2022 i 2023 roku te modele mają już jednostki M2, M2 Pro lub M2 Max.  
W przypadku komputerów stacjonarnych z procesora Apple M1 korzysta jeszcze 24-calowy iMac, ale jego odświeżenie jest kwestią czasu. Nowe procesory Apple M2 i M2 Pro są dostępne już w komputerach Mac Mini. Niedawno odbyła się prezentacja odświeżonego Maca Studio oraz Maca Pro. Te urządzenia mają na pokładzie jednostki M2 Max lub M2 Ultra, które aktualnie są najwydajniejszymi spośród wszystkich.  
Nieoficjalnie mówi się, że w 2024 roku zobaczymy kolejną generację procesorów o nazwie M3, M3 Pro, M3 Max i M3 Ultra.  

Apple M1 czy Apple M2? Jaki procesor wybrać?  

Procesor Apple M2 jest wyraźnie lepszy od swojego poprzednika. Choć zmiany w wydajności nie są przełomowe, to większa moc obliczeniowa z pewnością będzie zauważalna. Dla osób, które pracują przy montażu filmów, grafice, czy fotografii będą to bardzo dobre zmiany. Możliwość wyboru opcji z 24 GB pamięcią RAM jest dobrą wiadomością, choć przy tej jednostce życzylibyśmy sobie 32 GB pamięci.
Apple M2 wypada nad wyraz dobrze. Czy w takim razie Apple M1 nie jest już opłacalnym wyborem? Absolutnie nie. Jeśli jesteś nieco mniej wymagającym użytkownikiem i ograniczasz się do wykonywania naprawdę podstawowych zadań, to w niższej cenie kupisz dobry komputer z Apple M1. Ten procesor mimo że ma już trzy lata na karku, to nie zwalnia ani na krok.  
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.