Data publikacji:

Apple Watch vs Garmin. Smartwatch której marki wybrać?

Apple Watch czy Garmin na rynku inteligentnych zegarków są jednymi z najpopularniejszych marek. Oferta obu producentów jest bardzo zróżnicowana, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć jej się nieco bliżej. Podpowiadamy, który smartwatch będzie dla ciebie lepszym wyborem!
apple watch 7

Jakość wykonania i wzornictwo

Zegarki Apple tak naprawdę od samego początku są bardzo charakterystyczne. Kwadratowa koperta, koronka Digital Crown w bocznej części oraz boczny przycisk do obsługi, to główne cechy charakteryzujące te smartwatche. Na przestrzeni lat dopracowano wzornictwo i zwiększono przestrzeń roboczą, jednak cały czas widzimy nawiązania do pierwszych generacji.
Amerykański producent swoje modele oferuje w wersjach z kopertą aluminiową oraz stalową. Na plus trzeba zaliczyć ogromną ilość dostępnych pasków, co pozwala na personalizację wyglądu zgodnie z własnymi preferencjami.  
Zegarki Garmin w porównaniu do Apple Watcha wydają się być dużo masywniejsze. Większość modeli została zaprojektowana tak, aby wytrzymać w naprawdę trudnych warunkach. Wyjątkiem może być tutaj Garmin Venu SQ, który ma wygląd zbliżony do Apple Watcha i chyba jako jedyny w całej ofercie dysponuje kwadratową kopertą. Tutaj trudno zestawiać bezpośrednio te dwie marki, ponieważ obaj producenci mają trochę inne podejście.  
Garmin nie stawia na dodatki, a funkcjonalność i dostarczenie użytkownikowi wiarygodnych informacji o jego aktywności bez względu na to, czy biega po parku czy wspina się po górach. Taki smartwatch ma nie zawieść w ekstremalnych sytuacjach. To prawdziwie pancerny smartwatch.
I choć Apple Watch jest niezwykle solidny, o czym świadczy wysoka klasa wodoodporności, to nie jest to model dodatkowo wzmocniony. Wyjątkiem jest Apple Watch Ultra, który podobnie jak Garmin został zaprojektowany z myślą o bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Można powiedzieć, że Garminowi bliżej do klasycznych zegarków sportowych, natomiast Apple Watch jest definicją współczesnego i nowoczesnego smartwatcha

Funkcje sportowe i zdrowotne

Dla wielu naszych czytelników ten punkt porównania może okazać się kluczowy. Obaj producenci dużo uwagi poświęcili funkcjom zdrowotnym i sportowym, dlatego pod tym względem jest naprawdę dobrze. Praktycznie wszystkie wersje zegarków Apple Watch i Garmin moniotują tętno, sprawdzają spalone kalorie, liczą kroki czy pokazują dane z treningów. Bardzo ważny jest wbudowany moduł GPS, który pozwala na korzystanie z map i dodatkowo jest gwarancją dokładnych pomiarów aktualnego tempa, czy przebytego dystansu.
Niestety, ale nie wszystkie modele Garmina mają to na podstawowym wyposażeniu. Nie dotyczy to oczywiście topowych smartwatchy z serii Fenix czy Forerunner. Niektóre modele Garmina mają więcej funkcji do monitorowania snu, a także wykrywania aktywności sportowych. Ponadto mamy w wielu wersjach możliwość monitorowania stresu, czy korzystania ze szczegółowych statystyk. 
garmin fenix 7
W nowszych modelach Apple Watcha i Garmina znajdziemy funkcję monitorowania poziomu natlenienia krwi. W produktach Apple dodatkowo mamy wbudowany czujnik EKG, który pomaga określić rytm serca. Pod względem funkcji zdrowotnych oba modele oferują naprawdę wiele.  
Podobnie jest w przypadku sportowców, gdzie mamy wsparcie dla wielu dyscyplin, a także dodatkowych czujników monitorujących aktywność. Przewagą Garmina jest zastosowanie połączenia za pośrednictwem ANT+, które otwiera drogę do wielu dodatkowych sensorów. Apple Watch łączy się wyłącznie za pomocą Bluetooth.

Funkcje dodatkowe lepsze w Garmin czy Apple Watch?

W funkcjach typowo dedykowanych dla smartwatchy, Apple prezentuje się dużo lepiej. Apple Watch ma dostęp do swojego sklepu, gdzie znajdziemy setki przydatnych aplikacji. Ponadto mamy możliwość rozmów przez telefon w wersji Cellular, a także odczytywanie powiadomień, czy kontrolowanie iPhone’a.
Wspomnieć należy również o Apple Pay, czyli mobilnych płatnościach przy wykorzystaniu zegarka. Większość modeli Garmina oferuje podobne funkcje, ale nie są one tak rozbudowane, natomiast dostęp do aplikacji dość ograniczony.

Praca na baterii

Trudno jednoznacznie określić czas pracy, bo to już zależy od konkretnego modelu zegarka. Ale większość smartwatchy Apple na jednym cyklu ładowania wytrzymuje około jednego dnia. Nie jest to wynik powalający na kolana. Po raz kolejny wyjątkiem jest Apple Watch Ultra, który może działać do 36 godzin.
Na tym polu zegarki Garmina spisują się zdecydowanie lepiej. Ich czas pracy zależy od użytkowania, ale topowe modele są w stanie wytrzymać bez ładowarki nawet kilka dni. W ofercie znajdziemy także wersje zasilane energią słoneczną, co świetnie sprawdza si na długich wyprawach, gdzie dostęp do prądu jest ograniczony. Jeśli czas pracy na baterii jest dla Ciebie jednym z ważniejszych elementów zegarka, to jakikolwiek model Garmina zapewni dużo lepsze rezultaty.

Wybór poszczególnych modeli i ceny

Na początku należy wspomnieć, że wybór zegarków Apple jest dużo bardziej ograniczony niż tych od Garmina. Tak naprawdę mamy do dyspozycji jedynie kilka modeli. Do najpopularniejszych zaliczamy smartwatche takie jak: Apple Watch 8, Apple Watch SE, Apple Watch Ultra czy Apple Watch 7.
W przypadku oferty Garmina mamy do wyboru serię Venu, która łączy cechy klasycznego smartwatcha i zegarka sportowego. Jest też świetna seria Forerunner, która została stworzona z myślą o biegaczach. Zegarki Garmin Fenix to flagowa seria, która zawiera wszystkie najważniejsze funkcje. Wybór jest naprawdę imponujący i każdy znajdzie coś dla siebie.  
Zobacz nasze porównanie Garmin Venu 2 vs Venu 2 Plus

Ile kosztują zegarki Apple i Garmina?

W przypadku Apple za podstawowe modele trzeba zapłacić co najmniej 1200-1400 złotych. W przypadku Garmina najtańsze zegarki kosztują już około 500-600 złotych. Gdy spojrzymy na topowe wersje, to ceny mogą zaskakiwać. Garmin Fenix 7 w wersji solarnej kosztuje 2899 zł. Dla porównania Apple Watch Ultra został wyceniony na kwotę 4399 złotych.

Apple Watch czy Garmin. Który zegarek powinieneś wybrać?

Apple Watch czy Garmin stworzyli ofertę bardzo ciekawych smartwatchy. Trudno powiedzieć, który z producentów jest lepszym wyborem, ponieważ ich produkty są kierowane do różnych grup odbiorców.
Apple Watcha wybiorą posiadacze iPhone’ów, a także osoby, które chcą mieć stylowy zegarek z fajnymi funkcjami. To także dobry wybór dla osób uprawiających sport amatorsko. Dane zbierane przez ten zegarek są wystarczające, aby zaplanować i przeprowadzić efektywny trening.
Garmin z kolei produkuje swoje smartwatche dla prawdziwych pasjonatów sportu. Jeśli ćwiczysz nieco poważniej i chcesz mieć wgląd w bardzo szczegółowe statystyki, to te modele będą dla Ciebie dużo lepszym wyborem. Mocną stroną zegarków Garmin jest różnorodna oferta w kilku segmentach cenowych.  
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.