Data publikacji:

Autofocus - co to jest? Jak działa autofocus w telefonie? 

Autofocus w telefonie odpowiada za poprawne ustawienie ostrości podczas fotografowania. Wielu użytkowników zastanawia się w jaki sposób ustawić telefon, aby zdjęcia za każdym razem wyglądały idealnie. Zobacz nasze porady i ciesz się doskonałą jakością! 
autofocus

Autofokus. Co to właściwie jest?

Autofokus jest systemem automatycznego ustawiania ostrości w aparatach fotograficznych. Początkowo była to technologia zarezerwowana wyłącznie dla aparatów cyfrowych. Jednak rosnąca popularność smartfonów sprawiła, że tego typu urządzenia otrzymały mechanizm autofokusa, który ma podpowiedzieć urządzeniu, gdzie dokładnie należy ustawić punkt ostrości. Pomaga w tym oprogramowanie, które dostosowuje soczewki. Autofokus można podzielić na trzy kategorie.

Autofokus pasywny

Autofokus pasywny występuje w dwóch formach. Pierwsza z nich to detekcja kontrastu (CDAF), której działanie jest niezwykle proste. Urządzenie wykorzystuje kontrast pomiędzy jasnymi i ciemnymi obszarami sceny w celu uzyskania ostrości. Ostre zdjęcie będzie zawierało więcej pikseli o wysokim kontraście. Miejsca, które są poza obszarem ostrości, mają tego kontrastu mniej.

Takie informacje pozwalają na określenie punktu, w którym aparat ma ustawić ostrość. Takie rozwiązanie jest skuteczne, ale do jego największych wad należy zaliczyć wolne działanie. Przy kiepskich warunkach oświetleniowych mogą występować problemy z ustawieniem ostrości. Autofokus z detekcją kontrastu najlepiej sprawdza się do fotografowania statycznych ujęć. W przypadku dynamicznej akcji mogą występować problemy.

Zdecydowanie lepszym i popularniejszym systemem autofokusa pasywnego jest detekcja fazy. Część pikseli znajdujących się na matrycy jest osadzona na czujniku z detekcją fazową. Dane pochodzące z rozmieszczonych na czujniku pikseli w połączeniu z algorytmem detekcji fazy określają, czy obraz jest ostry.

Jeśli dane z zebranych diod pasują do siebie, wówczas obraz uznaje się za ostry. W przypadku, gdy obraz jest nieostry, informacje wykorzystuje się do określenia prawidłowego położenia obiektywu. Ma to wpłynąć na ostrość zdjęcia. Wykonane obliczenia umożliwiają przesunięcie obiektywu w taki sposób, aby zdjęcie było ostre.

Detekcja fazy jest znacznie precyzyjniejsza od detekcji kontrastu i najlepiej sprawdza się podczas fotografowania szybko poruszających się obiektów.

Prawdziwą rewolucją w smartfonach wywołał Samsung, który opracował technologię Dual Pixel. Do detekcji fazy wykorzystywane są wszystkie dostępne piksele. Oznacza to, że są one wykorzystywane zarówno do uchwycenia obrazu, jak i ustawiania ostrości. To świetne rozwiązanie znacząco zwiększające skuteczność detekcji fazy.

Autofokus aktywny 

Autofokus laserowy jest najpopularniejszym rozwiązaniem, które opiera się na systemie podczerwieni. Urządzenie wypuszcza niewidzialną wiązkę laserową i odbija ją z powrotem do czujnika. Dzięki temu telefon oblicza odległość, jaką laser musiał pokonać. Te informacje pomagają w przesunięciu obiektywu do pozycji, gdzie obraz będzie odpowiednio ostry. 

Autofokus hybrydowy 

W telefonach niezwykle popularne są systemy hybrydowe, które łączą detekcję fazy z detekcją kontrastu. W niektórych telefonach znajdziemy również połączenie detekcji fazy z autofokusem laserowym. To pozwala na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów i skuteczniejszego ustawiania ostrości nawet w słabych warunkach oświetleniowych

Autor: Bartłomiej Mazurek