Data publikacji:

Biokominek na taras: jaki wybrać?

Biokominki to wciąż względna nowość na rynku, ale spotykają się one z coraz szerszym zainteresowaniem konsumentów, także ze względu na spadające ceny. Urządzenia te z powodzeniem zastępują zwykłe paleniska na drewno, a dzięki temu, że mogą przyjmować rozmaite rozmiary, sprawdzają się na każdej przestrzeni. Biokominki spotyka się obecnie bardzo często na balkonach oraz tarasach, podpowiadamy zatem, jakie modele do tego celu najlepiej wybrać i o czym pamiętać przed zakupem.
biokominek na taras

Biokominek na taras – co to?

Odpowiedzmy sobie jednak na początek, czym tak naprawdę jest biokominek. Do uzyskania płomienia urządzenia te nie spalają paliwa stałego, takiego jak drewno, ale korzystają z dedykowanego paliwa w płynie lub żelu. Jego głównym składnikiem jest alkohol etylowy, który nie wydziela dymu, nieprzyjemnego zapachu ani szkodliwych oparów. Oznacza to też, że podczas pracy we wnętrzu kominka nie będzie gromadził się popiół lub sadza. Kominek nie potrzebuje też kominów lub kanałów wentylacyjnych.
Biokominki to również dość nieskomplikowane konstrukcje, których wnętrza wykonane są z nierdzewnej stali, najczęściej pomalowanej lub polakierowanej na kolor czarny. Użytkownik ma możliwość wyłączania oraz regulacji wysokości płomienia. Urządzenia nie wymagają żadnego dodatkowego zasilania i są łatwe w konserwacji oraz ewentualnej naprawie.
We wnętrzu kominka dla ozdoby można umieścić kłody drewna lub kamienie. Płomień uzyskiwany przez sprzęt nie jest na tyle duży, by rozpalić lub zbyt mocno ogrzać oba typy materiałów.
Bardzo popularnym rozwiązaniem jest biokominek pod telewizorem. Ceny biokominków na taras mogą sięgać od kilkuset do wielu tysięcy złotych. Największe modele nieraz wykonywane są na zamówienie klienta, a ich wymiary oraz formy dopasowane są do indywidualnych potrzeb.

Jaki biokominek na taras wybrać?

W sklepach znajdziemy bardzo szeroki wybór biokominków. Decydując się na modele przeznaczone na taras lub do ogrodu, najczęściej wybieramy spośród modeli wchodzących w skład dwóch podstawowych kategorii – wolnostojących lub przeznaczonych do zabudowy.

Biokominek wolnostojący na taras

Biokominki wolnostojące na taras to bardzo szeroka kategoria sprzętu, który dostępny jest w wielu rozmiarach oraz formach. Podstawową zaletą urządzeń jest możliwość ich przenoszenia w dowolne miejsce, a także chowania, gdy nie są używane.
Paleniska możemy ustawiać bezpośrednio na posadzce tarasu lub na meblach, półkach czy podestach. Bardziej kompaktowe modele sprawdzą się zwłaszcza na niewielkich przestrzeniach, wieczorem mogą zastąpić elektryczne oświetlenie. Większy sprzęt często umieszczony jest na dużych podestach lub podstawach, które wykonane są z różnych materiałów, począwszy od metalu, poprzez płyty MDF lub drewno, a skończywszy na betonie lub tworzywach kompozytowych.
Wybierając kominek wolnostojący, bez względu na jego wymiary, zwracamy szczególną uwagę na stabilność jego konstrukcji. Dla zachowania bezpieczeństwa płomień powinien być też chroniony ze wszystkich stron. Do tego celu producenci używają paneli lub obudów ze szkła hartowanego. Zapobiegają one też rozwiewaniu ognia podczas silnego wiatru.

Biokominek do zabudowy na taras

Instalacja tego typu biokominka wymaga odpowiedniego przygotowania i prac konstrukcyjnych. Urządzenia wbudowane są bezpośrednio we wnęki w ścianach, murkach oraz kolumnach. Ponieważ są obudowane ze wszystkich stron i chronione za pomocą przednich drzwiczek ze szkła hartowanego, płomieniowi nie zagrozi ulewny deszcz, śnieg oraz mocny wiatr.
Urządzenia można wkomponować bezpośrednio w elewację domu, kolumny podtrzymujące zadaszenie, a nawet ogrodzenie lub balustradę tarasu. Producenci oferują modele o różnej głębokości oraz długości, które umieścimy w praktycznie dowolnym miejscu.
Na uwagę zasługują zwłaszcza modele dwustronne, które posiadają szklane szyby z dwóch stron. Wbudowane w ścianę elewacyjną domu, mur lub balustradę dają naprawdę interesujący efekt, który może zachwycić naszych gości. Nie można też zapomnieć o modelach narożnych, których front oraz bok są przeszklone. Wiele biokominków przygotowywanych jest na zamówienie klienta, tak więc dopasowanie ich wymiarów nie jest dużym problemem.

Zalety i wady biokominków na taras

  • Biokominki są niezwykle interesującym elementem dekoracyjnym tarasu. Wieczorami i w nocy dają sporo naturalnego światła i budują klimat, który ceniony jest nie tylko w czasie leniwego relaksu na świeżym powietrzu, ale również w trakcie przyjęć i spotkań ze znajomymi.
  • Biokominki nie wydzielają gryzącego i nieprzyjemnego dymu, nie wymagają też przygotowywania drewna lub brykietów ani stosowania podpałek. Z dodawaniem świeżego paliwa poradzi sobie każdy dorosły.
  • Czyszczenie oraz konserwacja biokominka są bardzo proste. Z wnętrza urządzenie nie musimy usuwać popiołu lub sadzy.
  • Biokominków na tarasie nie należy traktować jako źródła ciepła lub ogrzewania – ich płomień jest zbyt słaby, by znacząco podnieść temperaturę wokół urządzenia. Nie przyniosą więc ulgi w zimne dni, tak jak klasyczne paleniska.
  • Paliwo do biokominików nie należy do najtańszych, ich eksploatacja może być więc dość kosztowna. Należy to wziąć pod uwagę przy rozważaniu zakupu największych urządzeń. Może okazać się, że za około godzinę pracy musimy zapłacić średnio ponad 10 złotych.
Zdjęcie: Envato Elements