Data publikacji:

Budowa gołębnika z płyty OSB krok po kroku

Hodowla gołębi to pasja, która staje się coraz bardziej popularna. Miłośnicy tych wyjątkowych ptaków mają do dyspozycji wiele akcesoriów i elementów wyposażenia niezbędnych dla zwierząt, które kupić można w formie gotowej. Jednak sporo osób decyduje się na stworzenie ich od podstaw z ogólnodostępnych materiałów. Jedną z takich czynności może być budowa gołębnika z płyty OSB, która jest materiałem nadającym się do tego celu wręcz idealnie. Dzięki samodzielnemu wykonaniu takiej budowli można dopasować ją do indywidualnych potrzeb i wielkości potrzebnej dla swojej hodowli oraz sprawić, że będzie idealnie komponować się z ogrodem i resztą zabudowań. Jak zbudować gołębnik i o czym należy pamiętać?
budowa gołębnika z płyty osb

Co jest niezbędne w hodowli gołębi?

Hodowla gołębi niezależnie od ich gatunku i rodzaju wymaga odpowiedniego przygotowania. Zarówno w przypadku gołębi sportowych i biorących udział w wyścigach, ozdobnych – hodowanych na pokaz, jak i mięsnych, niezbędne jest zapewnienie im właściwych warunków. W tym celu niezbędny będzie zakup lub budowa gołębnika, który ma za zadanie pełnić rolę domu i schronienia dla ptaków.
Równie ważny w hodowli jest odpowiedni pokarm oraz niezbędne odżywki. Produkty te powinny zawierać dużo substancji odżywczych, białka, tłuszczy, witamin i składników mineralnych. Ponadto należy stosować specjalne karmy polecane w danych okresach hodowlanych oraz czystą wodę, najlepiej w specjalnych poidłach, którą zimą należy nieco podgrzać. Ważnym aspektem hodowli gołębi jest też ich higiena i odpowiednia pielęgnacja oraz zapobieganie pojawianiu się pasożytów. W tym celu dostępne są specjalne środki, które zapobiegają chorobom.

Budowa gołębnika – o czym należy pamiętać?

Rolę gołębnika może pełnić osobno wybudowany pawilon, pomieszczenie lub wydzielona i przystosowana przestrzeń na strychu. Każda opcja powinna posiadać okna i odpowiednią wentylację, a także dostęp do promieni słonecznych. Ptaki powinny mieć również swoje własne miejsca lęgowe. Tego typu obiekty należy też zabezpieczyć przed zimnem oraz drapieżnikami. Dobrze jest również umieścić w nich kąpieliska, z których gołębie chętnie skorzystają po locie.
Podczas budowy gołębnika lub przystosowywania w tym celu danej przestrzeni należy wziąć pod uwagę konieczność regularnego sprzątania. Obiekt powinien więc mieć dojście również dla hodowcy. Jak zbudować gołębnik i czego użyć, by była to konstrukcja solidna i odpowiednia dla ptaków? Jednym z materiałów, które z pewnością się sprawdzą, będzie płyta OSB.

Budowa gołębnika krok po kroku

Budowa gołębnika wymaga zaopatrzenia się w niezbędne materiały. Będzie to płyta OSB przeznaczona do ścian, gdzie wystarczająca grubość wynosić będzie 8–12 mm oraz nieco grubsza, którą warto zastosować na podłogę. Wystarczy w tym przypadku 22 mm. Do zbudowania sufitu wykorzystać można np. płyty gipsowe, a do stworzenia szkieletu konstrukcji kantówki sosnowe 8 × 8 cm.
Aby skręcić całość gołębnika, przyda się wkrętarka, pilarka tarczowa, szlifierka oraz metalowe kątowniki. Chociaż płyta OSB jest odporna na wilgoć i uszkodzenia, warto całość finalnie pomalować farbą impregnacyjną do drewna. Do ocieplenia ścian wykorzystać można styropian. Podłogę i dach dobrze jest wypełnić watą mineralną.
Budowa gołębnika z płyty OSB powinna zacząć się od określenia jego wielkości na podstawie ilości ptaków. Następnie warto zaplanować konstrukcję w taki sposób, by pomieściła wszystkie okazy, miała odpowiednio dużo miejsc wlotowych i zapewnioną odpowiednią wentylację. Gołębnik z płyt OSB warto umieścić na co najmniej metrowym podwyższeniu.

Gołębnik z płyt OSB – jak stworzyć konstrukcję?

Gołębnik z płyt OSB powinien mieć podłogę ażurową z tak zwanym rożnem, który ułatwi oczyszczanie budowli z odchodów. Może być on wykonany np. z elementów ogrodzenia panelowego. Następnie do podstawy przytwierdzić należy konstrukcję szkieletową. Następnie z płyt OSB dociętych na wymiar skręcić należy ściany, wypełniając je styropianem. Można dodatkowo pozostawić szczelinę powietrzną. Dach może być utworzony w formie dwuspadowej i musi on być wentylowany.
Strefa lęgowa wewnątrz gołębnika powinna być wyposażona w różne półki i daszki, gdzie siedzieć będą gołębie. Całą przestrzeń należy też podzielić ściankami z płyt. Jeżeli planowane jest rozmnażanie gołębi, zaplanować trzeba również miejsce do kojarzenia par i wysiadywania jaj. Będą to specjalne segmenty gniazdowe lub cele. Mogą mieć one kształt prostokątny przypominający pudełka z deską w podstawie i ściankami drucianymi.
Budowa gołębnika z płyty OSB powinna przy wylocie uwzględniać również przestrzeń z wolierą. Ten element warto umieścić od strony południowej. Wielkość poszczególnych przestrzeni i elementów wewnątrz gołębnika zależy od gatunku ptaków i ich indywidualnych wymagań. Przed stworzeniem konstrukcji warto zapoznać się z konkretnymi wymaganiami ptaków, których hodowla jest planowana.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!