Data modyfikacji:

Czym jest cekolowanie ścian?

Wykańczając lub remontując wnętrza, chcemy uzyskać efekt idealnie gładkich ścian oraz sufitów. To całkowicie zrozumiałe – tak wykończone ściany prezentują się efektownie i elegancko. Jak jednak uzyskać pożądany efekt? Jednym ze skutecznych rozwiązań jest cekolowanie. Czym jest cekolowanie ścian? W jaki sposób się je wykonuje? Kiedy warto zdecydować się na cekolowanie ścian i sufitu? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

cekolowanie ścian

Czym jest cekolowanie?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli wyjaśnienia, czym właściwie jest cekolowanie ścian. Mówiąc najprościej, jest to wyrównywanie ich powierzchni za pomocą szeregu działań, mających na celu jej ujednolicenie. Ściana wykończona w ten sposób pozwala łatwiej kleić tapety, jak malować ściany.

Warto dodać, że cekolowanie to termin potoczny, wywodzący się z nazwy firmy produkujące zaprawy gipsowe, które najczęściej wykorzystywane są podczas wykonywania tego rodzaju prac budowlanych. Inne nazwy, z którymi możemy się spotkać, to szpachlowanie oraz gładzenie ścian.

Kiedy warto wykonać cekolowanie?

Cekolowanie ścian i sufitów wykonuje się zarówno w przypadku nowych budynków, na ścianach i sufitach, na których położone zostały już tynki betonowe, jak i podczas prac remontowych, kiedy to w wyniku zmywania ścian lub zrywania tapet na powierzchniach ścian powstały nierówności wymagające wygładzenia.

Cekolowanie pozwala ukryć nierówności, niewielkie pęknięcia, wygładza również powierzchnię ściany lub sufitu , nadając mu znacznie bardziej gładką, delikatną strukturę.

Sposoby cekolowania ścian

Mówiąc o wygładzeniu ścian, warto wspomnieć o tym, że prace te mogą być wykonane na kilka sposobów, co pozwala na dobranie najskuteczniejszej metody, dopasowanej do rodzaju ściany lub sufitu, którą zamierzamy się zająć.

Wyróżnia się trzy metody cekolowania ścian. Są to:

  • cekolowanie na sucho,
  • cekolowanie na morko,
  • cekolowanie maszynowe.

W przypadku cekolowania na sucho to nic innego jak wyrównywanie ścian za pomocą gotowych płyt kartonowo-gipsowych, które przykleja się do ścian za pomocą specjalnych klejów. Nie wymagają one dodatkowej obróbki, nie musimy również czekać na wyschnięcie ścian. Cekolowanie na sucho wykorzystuje się w przypadku ścian o dużych nierównościach.

Cekolowanie na mokro polega na ręcznym nakładaniu tynków gipsowych na powierzchnię ściany lub sufitu. Już jedna warstwa tynku gipsowego pozwala na uzyskanie gładkiej powierzchni, którą możemy poddać dalszym pracom wykończeniowym. Cekolowanie na mokro wymaga nie tylko naniesienia warstwy tynku oraz jego wygładzenia, ale również zeszlifowania ewentualnych nierówności po wyschnięciu produktu.

Zaletą cekolowania na mokro jest z całą pewnością fakt, że nie wpływa ono na zmniejszenie pomieszczenia, ponieważ warstwa tynku gipsowego lub gładzi jest naprawdę cienka. Jest to również metoda o bardzo szerokim zastosowaniu. Cekolowania nie można wykonywać jedynie w przypadku wnętrz, w których panuje wilgotność wyższa niż 70 procent lub temperatura niższa niż 5 stopni Celsjusza.

Cekolowanie maszynowe jest wariantem wygładzania ścian na mokro. W tym przypadku tynk gipsowy nie jest jednak nakładany ręcznie lecz mechanicznie przy wykorzystaniu specjalnych agregatów. Po nałożeniu warstwy produktu ściany wygładza się za pomocą długich łat tynkarskich oraz pac. Cekolowanie maszynowe wymaga więc mniejszego nakładu sił oraz przebiega znacznie sprawniej.

Cekolowanie: o czym warto pamiętać?

Wykonując cekolowanie sufitu lub ścian, należy pamiętać o najważniejszych zasadach zapewniających uzyskanie optymalnego efektu. Przede wszystkim powierzchnia, którą zamierzamy wygładzić, musi zostać dobrze oczyszczona (z pyłu, tłuszczu, pozostałości kleju do tapet, farb), a następnie zagruntowana za pomocą odpowiedniego produktu (np. gruntu głęboko penetrującego CEKOL DL 80).

Ważna jest również metoda nakładania tynku gipsowego lub gładzi. Należy nakładać produkt od dołu do góry, zacierać do boku, a następnie wygładzać fragmenty płynnym ruchem pacy z góry do dołu. Pozwala to uzyskać idealnie gładką powierzchnię.

Autorka: Kamila Łada