Malowanie ścian to wbrew pozorom wcale nie taka prosta sprawa. Nie dość, że musisz dobrać właściwy preparat i obliczyć jego zużycie czy zakupić narzędzia malarskie, to jeszcze trzeba przygotować podłoże i zabezpieczyć inne powierzchnie. Zobacz, jak malować ściany.
Malowanie ścian do prosty sposób na odświeżenie wnętrz. Zanim jednak zaczniesz się zastanawiać, jaki kolor ścian w sypialni czy kuchni położyć, musisz się zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia. Z naszego artykułu dowiesz się:
Znasz powiedzenie, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego? Zasada ta sprawdza się w kwestii doboru farb. Jeden preparat nie będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku wszystkich pomieszczeń w domu. Przecież inne warunki panują w salonie, jeszcze inne w kuchni i łazience, a zupełnie innym wyzwaniom muszą podołać ściany w korytarzach czy innych ciągach komunikacyjnych.
W tych pomieszczeniach najczęściej występuje podwyższony poziom wilgotności powietrza, a na ścianach mogą pojawiać się trudne do usunięcia plamy, których czyszczenie wymagać będzie szorowania. Dlatego zaleca się, aby w kuchni i łazience stosować farby lateksowe.
Uzyskana dzięki nim powłoka jest bardziej odporna na działanie wilgoci oraz ścieranie, dlatego malowanie ścian preparatem tego typu jest lepszym rozwiązaniem. Co ciekawe, w kuchni dobrze sprawdzi się także farba tablicowa, która tworzy bardzo odporne powłoki.
Jaki preparat z kolei wybrać podczas malowania ścian w pokoju dziennym czy sypialniach? Tu dobrze sprawdzi się emulsja akrylowa. Preparaty tego typu są zmywalne, więc jeśli na ścianie pojawią się plamy, możesz je usunąć.
Gorzej sprawa się ma w przypadku szorowania i tłustych plam, jednak ściany w salonie czy sypialniach są mniej narażone na ich powstawanie. Najczęściej farba tego typu będzie tańsza niż jej lateksowy odpowiednik.
Natomiast w korytarzach i przedpokojach, czyli miejscach, gdzie występuje zwiększone natężenie ruchu, najlepiej jest sięgnąć po farbę o wyższych właściwościach odpornościowych, co powinno być zaznaczone na opakowaniu.
Jak malować ściany, aby powłoki malarskie uzyskały odpowiednią przyczepność? Przede wszystkim musisz przygotować podłoże. Jeśli dopiero wykańczasz wnętrze i jest to pierwsze malowanie ścian, koniecznie je zagruntuj.
Preparat gruntujący wyrówna chłonność podłoża oraz poprawi jego przyczepność. Dzięki temu nakładanie farby przebiegnie efektywniej i zużyjesz jej mniej.
Co w przypadku renowacyjnego malowania ścian? Na początek zacznij od czyszczenia za pomocą roztworu wody z mydłem malarskim. Środek ten pozwoli usunąć tłuste plamy, kurz a nawet nalot z grzybów i pleśni. Po wyschnięciu ściany należy ją solidnie odkurzyć, a następnie załatać wszelkie ubytki i nierówności.
Kolejny etap prac przygotowawczych to wybór narzędzi malarskich. Wałki przydadzą się podczas malowania większych powierzchni, natomiast pędzle sprawdzą się świetnie podczas precyzyjnego wykańczania drobnych elementów.
Jaki wałek malarski do malowania ścian? Te z dłuższym runem dobrze poradzą sobie na chropowatych i nierównych powierzchniach – dłuższe runo będzie lepiej przylegać do takiego podłoża i równomiernie pokryje je farbą. Analogicznie te z krótkim włosiem będą dobrą opcją, jeśli malujesz idealnie gładkie ściany.
Zwróć też uwagę na materiał, z jakiego wałek jest wykonany. Podczas malowania ścian w domu za pomocą farb akrylowych czy lateksowych najlepiej sprawdzają się wałki z włókien syntetycznych. Dobrym rozwiązaniem będzie np. wałek sznurkowy z mikrofibry.
Jak malować ściany, aby nie narobić zbytniego bałaganu w domu? Zdaj się na folię i taśmę malarską. Za pomocą tych akcesoriów dokładnie zabezpiecz okna i drzwi wewnętrzne w malowanych pomieszczeniach.
Jeśli dojdzie do zabrudzenia szyb, ram okiennych czy wreszcie drzwi wewnętrznych, zdecydowanie unikaj skrobania zaschniętej farby – w ten sposób najpewniej doprowadzisz do powstawania rys. Do pozbycia się zabrudzeń tego typu najlepiej jest zastosować środek do mycia szyb.
Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje malowanie ścian i nie chcesz ponosić niepotrzebnych wydatków w postaci zakupu zbyt dużej ilości farby, kolejnym etapem przygotować będzie obliczenie potrzebnej ilości preparatu. Jak policzyć, ile farby potrzeba?
Przede wszystkim zmierz długość wszystkich ścian i pomnóż wynik przez ich wysokość. Następnie zmierz wielkość wszystkich otworów drzwiowych i okiennych w malowanym pomieszczeniu i uzyskaną wartość odejmij od obliczonej wcześniej powierzchni ścian.
W kolejnym kroku sprawdź, jaką wydajność preparatu podaje producent. Teraz twoje obliczenia będą polegać na podzieleniu powierzchni, jaką przyjdzie ci malować, przez wartość podaną na opakowaniu. W efekcie uzyskasz ilość farby i łatwo policzysz, ile kosztuje malowanie ścian. Pamiętaj jednak, że zaleca się nakładane dwóch powłok.
Na koniec, gdy już wiesz, ile kosztuje malowanie ścian i jak dobrać najpotrzebniejsze akcesoria, musisz wiedzieć, co zrobić z ewentualnymi resztkami farby, jakie zostaną ci po skończonych pracach.
Przede wszystkim puszek z resztkami farby nie można wyrzucać do śmieci ani wylewać preparatu do kanalizacji. Pozostałości po remoncie tego typu należy samodzielnie zawieźć do punktu selektywnej zbiórki odpadów. W zależności od ustaleń gminy za utylizację odpadów może zostać naliczona dodatkowa opłata. Możesz też puścić wodze wyobraźni i wykorzystać pozostałości farby podczas różnych projektów typu DIY.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny