Data publikacji:

Co kupić 6-latkowi na urodziny?

Urodziny są zwykle wielkim świętem w życiu dziecka, bez względu na wiek. Tym, co dzieci najbardziej w tym dniu lubią, są goście, dobra zabawa i prezenty. Jednak znalezienie odpowiedniego podarunku dopasowanego do wieku i zamiłowań młodego solenizanta może być trudne przy nadmiarze dostępnych opcji. Co kupić 6-latkowi na urodziny? Co wziąć pod uwagę przy wyborze, jakie prezenty sprawdzają się najlepiej, a czego warto unikać? Jak podjąć właściwą decyzję co kupić 6-latkowi na prezent?
6. urodziny

Jak wybrać dobry prezent dla 6-latka?

Dzieci we współczesnym świecie bardzo często otoczone są różnorodnymi zabawkami, gadżetami, przez co wybór czegoś nowego może być trudny. Co kupić 6-latkowi na urodziny, aby wszyscy byli zadowoleni? Wbrew pozorom warto wziąć pod uwagę nie tylko samo dziecko, ale także preferencje opiekunów co do prezentu dla sześciolatka.

Jeszcze przed podejściem do zakupu należałoby też założyć określony budżet. Z pewnością będzie on uzależniony od tego, czy urodziny obchodzi dziecko własne, kolega lub koleżanka, czy też może chrześniak albo sześciolatek z najbliższej rodziny.

Także okazja, kiedy będzie wręczany prezent, ma często znaczenie - czy będzie to rodzinne przyjęcie, prezent dla kolegi dziecka na proszonych urodzinach, czy na przykład domowa uroczystość. Dobrym pomysłem przy ustalaniu, co kupić 6-latkowi na prezent, będzie oczywiście uwzględnienie jego zainteresowań, które w tym wieku bywają mocno zróżnicowane. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego pożądane jest poznanie propozycji, które zwykle są trafione.

Lista „pewniaków”, czyli co kupić 6-latkowi na urodziny?

Mimo zebranych informacji, może być ciężko podjąć decyzję, co kupić 6-latkowi na urodziny. Dlatego też warto zapoznać się z listą pomysłów, które najczęściej sprawdzają się dla dzieci w tym wieku i są dobrze przyjmowane zarówno przez przedszkolaków, jak i ich rodziców. Są to:

  • klocki LEGO lub COBI - zestawy dla dzieci od 6. roku życia potrafią być bardzo różnorodne, pobudzają kreatywność i wiele zdolności manualnych, można dopasować je do zainteresowań niezależnie od płci solenizanta,
  • zestawy artystyczne - ciekawe propozycje kredek, farb czy innych artykułów plastycznych dobrej jakości; to prezent z kategorii pożytecznych, gdyż dzieci 6-letnie rozpoczynają na dobre naukę rysowania, stawiania pierwszych liter, doskonalą zdolności manualne,
  • sprzęty sportowe - zarówno drobniejsze, na przykład piłka, zestaw bramek czy rakietek do badmintona, jak i większe, jak hulajnoga czy nawet rower dla dziecka; tu warto wiedzieć, jaką dziedzinę sportu dziecko lubi najbardziej,
  • ilustrowane książki o atrakcyjnej tematyce poszerzającej horyzonty, w przystępny sposób przedstawiające otaczający świat, książki aktywizujące, z zagadkami i zadaniami dla dociekliwych,
  • ciekawe gry planszowe dostosowane do wieku, pozwalające na grę niekoniecznie z udziałem starszych osób, w atrakcyjnej graficznie formie,
  • vouchery, bilety wstępu na atrakcje dopasowane do wieku dziecka, na przykład wydarzenia w parku trampolin, sale zabaw i temu podobne.

Sześciolatek to najczęściej jeszcze przedszkolak, zerówkowicz lub początkujący pierwszoklasista, dlatego prezenty nie powinny być zbyt „poważne”. Warto jednak wykorzystać je do rozwijania pasji czy umiejętności dziecka, jak na przykład jazda na rowerze czy zainteresowanie przyrodą.

Prezenty dla 6-latków, których lepiej się wystrzegać

Zastanawiasz się, co kupić 6-latkowi na urodziny i próbujesz podpytać jego rodziców albo sam jesteś rodzicem? Czasem łatwiej dowiedzieć się czy sprecyzować, czego nie kupować. Z pewnością, choć dziecko raczej by się ucieszyło, to jednak dobrym pomysłem nie będą słodycze w dużej ilości czy też te o wyjątkowo niekorzystnym wpływie na zdrowie dziecka.

Na prezent dla 6-latka nie powinno się też ofiarowywać żywych zwierząt - to duża odpowiedzialność i decyzja o przyjęciu zwierzaka do domu powinna należeć przede wszystkim do rodziców. Na podobnej zasadzie prezentem nie powinny być tablety, telefony czy komputery, choć mogą być od tej sytuacji wyjątki.

Warto zauważyć, że lista prezentów, które tylko z pozoru wydają się dobre dla dziecka 6-letniego, dla każdego rodzica może być inna. Tak jest na przykład z zabawkami, które dziecko już ma. Dlatego jeżeli prezent dla 6-latka na urodziny ma być dla czyjegoś dziecka, warto podpytać jego rodziców wprost, czego lepiej mu nie kupować. Można uniknąć w ten sposób prezentów nietrafionych oraz kłopotliwych.

Dobry wywiad to podstawa - co jeszcze brać pod uwagę przy zakupie?

Rozmowa z solenizantem albo jego rodzicami na temat opcji prezentów zawsze ułatwia podjęcie decyzji co do zakupu. Kiedy na przykład wiadomo, jakie są ulubione bajkowe postacie czy inni bohaterowie dziecka, znalezienie pomysłu na prezent z ich motywem będzie łatwiejsze.

Można też podejść do tematu od strony potrzeb, jakie ma dziecko w tym wieku, i postawić na praktyczne prezenty. Ten wariant często wybierany jest w gronie rodzinnym, ale łączy zwykle również zamiłowania dziecka, na przykład plecaczek z ulubionym bohaterem czy zestaw obiadowy talerzyków, kubka i sztućców z bajkowym motywem.

Oczywiście są również sytuacje, w których zapytanie dziecka czy jego rodziców o preferencje co do prezentu nie będzie możliwe. Wtedy można postawić na neutralne propozycje, które będą prezentem praktycznym, jak na przykład akcesoria zapewniające bezpieczeństwo podczas nauki jazdy na rowerze i uzupełnić je o drobne słodkości dobrej jakości.

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, co kupić 6-latkowi na urodziny, aby faktycznie dziecko ucieszyło się z prezentu. Każda sytuacja jest inna i warto poświęcić choć kilka chwil na poznanie potrzeb i marzeń dziecka, a w razie potrzeby - również zdania rodziców w tej kwestii. Inspiracje i porady mogą jednak pomóc w podjęciu decyzji, co kupić 6-latkowi na prezent urodzinowy.
Autorka: Aleksandra Ginalska