Data modyfikacji:

Co na trawienie? Zioła, leki i tabletki na poprawę trawienia

Zgaga, wzdęcia i bóle brzucha to tylko kilka objawów problemów z trawieniem. Nie należy ignorować problemu – to właśnie od prawidłowej pracy układu pokarmowego zależy twoje zdrowie. Co na trawienie? Sprawdź polecane leki, tabletki, herbatki i zioła na trawienie.

co na trawienie

Dlaczego prawidłowe trawienie jest takie ważne?

Prawidłowa praca układu pokarmowego jest niezbędna dla zdrowia całego organizmu. To w trakcie drogi pokarmu z ust do jelit ciało rozkłada je na składniki odżywcze, pobierając to, czego potrzebuje. W efekcie masz mnóstwo energii, a pozostałe organy mogą pracować prawidłowo. Na tym jednak nie koniec!

Każdy etap procesu trawienia jest równie ważny – od przełyku, przez żołądek, jelito cienkie i grube, wątrobę, aż po trzustkę. Jeśli masz problemy z trawieniem, to narażasz się na ryzyko wystąpienia nie tylko niedoborów, ale także obniżone samopoczucie czy nawet choroby. Dlatego, jeżeli masz problemy z prawidłowym trawieniem, powinieneś się zastanowić, co stosować na trawienie.

Objawy nieprawidłowego trawienia

Do najczęściej występujących objawów, które wskazują na problemy z trawieniem, zaliczamy przede wszystkim zgagę, brak łaknienia, nudności i wymioty, uczucie pełności, które nasila się po posiłku, oraz wzdęcia i gazy. Oprócz nich mogą także pojawić się biegunka oraz silny ból i pieczenie w nadbrzuszu.

Występuje u ciebie któryś z objawów? Zobacz, jak poprawić trawienie.

Co na trawienie? Leki na trawienie

Jeśli zastanawiasz się, które leki będą odpowiednie na trawienie, to mamy dla ciebie kilka preparatów dostępnych bez recepty. Pamiętaj jednak, że przed zażyciem jakiegokolwiek leku niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Probiotyk Vivomixx w kroplach jest polecany we wspieraniu odporności, schorzeniach czynnościowych jelit, stanach zapalnych oraz po przebytej antybiotykoterapii.

Essentiale Forte to lek na trawienie, którego działanie jest ukierunkowane przede wszystkim na wątrobę. Preparat regeneruje jej komórki, wzmacnia je, a do tego chroni przed szkodliwym działaniem toksyn. Co istotne, produkt nie jest suplementem diety, a lekiem.

Płyn doustny Iberogast powstał na bazie wyciągów roślinnych, które wspólnie pomagają w łagodzeniu objawów związanych z problemami z trawieniem – zgagą, nudnościami, gazami, skurczami brzucha czy wzdęciami. Lek może być także stosowany w przypadku czynnościowych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, np. zespołu jelita drażliwego.

Zioła na trawienie

Co brać na trawienie? Znane od wieków sposoby, które stosowały nasze prababcie! Mowa oczywiście o ziołach, których nie powinno zabraknąć w twojej kuchni. Które z nich warto regularnie zaparzać, aby pożegnać się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego?

Mięta na poprawę trawienia

Mięta to numer jeden w przypadku problemów trawiennych. Najlepszym wyborem będzie mięta pieprzowa, która pomaga uporać się z niestrawnością i dolegliwościami po ciężkostrawnym posiłku. Swoje działanie zioło zawdzięcza olejkom eterycznym, mentolowi i salicylanowi metylu.

Koper włoski

Co wspomaga trawienie? Koper włoski jest doskonałą propozycją dla osób, które zmagają się ze wzdęciami, kolkami czy biegunkami występującymi po posiłkach. Dzięki zawartym w nim olejkom regularne picie naparu z kopru pomaga w zmniejszeniu napięcia mięśni gładkich. Z herbatki powinny zrezygnować kobiety w ciąży.

Rumianek: idealne zioło na trawienie

Rumianek z pewnością można znaleźć w każdej kuchni. Jeśli zmagasz się z problemami z trawieniem, to właśnie po niego warto sięgnąć. Zioło na trawienie o delikatnym działaniu jest bezpieczne nawet dla najmłodszych członków rodzin. Rumianek jest pomocny w przypadku zgagi, biegunki, wzdęć, refluksu, wrzodów, a nawet zespołu jelita drażliwego.

Co na trawienie? Herbatki!

Zanim udasz się do apteki po leki i tabletki na trawienie, warto dać szansę herbatkom. Specjalnie skomponowane mieszanki zawierają wszystko, czego twój układ pokarmowy potrzebuje do prawidłowego metabolizmu. Najczęściej powstają na bazie ziół i innych składników, które pomagają w walce z niestrawnością. Jaką herbatę na trawienie kupić?

Herbapol Herbatka Fix na trawienie

To mieszanka ziela werbeny, owocu bzu czarnego i kopru włoskiego, liści mięty, ziela melisy i korzenia cykorii, które wspomagają prawidłową pracę układu pokarmowego. Herbatka doskonale radzi sobie ze wzdęciami i skurczami, a do tego zwiększa produkcję soków trawiennych.

Herbatka Elanda Fix

Co wspomaga trawienie? Herbatka Elanda Fix polecana jest jako wsparcie leczenia dolegliwości trawiennych. Produkt wspomaga łaknienie, działa łagodząco w stanach nieżytowych przewodu pokarmowego, a do tego reguluje pracę jelit i żołądka. W mieszance znajdziesz liść mięty pieprzowej, rumianek czy owoc kminku i kopru włoskiego.

Eko herbatka regulująca trawienie Dary Natury

To starannie skomponowana mieszanka tymianku, ziela krwawnika, dziurawca, hyzopu, mięty i wielu innych składników, które wspólnie zapobiegają wzdęciom, regulują pracę układu pokarmowego i mają korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Jeżeli zastanawiasz się, jaka herbarta na trawienie będzie dobrym wyborem, sięgnij po ten produkt.

Tabletki na trawienie

Herbatki, zioła i leki nie są dla ciebie? W takim razie doskonałym wyborem będą tabletki na trawienie. Zobacz, jak pobudzić trawienie z ich pomocą.

Himalaya Liv

Te tabletki na trawienie to ziołowo-mineralna kompozycja, która chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem wirusów, toksyn bakteryjnych oraz różnorodnych substancji, np. alkoholu. Preparat wspomaga procesy naprawcze komórek.

Alflorex Biocodex

To tabletki na trawienie zawierające szczep Bifidobacterium infantis 35624. Z ich pomocą wspomożesz prawidłową pracę układu pokarmowego, jednocześnie dbając o florę bakteryjną jelit. Co istotne, produkt nie zawiera laktozy i glutenu!

Drażetki Sylimarol

Działają ochronnie na wątrobę, chroniąc ją przed szkodliwym działaniem substancji toksycznych. Preparat dodatkowo wspomaga jej regenerację. W tabletkach znajdziesz między innymi wyciąg z łuski ostropestu plamistego czy biały wosk pszczeli.

Autorka: Katarzyna Wendzonka