Data publikacji:

Co to jest ploter?

Plotery to szeroka gama specjalistycznych urządzeń używanych w poligrafii, informatyce, lekkim przemyśle oraz wytwórstwie czy grafice. Odpowiadamy na pytanie – co to jest ploter, przedstawiając najważniejsze informacje na temat jego przeznaczenia, najważniejszych cech oraz sposobów działania.

ploter

Co to jest ploter?

Z pojęciem ploter spotykamy się dość rzadko w życiu codziennym. Te specjalistyczne urządzenia często mylone są ze zwykłymi drukarkami i choć zachodzi tutaj podobieństwo, należy pamiętać, że powstały one z myślą o wykonywaniu zupełnie innych obowiązków. Dowiedzmy się zatem, co to właściwie jest ploter.

Pierwsze plotery pojawiły się w drugiej połowie XX wieku wraz z najwcześniejszymi modelami komputerów. Zostały one stworzone z myślą o rysowaniu lub wycinaniu wektorowej grafiki tworzonej za pomocą pierwszych przeznaczonych do tego specjalistycznych programów. Do tego celu wykorzystywały atramentowe pisaki, długopisy lub noże, które zamontowane były na specjalnym wysięgniku, pod którym przesuwano papier lub inny materiał, taki jak np. skóra czy plastik. W latach 80. XX wieku wiele obowiązków ploterów przejęły coraz lepsze drukarki laserowe oraz atramentowe.

Urządzenia te są jednak nadal niezastąpione w przemyśle oraz przy tworzeniu wielkoformatowych wydruków. Z powodzeniem używa się ich w zakładach poligraficznych, pracowniach architektonicznych, agencjach reklamowych, warsztatach itd.

Przeczytaj również: Urządzenia wielofunkcyjne: ranking najlepszych

Rodzaje i przeznaczenie ploterów

Plotery dostępne są w trzech podstawowych typach, które różnią się swoim przeznaczeniem. Wszystkie jednak współpracują z najpopularniejszymi programu do projektowania graficznego.

Producenci oferują modele w cenach rozpoczynających się od kilku, a kończących się na kilkudziesięciu tysiącach złotych. Na cenę wpływają możliwości techniczne sprzętu, a także to, co zapewne najważniejsze – jego wielkość, która przekłada się na wymiary obrabianego materiału.

Plotery tnące

Urządzenia specjalizujące się w wycinaniu kształtów w rożnego typu materiałach. Najczęściej używa się ich do obróbki plastiku i innych tworzyw sztucznych, skóry, kartonu i papieru. Istnieją również modele pracujące z metalem, drewnem czy kamieniem. Do cięcia najczęściej wykorzystywane są wymienne ostrza.

Plotery grawerujące

Plotery te wykonują żłobienia w materiale, zgodnie z wcześniej zaprogramowanymi wzorami. Podobnie jak plotery tnące, modele pracują z wieloma typami materiałów.

Plotery nanoszące obraz

To najczęściej spotykany obecnie rodzaj ploterów, z którym najczęściej zetkniemy się w codziennym życiu. Są to wielkoformatowe drukarki, używane najczęściej w zakładach lub punktach poligraficznych. Urządzenia te pracują najczęściej z dużymi płachtami papieru lub tworzyw sztucznych, tworząc banery, mapy, rysunki techniczne, plakaty reklamowe itd.

Sprzęty dzielimy dodatkowo ze względu na wykorzystywane przez nie metody druku:

  • Plotery atramentowe – sprzęt wykorzystuje do druku klasyczną głowicę albo igłę z tuszem lub atramentem podobną do tej, jakiej używają drukarki biurowe. Używa się ich najczęściej do tworzenia diagramów, rysunków oraz wszelkiego rodzaju kolorowej grafiki.
  • Plotery laserowe – działają podobnie jak drukarki laserowe i wymagają regularnej wymiany specjalnych tonerów. Ich zaletą jest spora uniwersalność zastosowań oraz duża szybkość działania.
  • Plotery solwentowe – bardziej specjalistyczne urządzenia, które nanoszą na powierzchnię materiału specjalną farbę solwentową, odznaczającą się dużą trwałością oraz odpornością np. na niesprzyjające czynniki pogodowe. Używa się ich głównie przy pracy z tworzywami sztucznymi i tkaninami oraz przy produkcji wszelkiego rodzaju materiałów reklamowych.
  • Plotery pisakowe – najstarszy typ ploterów, który jest już dość rzadko spotykany. Na ich specjalnym wysięgniku montujemy zwykły długopis, pisak lub ołówek, wykorzystywany następnie do kreślenia szablonów, rysunków technicznych czy wykrojów.
Autor: Michał Kułakowski