Data modyfikacji:

Scrapbooking – wybieramy akcesoria do scrapów

Lubisz spędzać czas kreatywnie? Chcesz zrobić niepowtarzalny rodzinny album? Odkryj scrapbooking i twórz unikatowe pamiątki, które nie pozwolą wyblaknąć twoim najpiękniejszym wspomnieniom.

Co to jest scrapbooking?

Scrapbooking to snucie rodzinnych opowieści we własnoręcznie wykonanym albumie. Do tworzenia historii wykorzystuje się zdjęcia, krótkie fragmenty tekstu, pamiątki z wypraw i ważnych wydarzeń oraz niewielkie elementy dekoracyjne, którymi ozdabia się każdą ze stron. Od zwykłego albumu fotograficznego album scrapbookingowy różni się więc tym, że po pierwsze posiada formę zależną od twojej wyobrazi, po drugie – stawia na mocne akcenty wydarzenia, które chcesz upamiętnić. Zdjęć na stronie jest niewiele, zazwyczaj jedno, dwa.

Cytaty są uniwersalne lub przywodzą na myśl konkretną sytuację, o której chcemy pamiętać. Pamiątki od razu przenoszą w przeszłość – mogą to być bilety, widokówki, znaleziska, zasuszone rośliny, zapisane na pięciolinii nuty piosenki, która towarzyszyła nam w danym momencie. W scrapbookingu ważne jest, by nietuzinkowe zdobnictwo było tłem dla wspomnienia momentu tak ważnego, że pojedyncze elementy umieszczone na kartoniku wywołają u odbiorcy silne emocje. Np. jeśli szukasz kreatywnego sposobu na podziękowania dla rodziców na wesele, scrapbooking będzie znakomitym pomysłem, który z pewnością wzruszy twoich bliskich. 

Co to jest album scrapbookingowy? Czym różni się od scrapa?

Album scrapbookingowy jest ozdobną książeczką, którą wykonuje się, używając najczęściej papieru o wymiarach 20x20 cm lub A4. Scrap to pojedynczy kartonik o wymiarach zazwyczaj 30x30cm, na którym uwiecznisz konkretny moment.
Scrapy mogą być gromadzone w specjalnie do tego celu przeznaczonych pudełkach lub eksponowane w widocznych miejscach w mieszkaniu, tak jak zdjęcia w ramkach. Album scrapbookingowy to zbiór scrapów, które tworzą spójny ciąg. Album może być dziennikiem podróży, pamiątką ważnej uroczystości, zapisem relacji z konkretną osobą, uwiecznieniem pierwszego roku życia dziecka, zbiorem rodzinnych anegdot na konkretny temat (kulinaria, samochody, święta). 

Scrapbooking od zwykłych albumów zawsze odróżnia wykonanie. Nie ma na świecie dwóch takich samych albumów. Bogata wyobraźnia autora idąca w parze z jego dbałością o detale, i skrupulatnością, daje niesamowite efekty, które z pewnością będą cieszyć rodzinę przez kolejne dziesięciolecia. Dziś pojęcie scrapbooking obejmuje również samodzielne tworzenie charakterystycznych kartek okolicznościowych, zaproszeń, winietek, dekoracji domowych, pudełek, ozdobnych notesów, czy pamiętników.

Co jest potrzebne do scrapbookingu?

Oprócz zdjęć i pamiątek, które są najmocniejszym punktem każdego scrapa, potrzebujesz papieru oraz ozdób. Papier do scrapbookingu ma odpowiednią gramaturę, dzięki czemu twoje prace będą bardziej trwałe. Możesz ozdabiać karty wszystkim, co  do tej pory zgromadziłeś w swoim pudełku z różnościami, a co uznasz za ciekawe. Mogą to być więc guziki, wstążki, sploty muliny, papier kolorowy, cekiny. Jednak łatwiej czerpać z bogatej oferty producentów asortymentu do scrapbookingu.
Wykorzystaj papierowe kwiaty, kryształki, koraliki, filcowe, piankowe i drewniane ozdoby, patyczki, powlekane druciki, ozdobne taśmy.

Wszystkie akcesoria do scrapbookingu w jednym miejscu

Niewielkie elementy łatwo mogą się gdzieś zapodziać, pomyśl więc także o organizerze, który ułatwi ich segregowanie i przechowywanie.

Czym wycinać poszczególne elementy?

Do wycinania rozmaitych form z kolorowego papiery użyj dziurkacza ozdobnego. Warto rozpatrzyć także zaopatrzenie się w choć jeden dziurkacz brzegowy. Jeśli chcesz wycinać bardziej skomplikowane kształty, pomyśl o nieco droższym wykrojniku.
Scrapbooking jest ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Efekty pracy zazwyczaj przechodzą oczekiwania i wykonywanie scrapów nagle staje się stylem życia. Klasyczne albumy do zdjęć często przegrywają ze scrapbookingiem, bo scrap to niezwykle mocny wystrzał emocji. To wehikuł czasu – jeśli raz wszedłeś na jego pokład, najprawdopodobniej wejdziesz kolejny raz.

Autorka: Barbara Szega