Data modyfikacji:

Czego używać do nebulizatora? Jak używać nebulizatora?

Nebulizator jest praktycznym sprzętem umożliwiającym przeprowadzenie inhalacji. Może przydać się w najmniej oczekiwanych okolicznościach, dlatego warto go kupić zanim jeszcze będzie potrzebny. Jeśli ty lub twoje dziecko borykacie się z nawracającymi infekcjami dróg oddechowych, to urządzenie z pewnością powinno znaleźć się w twoim domu. Czego używać do nebulizatora? Przy uciążliwych chorobach lekarz przepisze odpowiednie leki, natomiast samodzielnie możesz stosować sól hipertoniczną lub fizjologiczną.

Nebulizator – co to jest?

Często pojawiają się pytania o różnice między nebulizatorem a inhalatorem i które z urządzeń wybrać. Nebulizator wyposażony jest w ustnik lub maseczkę jest nieodłącznym elementem domu przedszkolaka od jesieni do wiosny. Również wiele przewlekle chorych osób jest zmuszonych używać go regularnie. Co to jest nebulizator i do czego służy? Zadaniem tego prostego sprzętu jest zamiana płynnego leku lub specjalnej soli w mgiełkę, którą chory wdycha podczas inhalacji. Preparaty te mają szansę dotrzeć aż do płuc, przy okazji nawilżając drogi oddechowe. Wiedząc czego używać do nebulizatora, masz szansę szybciej poprawić stan swojego zdrowia i skrócić czas, w którym utrzymują się objawy choroby.

Czego używać do nebulizatora?

Do inhalacji możesz używać:
  • leków na receptę,
  • soli fizjologicznej (izotonicznej),
  • soli hipertonicznej.

Sól fizjologiczna

Kiedy widzisz, że dziecko zaczyna łapać przeziębienie, możesz od razu sięgnąć po sól fizjologiczną, czyli izotoniczną, której stężenie wynosi 0,9%. Jest to ten sam produkt, którym przemywa się oczy i oczyszcza rany. Działanie soli polega przede wszystkim na nawilżeniu śluzówki nosa, inhalacje pomagają również pozbyć się wydzieliny, dlatego po ich zakończeniu możesz spodziewać się intensywnego kaszlu i dmuchania nosa.
Jeśli zastanawiasz się, czego używać do nebulizatora jako pierwszą pomoc przy zwykłej infekcji, właśnie sól izotoniczna będzie strzałem w dziesiątkę. Możesz również zaopatrzyć się w wersję z dodatkami, popularny jest zwłaszcza kwas hialuronowy o dodatkowym działaniu nawilżającym. Musisz jednak pamiętać, że taki roztwór jest gęstszy i niektóre inhalatory dla całej rodziny lub dla dzieci będą się z ich powodu zapychać.

Sól hipertoniczna

Czego używać do nebulizatora, kiedy nos jest zapchany? Najlepiej sprawdzi się wtedy sól hipertoniczna o wyższym stężeniu, na przykład 3%, która skutecznie rozrzedza wydzielinę w oskrzelach i nosie, przynosząc widoczną ulgę.
Jeśli decydujesz się na sól hipertoniczną do nebulizatora, musisz wiedzieć, jak używać jej w poprawny sposób. Inhalacje z jej użyciem powinno się wykonywać rano i w południe, nigdy przed snem. Nie należy również jej nadużywać, ponieważ zbyt częste wdychanie prowadzi do przesuszenia śluzówki nosa ze względu na większe stężenie soli.

Leki

Podczas nieprzyjemnych infekcji lub przewlekłych chorób układu oddechowego lekarz może przepisać leki do inhalacji na receptę. Ich podstawowym zadaniem jest rozszerzenie dróg oddechowych, co przynosi znaczną ulgę i zwiększa efektywność oddychania. Niektórych leków używa się podczas nagłych ataków astmy, inne pomagają zwalczać podrażnienie i muszą być przyjmowane regularnie. Żeby zachować lub poprawić zdrowie, decyzję o tym, w jaki sposób i co używać do nebulizatora, pozostaw lekarzowi prowadzącemu.

Nebulizator – jak używać?

Wiesz już, czego i kiedy używać do nebulizatora, ale obawiasz się, że nie będziesz wiedzieć, jak z niego korzystać? To dużo prostsze niż myślisz. Wystarczy poprawnie połączyć wszystkie części zgodnie z instrukcją i nalać soli lub leku rozcieńczonego z solą (według wskazań lekarza). Po włączeniu urządzenia należy wdychać mgiełkę przez około 10–15 minut, zachowując pozycję siedzącą.
Bardzo istotna jest higiena – poszczególne części nebulizatora trzeba dezynfekować raz dzienne metodą wskazaną w instrukcji, a po każdym użyciu należy je wypłukać i pozostawić do wyschnięcia.
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym