Data modyfikacji:

Cyber Monday – co to jest? Kiedy wypada Cyber Monday?

Cyber Monday to prawdziwe święto zakupów! To właśnie tego dnia w sklepach internetowych możesz znaleźć wiele produktów w niższych cenach. Cyber Monday – co to jest za dzień i dlaczego warto wybrać się wtedy na zakupy online?
cyber monday

Cyber Monday – co to znaczy?

W naszym kraju Cyber Monday nazywa się też Cyfrowym Poniedziałkiem. Rzadziej można spotkać się z takimi określeniami jak Cybernetyczny Poniedziałek czy Cyberponiedziałek. Pierwszym cyfrowym poniedziałkiem był ostatni poniedziałek listopada 2005 roku, kiedy w Stanach Zjednoczonych odnotowano najwyższą w roku sprzedaż produktów online. Od tamtego czasu co roku sklepy internetowe oferują wyjątkowe zniżki, zachęcając klientów do większych zakupów.

Jak obliczyć, kiedy w tym roku przypada Cyber Monday? Data jest ściśle powiązana ze Świętem Dziękczynienia i popularnym w wielu krajach Black Friday. Święto Dziękczynienia obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych zawsze w czwarty czwartek listopada na pamiątkę pierwszych dożynek osadników, którzy przypłynęli do Ameryki Północnej. Kolejnego dnia przypada Black Friday, czyli Czarny Piątek. To oficjalny początek sezonu świątecznych zakupów. Tego dnia wiele sklepów stacjonarnych i internetowych oferuje atrakcyjne rabaty i zniżki.

Czym zatem różni się Cyber Monday od Black Friday? Przede wszystkim datą – Cyfrowy Poniedziałek wypada zawsze w pierwszy dzień tygodnia, a więc trzy dni po Czarnym Piątku. Na przykład w 2023 roku Cyber Monday znajdziesz w kalendarzu przy dacie 27 listopada. Poza tym, co do zasady, poniedziałkowe zniżki dotyczą wyłącznie sklepów internetowych, a promocje mogą trwać kilka godzin albo do wyczerpania puli produktów ze zniżką. Magia Cyfrowego Poniedziałku polega na tym, że promocje dotyczą tylko tego dnia – zaczynają się najwcześniej minutę po północy i kończą najpóźniej po 24 godzinach.

Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych wciąż Black Friday, a nie Cyber Monday, jest dla sprzedawców najlepszym dniem w całym roku. To właśnie w piątek po Święcie Dziękczynienia Amerykanie wydają najwięcej na zakupy. Wydaje się jednak, że trend zaczyna się zmieniać, bo zyski sprzedawców osiągane w trakcie Cyber Monday rosną z roku na rok. Powód jest prosty – kupujący zmęczeni tłumami w sklepach stacjonarnych podczas Black Friday wolą przełożyć zakupy o kilka dni i zrobić je także z atrakcyjnymi rabatami, ale w domowym zaciszu.

Jak przygotować się do Cyber Monday?

Niektóre e-sklepy z wyprzedzeniem informują o zniżkach i promocjach, które zaplanowano na Cyfrowy Poniedziałek. Warto przemyśleć, co chcesz kupić tego dnia i upewnić się, że obserwowany sklep ma ten produkt w ofercie. Wprawdzie nikt nie może zagwarantować, że inni e-klienci nie ubiegną cię i nie wykupią wszystkich artykułów w promocji, jednak obserwowana, a nawet otwarta w przeglądarce internetowej karta konkretnego produktu znacznie ułatwi i przyspieszy zakupy online w korzystnej cenie. Nie możesz mieć również pewności, że upatrzone przez ciebie słuchawki douszne albo gra na konsolę znajdą się w puli promocji danego sklepu z okazji Cyberponiedziałku.

Zadanie znacznie ułatwia Ceneo.pl. Wystarczy, że szukając np. drukarki czy smartfona, znajdziesz najlepszy model, a potem odszukasz go w porównywarce cen. System szybko przedstawi ci aktualne ofert (także te z okazji Cyber Monday i Black Friday), opinie o konkretnych sklepach i samym produkcie.

Cyber Monday na Ceneo.pl – co warto kupić?

Jeżeli nie spieszy ci się z zakupami i możesz poczekać na obniżki, oczekiwanie na Cyber Monday to dobre posunięcie. Cyfrowy Poniedziałek, podobnie jak Czarny Piątek, to idealny moment na kupienie prezentów pod choinkę albo uzupełnienie domowej elektroniki. Czego warto szukać na Ceneo.pl w promocjach z okazji i Black Friday i Cyber Monday?
  • Zwróć uwagę na najnowsze modele smartfonów, które u schyłku listopada są tańsze nawet o kilkaset złotych. Możesz np. przyjrzeć się promocjom na najnowszy smartfon z charakterystycznym nadgryzionym jabłkiem, czyli iPhone 12, albo model Samsung Galaxy S20.
  • Jesteś zapalonym graczem? W takim razie na Ceneo.pl znajdziesz mnóstwo atrakcyjnych rabatów z okazji Cyber Monday. Klawiatura doskonała do gier i monitory komputerowe to niektóre z nich.
  • Schyłek listopada to również najlepszy moment na zakup konsoli gamingowej lub po prostu uzupełnienie kolekcji gier. Zachęcają do tego liczne promocje z okazji Cybernetycznego Poniedziałku, np. na PS4 i gry na PlayStation.
  • Planujesz zakup sprzętu RTV albo AGD? Zastanów się, czy nie jest to pilny wydatek i czy możesz poczekać na upusty cenowy z okazji Black Friday lub Cyber Monday. Dla przykładu oczyszczacz powietrza warto kupić pod koniec listopada ze sporym rabatem.
  • Cyfrowy poniedziałek zaprasza do uzupełnienia domowej strefy spa albo nowoczesnej biblioteczki. Co warto kupić w trakcie szaleństwa wyprzedaży? Foreo, czyli soniczna szczoteczka do oczyszczania twarzy, to np. doskonały pomysł na prezent pod choinkę dla studentki.
  • Jeżeli dorastająca córka musi wiele czytać, przygotowując się do zajęć, sprawdź, czy z okazji Cyber Monday czytniki e-booków są w promocji. Jednym z najpopularniejszych jest Kindle.
W Polsce Cyber Monday przyjął się równie szybko co Black Friday. Co ciekawe, w przeciwieństwie np. do Stanów Zjednoczonych, wiele akcji promocyjnych zaczyna się w Czarny Piątek i trwa przez cały weekend aż do końca Cyfrowego Poniedziałku. Zanim nastanie czas przedświątecznych wyprzedaży, przygotuj listę produktów, które chcesz kupić z rabatem… A potem po prostu szukaj promocji na Ceneo.pl. Powodzenia!
Autor: Magdalena Sarnecka