Data modyfikacji:

Czy wiesz jak z czasem zmienia się Twój pies?

Wszyscy wiemy, że dieta i potrzeby niemowlaka różnią się od tego, co je jego dziadek. Dlaczego więc tak rzadko uwzględniamy zmiany jakim podlegają nasze psy? Słyszałeś, że dobrze dopasowana dieta może wydłużyć życie Twojego psa nawet o 1,5 roku? To tak jakbyśmy ludziom dali dodatkowe 10 lat życia…
pies
Coraz więcej mówi się o tym, że posiadanie psa jest elementem wpisującym się w wybór konkretnego stylu życia. Coraz bardziej świadomie decydujemy się na życie z psem pod kątem naszej aktywności. Ludzie opiekujący się psami cieszą się lepszym zdrowiem, są bardziej samodzielni w wieku podeszłym i żyją dłużej według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC). Skoro więc obecność psa w naszym życiu poprawia jego jakość, warto byłoby odwdzięczyć się tym samym?

Pomagajmy dbać o zdrową sylwetkę przez całe życia psa

Ponad ćwierć wieku temu rozpoczęło się najdłuższe badanie obserwacja grupy prawie 50 labradorów. Psy dobrane w pary z 7 różnych miotów były obserwowane od wieku szczenięcego, przez całe swoje naturalne życie. Jednemu z pary pozwalano jeść tyle ile chciał, a drugiemu zmniejszano racje o 25%, dzięki czemu udało się zobaczyć ile psy spontanicznie potrzebują i ile im służy. Okazało się, że prawidłowe dopasowanie poziomu energii do stylu życia i potrzeb psa pozwala psom żyć nawet o 2 lata dłużej w porównanie do psów u których nie jest kontrolowana wielkość porcji (jedzą tyle ile chcą). Doświadczenie to nazwano 14 letnim badaniem labradorów i zakończyło się na początku XXI Wieku (Kealy i wsp. 2002). Dzięki tym obserwacjom możemy wyróżnić 4 podstawowe etapy w życiu psa: szczenięcy, dorosły, dojrzały i starczy. Zobaczmy jakie najbardziej podstawowe potrzeby warto spełnić w każdym z nich.

Szczeniak

Karma dla szczeniaka jest przynajmniej o 20% bogatsza w składniki odżywcze, aby pokryć zwiększone wymagania rosnących psów. Może też być podawana dorosłym psom ras małych i miniaturowych, gdyż dostarcza więcej składników odżywczych w mniejszej porcji (rekomendujemy jednak stosowanie produktów dedykowanych dla psów małych ras w takich przypadkach). Powinna być wzbogacona w oleje z ryb, źródło kwasów Omega-3 (DHA), co zapewnia prawidłowy rozwój mózgu i wzroku u szczeniąt.

Od karmy dla psów dorosłych różni się też optymalnym poziomem składników mineralnych oraz witamin, co zapewnia prawidłowy wzrost zębów i kości. Dlatego karmiąc karmą dla szczeniąt nie należy podawać już żadnych suplementów! W karmie dla psów ras dużych i olbrzymich, odpowiedni stosunek białka do tłuszczu, wspomaga prawidłowy wzrost i rozwój w tym kluczowym okresie.

Ważne jest dostosowanie odpowiedniej ilości energii w diecie szczeniąt ras dużych rosnących, gdyż głównym czynnikiem ryzyka związanym z problemami ze stawami jest nadwaga. Karmy Purina® Dog Chow® Puppy  i Puppy Large breed zapewniają te podstawowe potrzeby rosnących szczeniąt w pierwszych miesiącach życia.

Dorosły


Karma dostosowana do potrzeb psów dorosłych w pierwszej połowie życia powinna uwzględniać ruchliwość młodego, zdrowego psa. Po ukończeniu 12 miesięcy (a duża rasa 18 ) już nie potrzebuje tyle energii co szczeniak, ma też znacznie większe szczęki. W karmie Adult optymalny poziom i jakość białka powinny wspomagać silne umięśnienie aktywnego psa.

Dzięki dobranym witaminom, pierwiastkom śladowym oraz kwasom tłuszczowym Omega 3 i 6, wspierane jest zdrowie skóry i piękna sierść. Jeśli dawana jest porcja dzienna na masę ciała psa, nie ma potrzeby dodawać żadnych suplementów. Nad mocnym układem ruchu oraz zdrowiem zębów i kości czuwa optymalny poziom składników mineralnych i witamin. Karma Purina® Dog Chow® Adult spełni potrzeby każdego aktywnego zdrowego psa.

Dojrzały i starszy

Karma dostosowana do potrzeb psów dorosłych w drugiej połowie ich życia, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Po 5 roku życia u psów zwalnia metabolizm, a także obniża się spontaniczna aktywność i pojawiają przypadłości związane z podeszłym wiekiem. Takie karmy jak Purina® Dog Chow® Mature 5+  zawierają dodatkowo witaminę A, która wspiera dobry wzrok i prawidłowe funkcje widzenia.

Optymalnie dobrany poziom i jakość białka, wspomaga prawidłowe funkcje serca i kluczowych narządów. Dzięki dobranym witaminom, pierwiastkom śladowym oraz kwasom tłuszczowym Omega-3 i 6, psy mają zdrową skórę i piękną sierść. Optymalny stosunek białka do tłuszczu, wspomaga stabilne utrzymanie kondycji i sylwetki psa, także po zabiegu kastracji czy sterylizacji.

Natomiast w ostatnim kwartale życia (po ukończeniu 9 lat) , gdy pies wchodzi w wiek podeszły trzeba wspomagać układ ruchu i sprawne stawy, dzięki wyższemu poziomowi kwasów Omega-3 oraz niskiej podaży energii podobnie jak w karmie odchudzającej. Optymalnie dobrany poziom i rodzaj białka, wspomaga prawidłowe funkcje serca i kluczowe narządy.

Optymalny poziom naturalnych przeciwutleniaczy, zapewnia wsparcie odporności psiego staruszka. Takie rozwiązania w karmie Purina® Dog Chow® Senior 9+   pozwalają długo cieszyć się optymalnym zdrowiem, dzięki osiągniętej równowadze.
Tekst: Artykuł partnera