Data modyfikacji:

Czym czyścić meble kuchenne z połyskiem?

Lakierowane meble pojawiają się w kuchniach urządzanych w stylu nowoczesnym, glamour i art deco. Są cenione ze względu na elegancję i minimalizm. Meble z połyskiem są dostępne w wielu kolorach, dlatego można dobierać do nich rozmaite dodatki. Wiele osób zastanawia się jednak, czym czyścić meble kuchenne z połyskiem. Aby wyposażenie było funkcjonalne i estetyczne, należy odpowiednio je pielęgnować. Zastosowanie się do kilku prostych zasad sprawia, że meble lakierowane będą służyć przez długie lata.

czyszczenie mebli

Jakie są wady i zalety mebli lakierowanych?

Jedną z najważniejszych zalet mebli kuchennych z połyskiem jest optyczne powiększanie przestrzeni. Fronty są pokryte lakierem, dlatego odbijają się w nich pozostałe elementy wyposażenia. Tego typu meble sprawdzają się więc w małych pomieszczeniach, ponieważ tworzą iluzję głębi i optycznie powiększają przestrzeń. Ten efekt potęgują przeszklone szafki oraz odpowiednio dobrane oświetlenie. Jeśli chcemy zdecydować się na ciemne meble w małym pomieszczeniu, warto wybrać połyskujące wyposażenie.

Lakierowane fronty są eleganckie, ale jednocześnie minimalistyczne. Ich zastosowanie daje duże możliwości aranżacyjne. Meble z połyskiem są dostępne w wielu kolorach, dzięki czemu można dobrać je do każdego wnętrza. Wielbiciele klasyki mogą zdecydować się na czerń lub biel, ale dostępne opcje są praktycznie nieograniczone. Meble lakierowane są też łatwe do utrzymania w czystości. Dzięki ich gładkiej powierzchni, nie posiadają zagłębień, w które mogłyby dostawać się zabrudzenia. Na lakierowanych frontach nie zostają też włókna ze ściereczek, używanych do czyszczenia. Zadbane meble zapewniają estetyczny wygląd kuchni na długie lata.

Fronty lakierowane są łatwe do wyczyszczenia, ale też szybko pojawiają się na nich zabrudzenia, takie jak odciski palców i zacieki, powstające podczas przygotowywania posiłków. Na szczęście, można bez trudu je usunąć, jeśli wiemy jak czyścić meble kuchenne z połyskiem. Warto pamiętać, że niektóre produkty spożywcze mogą powodować odbarwienia.

Meble lakierowane są odporne na działanie wielu szkodliwych czynników, ale łatwo ulegają zarysowaniu. Należy więc obchodzić się z nimi w delikatny sposób, ponieważ silne detergenty lub szorstkie gąbki mogą spowodować uszkodzenia, które trudno naprawić. Lakierowane meble są też wrażliwe na działanie wilgoci oraz promieniowania UV. Warto więc dbać, aby były wycierane do sucha oraz zasłaniać okna, w razie dużego nasłonecznienia. Lakiery posiadają filtry UV, ale silne działanie promieniowania może przyspieszać procesy naturalnego starzenia. Należy też unikać umieszczania w kuchni lamp halogenowych, które wytwarzają wysoką temperaturę, przez co mogą prowadzić do powstawania odbarwień. Wystrój pomieszczenia, w którym mają pojawić się meble lakierowane, musi być więc przemyślany.

Jak czyścić meble kuchenne z połyskiem?

Meble lakierowane są proste do utrzymania w czystości, ale należy przestrzegać kilku prostych zasad. Wykonuje się je z materiału nazywanego MDF, czyli płyty pilśniowej średniej gęstości z włókien drzewnych. Pokrywa się go lakierem barwiącym, dzięki czemu meble są produkowane w rozmaitych kolorach i można dopasować je do każdego wnętrza. Lakier sprawia, że fronty są odporne na wilgoć i parę wodną, ale też narażone na zarysowania.

Wiele osób natychmiast po zakupie zastanawia się, czym myć szafki kuchenne z połyskiem. Należy jednak pamiętać, że zbyt intensywne czyszczenie może doprowadzić do uszkodzenia wyposażenia. Meble lakierowane są dostarczane do domów w foliach, aby zabezpieczyć je przed zarysowaniem. Przez pierwszy miesiąc po zdjęciu folii, należy powstrzymać się od stosowania detergentów. W tym czasie lakier, którym zostały pokryte meble, utwardza się, dlatego agresywne czyszczenie jest zabronione.

Do wycierania frontów wystarczy używać ściereczek z mikrofibry. Ściereczkę należy delikatnie nasączyć wodą. Meble lakierowane są odporne na działanie wilgoci, ale warto zachowywać ostrożność. Pod wpływem zbyt dużej ilości wody, może dochodzić do powstawania mikrouszkodzeń, które wywołują kruszenie się lakieru oraz puchnięcie płyty pilśniowej. Po wyczyszczeniu, należy więc wytrzeć powierzchnię mebla do sucha. W przypadku większych zabrudzeń, do wody można dodać odrobinę delikatnego płynu do mycia naczyń. Warto wyrobić sobie nawyk systematycznego wycierania mebli po każdym użyciu. W innym przypadku, zaschnięty brud może powodować odbarwienia.

Po upływie miesiąca, warto dowiedzieć się, czym czyścić szafki kuchenne z połyskiem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie środków przeznaczonych do czyszczenia mebli na wysoki połysk. Należy rozpylić je z odległości ok. 10 cm, rozprowadzić za pomocą ściereczki z mikrofibry oraz wytrzeć powierzchnię do sucha. Płyny, dedykowane do tego typu wyposażenia wnętrz, usuwają zabrudzenia, odświeżają połysk oraz zapobiegają osadzaniu się kurzu, tłuszczu, odcisków palców, substancji klejących i powstawaniu smug. Zapewniają też przyjemny, świeży zapach w całej kuchni.

Jakie są najczęstsze błędy podczas pielęgnacji mebli z połyskiem?

Niektórzy nie zdają sobie sprawy, jak prawidłowo czyścić meble kuchenne z połyskiem, dlatego stosują zbyt agresywne metody. Używanie produktów zawierających aceton, amoniak lub alkohol może doprowadzić do zmatowienia i zniszczenia powierzchni. Stosowanie ostrych gąbek, druciaków, szczotek, proszków i past ściernych wywołuje zarysowania na lakierowanych frontach.

Należy pamiętać, że tylko środki przeznaczone do mebli z połyskiem są w pełni bezpieczne. Używanie tłustych mleczek wywołuje zmatowienie powierzchni. Należy unikać też produktów zawierających wosk, ponieważ powodują powstawanie cienkiej, niewidocznej warstwy, na której gromadzą się kurz i brud. Nie można zapominać także o szkodliwym działaniu wysokiej temperatury. Przy każdym użyciu płyty grzejnej należy korzystać z pochłaniacza. Warto też wyłączać piekarnik przed jego otwarciem.

Jeśli zastanawiamy się, czym czyścić meble kuchenne z połyskiem, należy stosować się do kilku prostych wskazówek. Lakierowane wyposażenie może służyć swoim właścicielom przez długie lata, jeśli jest odpowiednio chronione przed uszkodzeniem.

Autorka: Adrianna Strużyńska