Data modyfikacji:

Czym można palić w piecu na pellet?

Piece na pellet to coraz popularniejsze rozwiązanie, które jest nie tylko wygodnym sposobem ogrzewania budynków, ale również ekologicznym i stosunkowo korzystnym wyjściem pod względem finansowym. Jednak czy w urządzeniach tego typu można palić tylko jednym rodzajem paliwa? Wśród materiałów opałowych znajduje się wiele propozycji, które są opłacalne, łatwo dostępne i ekologiczne. Czym można palić w piecu na pellet i czy wymaga to specjalnych udogodnień sprzętowych lub modernizacji posiadanego pieca? Sprawdź i dopasuj dostępne możliwości do swoich indywidualnych potrzeb.
czym palić w piecu na pellet

Czym jest pellet i dlaczego to korzystne rozwiązanie?

Pellet jest paliwem stałym występującym w postaci granulatu przypominającego niewielkie sprasowane wałki o średnicy 6–8 mm i długości do 30 mm. To materiał powstający ze źródeł odnawialnych, do których zalicza się biomasę. Są nią sprasowane przy zastosowaniu wysokiego ciśnienia różnego rodzaju odpady i pozostałości produkcji rolnej, leśnej i powiązanych branż. Odpady te ulegają rozkładowi w bardzo łatwy sposób. Produkowany jest z nich m.in. pellet drzewny ze zrębek i trocin, pellet agro z siana, słomy lub biomasy roślin energetycznych oraz pellet z łusek słonecznika. 
Pellet jest jednym z coraz chętniej wybieranych materiałów opałowych. To opcja stosunkowo korzystna finansowo i wygodna w użytkowaniu. Ponadto jest rozwiązaniem ekologicznym i czystym w utrzymaniu pieca. Podczas palenia pelletem nie trzeba też, tak jak w przypadku węgla, doglądać osobiście procesu spalania. Wielogodzinne przebywanie poza domem nie wychładza go, a temperatura możliwa jest do stałego utrzymania na pożądanym poziomie.
Stosowanie pelletu możliwe jest przy zastosowaniu odpowiedniego rodzaju pieca z podajnikiem. Jednak to nie jedyna opcja ogrzewania budynków przy zastosowaniu tego typu urządzeń. Czym jeszcze można palić w piecu na pellet?

Czy w piecu na pellet można palić innymi materiałami?

W przypadku pieca na pellet bardzo ważną kwestią jest jednorodność materiału opałowego oraz jego niska wilgotność. W kotłach przeznaczonych do spalania pelletu można stosować również ekogroszek oraz takie naturalne paliwa jak pestki owoców, ziarna kukurydzy czy zboża. Choć są one stosunkowo niejednorodne, da się nimi palić w piecach pelletowych. Do tego typu celów można stosować zboże, które nie nadaje się do celów spożywczych.
Dość popularną alternatywą dla tradycyjnego materiału opałowego jest palenie owsem w piecu na pellet. Aby jednak inny rodzaj paliwa mógł być bezpiecznie stosowany w tego typu urządzeniach, bardzo ważny jest odpowiednio wyregulowany i przystosowany sterownik, który w odpowiedni sposób moduluje podawane paliwo oraz powietrze. W procesie tym bierze udział też dodatkowa sonda szerokopasmowa, która podobnie jak sterownik wpływa na właściwą i adekwatną do typu paliwa pracę palnika.
Maksymalną sprawność przy spalaniu zbóż, ziaren kukurydzy czy pestek owoców pozwala osiągnąć również wymiennik stalowy, który charakteryzuje się dość dużą obojętnością na nagłe zmiany temperatury czy kamień kotłowy. Piec powinien być wyposażony też w palnik, który nie wymaga rozpalania i dokładania do paleniska oraz poradzi sobie ze spalaniem zbóż. Sprawdzi się w tym przypadku m.in. palnik dwupodajnikowy.  

Czy palenie owsem w piecu na pellet to dobre rozwiązanie?

Owies to najpopularniejszy gatunek zboża, którym zastępuje się pellet. Trzy kilogramy ziaren pozwalają na uzyskanie mniej więcej takiej ilości ciepła, jaką otrzymuje się w wyniku spalania jednego litra oleju opałowego. Jest to zboże drobne, dlatego odpowiedni podajnik umożliwiający zautomatyzowanie procesu jest w tym przypadku niezwykle przydatny.
Kaloryczność owsa jest zbliżona do wartości, jaką posiada pellet drzewny lub słomiany i wynosi około 18 MJ/kg. Aby uzyskać korzystne efekty spalania zboża, jego wilgotność nie powinna być wyższa niż 15%. Dlatego składując tego rodzaju ziarna, warto zwracać na ten aspekt szczególną uwagę i kontrolować poziom wilgotności przy pomocy higrometru.

Jak prawidłowo palić owsem w piecu na pellet?

Palenie owsem w piecu na pellet może być wygodną i opłacalną alternatywą dla paliw tradycyjnych. Zboże to sprawdzi się jako jedyne biopaliwo lub uzupełnienie dla pelletu drzewnego, żyta, pszenżyta czy pestek owoców. Należy umieścić je w specjalnym zasobniku pieca, ustawić odpowiednią częstotliwość zrzutu ziarna oraz określić długość przerw pomiędzy następnymi podaniami zboża.
W zależności od danego modelu pieca na pellet, w jego instrukcji znajdują się szczegółowe informacje, czym możliwe jest palenie w danym urządzeniu i w jaki sposób powinno zostać zorganizowane. W przypadku zdecydowania się na tego typu materiał opałowy niezbędne jest również przeznaczenie znacznej przestrzeni na składowanie opału. Powinno to być miejsce suche i ciepłe, zorganizowane niedaleko pieca.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!