Data modyfikacji:

Czym palić w piecu? Pellet, węgiel groszek, węgiel i inne źródła

Kwestia ogrzewania domów, zakładów pracy czy budynków użyteczności publicznej jest jedną z najważniejszych, jaką należy zaplanować i ująć w corocznym budżecie. Wśród dostępnych możliwości znajduje się m.in. pellet, węgiel groszek, węgiel i inne paliwa stałe. Aby dokonać wyboru, pod uwagę warto wziąć różne aspekty. Wśród najważniejszych znajduje się możliwość stosowania danego materiału opałowego w posiadanym piecu, koszt opału czy względy ekologiczne. Czym palić w piecu i co wybrać, by było to rozwiązanie korzystne zarówno dla kieszeni, danego budynku, jak i środowiska? Sprawdź i dokonaj słusznego wyboru.
czym palić w piecu

Co można palić, a czego nie?

Zgodnie z ustawą antysmogową obowiązującą obecnie w Polsce, w piecach można palić grubym węglem kamiennym, pelletem, węglem groszkiem, nieimpregnowanym drewnem, brykietem ze słomy i różnego rodzaju biopaliwami. Do najbardziej szkodliwych i zakazanych rodzajów paliw należy natomiast węgiel brunatny, miał, kolorowy papier, tworzywa sztuczne oraz różnego rodzaju odpady, takie jak śmieci, opony, pieluchy inne przedmioty, które wskutek spalania emitują do otoczenia szkodliwe substancje.
Jednak wśród dostępnych i polecanych materiałów opałowych można znaleźć opcje korzystne zarówno dla środowiska, jak i finansów. Wiele dostępnych w sprzedaży i posiadanych już zainstalowanych pieców umożliwia też zastosowanie różnych rodzajów opału, dzięki czemu plan ogrzewania można dopasować do indywidualnego zapotrzebowania na ciepło.

Czym można palić w piecu? Pellet i jego zalety

Pellet jest paliwem wysokokalorycznym, które ma postać kilkumilimetrowych granulek. Powstaje wskutek biodegradacji odnawialnych surowców pochodzenia roślinnego, takich jak np. odpady drzewne po procesach produkcyjnych. Jest to paliwo o stosunkowo niskiej zawartości popiołu, co sprzyja środowisku.
Pellet jest paliwem coraz częściej wybieranym zwłaszcza do domów jednorodzinnych. To propozycja bardzo korzystna pod względem ekonomicznym i ekologicznym.
Palenie pelletem jest bezpieczne i nie emituje nieprzyjemnych zapachów. Pojawia się jednak pytanie, czy pelletem można palić w zwykłym piecu? Jaki piec na pellet można stosować? Niestety w tym przypadku wymagany jest specjalnie dedykowany do tego rodzaju paliwa sprzęt. I chociaż ogrzewanie pelletem generuje spore oszczędności, sam zakup odpowiedniego urządzenia to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Groszek węgiel – rozwiązanie ekonomiczne i przyjazne środowisku

Odpowiadając na pytanie, czym palić w piecu, jedną z najczęściej padających odpowiedzi jest węgiel groszek. To rodzaj paliwa stałego, które produkowane jest na bazie węgla kamiennego lub brunatnego. Materiał ten spełnia wszystkie normy Unii Europejskiej co do ilości wytwarzanego popiołu i zawartości siarki. Ziarna węgla groszku mają wielkość zazwyczaj od 5 do 25 mm.
Ogrzewanie węglem groszek jest bardzo wygodne. Regulacja kotła i ustawienie pożądanej temperatury to w zasadzie jedyne czynności, jakich wymaga to paliwo. Stosowanie ekogroszku jest jednym z rozwiązań sprzyjających naturze. W wyniku jego spalania emisja zanieczyszczeń jest niewielka.
Jaki piec na węgiel groszek wybrać? Czy ekogroszkiem można palić w zwykłym piecu? Używanie ekogroszku to rozwiązanie korzystne finansowo. Można nim palić w tradycyjnych kotłach i piecach. Jednak najodpowiedniejszym urządzeniem będzie tu piec retortowy.

Zalety i wady palenia węglem

Węgiel to najkorzystniejsza finansowo opcja ogrzewania. Jest to materiał łatwo dostępny, a kotły i piece do jego spalania charakteryzują się stosunkowo najniższą ceną. Niewielkie są również koszty instalacji tego typu opcji. Niestety ogrzewanie za pomocą takiego rozwiązania wymaga regularnego uzupełniania oraz usuwania znacznej ilości pozostałego popiołu. Podczas nieobecności w budynku utrzymanie stałej temperatury jest niemożliwe. Sama obsługa pieca generuje też dużo zanieczyszczeń. Potrzebne jest również miejsce na magazynowanie opału.
Ogrzewania za pomocą węgla jest szkodliwe dla środowiska. Charakteryzuje się dużą emisją dwutlenku węgla, a podczas zakupu materiału należy wybierać paliwo tylko najwyższej jakości. W przeciwnym wypadku trzeba będzie zużyć więcej opału, co przełoży się na wyższe koszty.

Czym jeszcze można palić w piecu?

Czym można palić w piecu poza pelletem, węglem groszkiem i węglem? Ekologiczną alternatywną jest drewno. Jednak to opcja kosztowna i stosunkowo mało energetyczna. Poza pelletem pochodzącym z odpadów drzewnych drewno opałowe może mieć również postać m.in. szczap, zrębów, wiór czy trocin. Wersją przetworzoną obok pelletu jest też brykiet – paliwo stałe wytworzone z biomasy.
Wśród pieców służących do ogrzewania budynków znajdują się również urządzenia na paliwa płynne takie jak gaz płynny i gaz ziemny. Można stosować poza tym paliwa gazowe, takie jak bioolej, olej opałowy i biogaz. Nie są to jednak rozwiązania najtańsze, choć niewątpliwą zaletą takiej opcji jest bezobsługowość i możliwość utrzymania stałej, pożądanej temperatury w domu.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!