Data publikacji:

Czym zmyć klej z szyby?

Usunięcie naklejki z szyby to dopiero początek. Znacznie trudniejszym zadaniem jest zazwyczaj zmycie pozostałego kleju. Wie o tym każdy, kto próbował usuwać naklejkę rejestracyjną lub zdejmował folię przyciemniającą. Czym zmyć klej z szyby i jak usuwać naklejki, by nie dokładać sobie roboty?
czym zmyć klej z szyby
Usuwanie kleju z szyb nie jest proste. Zwykłe środki do mycia szyb są nieskuteczne, podobnie jak szampon samochodowy lub płyn do mycia naczyń. Klej po naklejkach na szybie jest też odporny na szorowanie gąbką czy ścierka, dlatego mechaniczne próby jego zdarcia również bywają zawodne. Na szczęście istnieje kilka sposobów na usuwanie kleju i przywracanie szybom czystości.

Jak usunąć naklejkę wraz z klejem?

Naklejki na oknach lub szybach samochodowych często wykonane są w taki sposób, aby bez trudu dało się je usunąć. Te winylowe i foliowe odchodzą w jednym kawałku, natomiast papierowe wymagają nieco większej ostrożności. Pomyślność procesu zależy natomiast od rodzaju użytego kleju. W niektórych przypadkach podczas niskich temperatur klej wiąże mocniej z szybą niż samą naklejką, dlatego po oderwaniu emblematu pozostaje lepka warstwa.
Aby do tego nie dopuścić, najlepiej podgrzać naklejkę przed rozpoczęciem odrywania. Można to zrobić suszarką do włosów, opalarką lub parownicą do włosów. W przypadku samochodu wystarczy, że pozostawisz szybę na kilka godzin w pełnym słońcu. Nagrzany klej łatwiej odejdzie od szyby, a dodatkowo sama naklejka nie będzie pękać i łuszczyć się pod wpływem zimna. Dużą przewagę ma parownica do ubrań, bowiem nie tylko pogrzeje klej, ale i nawilży samą naklejkę. Niektóre rodzaje naklejek z łatwością odchodzą dopiero po nawilżeniu.

Czym zmyć klej z szyby?

W usuwaniu kleju z powierzchni szklanych doskonale sprawdzają się środki na bazie alkoholu. Dobrym pomysłem jest też użycie benzyny ekstrakcyjnej, która jest stosunkowo bezpieczna dla innych materiałów, a dodatkowo odtłuszcza powierzchnię. Dzięki temu benzynę ekstrakcyjną możesz bez obaw zastosować w samochodzie, np. do usuwania naklejki rejestracyjnej umieszczonej w prawym dolnym rogu szyby. Jeśli jednak zależy ci na największej skuteczności, kup dedykowany preparat do usuwania kleju z szyb i innych powierzchni. Rozpuszcza on wiele typów klejów, nie tylko te używane do przytwierdzania naklejek.
Preparaty tego typu dostępne są głównie w sprayu, dlatego należy upewnić się, że nie wyrządzą szkody innym elementom, np. skórzanym, gumowym czy plastikowym. Jeśli chcesz nałożyć rozpuszczalnik punktowo, użyj jednorazowego wacika bawełnianego. Wacik dodatkowo ułatwi zebranie resztek rozpuszczonego kleju. W tej sposób zdejmiesz naklejki na urządzeniach AGD, emblematy na szklanych meblach, nalepki z naczyń czy pozostałości kleju z folii przyciemniającej szyby. Preparaty do usuwania kleju z szyby są wydajne, więc skorzystasz z nich wiele razy.

Jak usunąć klej z szyby domowymi sposobami?

Czym usunąć klej z szyby w domowych warunkach? Wbrew pozorom kilka doskonałych i skutecznych preparatów możesz mieć pod ręką! Niektóre rodzaje kleju stosowanego w naklejkach rozpuścisz… masłem! Wystarczy rozsmarować masło po całej powierzchni kleju i pozostawić na kilka chwil. Następnie zbierz masło ręcznikiem papierowym i umyj szkło płynem do szyb. Po kleju nie będzie śladu. Równie dobrze sprawdzą się inne tłuszcze, np. olej roślinny, olej kokosowy czy krem do rąk.
Co zrobić, gdy masło nie działa na dany klej? Skorzystaj z drugiego preparatu, który często można znaleźć w domu – acetonu. Aceton to popularny składnik zmywacza do paznokci, nadający płynowi ostry zapach. Zmywacz do paznokci z acetonem doskonale nadaje się do usuwania naklejek oraz pozostałości kleju. Dużą zaletą jest spora siła rozpuszczania kleju, dzięki czemu zmywacz radzi sobie nawet w naklejką rejestracyjną, której usunięcie bywa koszmarem. Wadą rozwiązania jest wysoka cena zmywacza i mała wydajność, więc warto przygotować kilka buteleczek. Uwaga! Zmywacze do paznokci bez acetonu nie będą działać.

Mechaniczne zdzieranie kleju z szyb

Prawdziwym koszmarem jest usunięcie z szyb kleju po folii przyciemniającej. O ile samo oderwanie folii jest dość proste, to zmycie warstwy kleju wymaga cierpliwości. Nie należy jednak z tym zwlekać, bowiem lepka warstwa kleju szybko zbierze zabrudzenia, a dodatkowo może uszkodzić uszczelki okien samochodowych. W niektórych przypadkach nie wystarczy sama chemia i konieczne jest mechaniczne zdzieranie kleju. Jak usunąć klej z szyb samochodowych skutecznie?
Jeżeli szyba nie jest ogrzewana, możesz spróbować usunąć klej mechanicznie. Nawilż szybę płynem do szyb lub terpentyną balsamiczną, by klej nabrał miękkości. Następnie przy użyciu ostrego nożyka lub żyletki zbierz delikatnie kleistą maź z szyb. Możesz również spróbować użyć plastikowej szpatułki, ale nie zawsze przynosi to zadowalające efekty. Bez obaw, stalowa żyletka nie porysuje szyby. Pamiętaj jedynie o tym, by cały czas nawilżać szybę i nie pracować na sucho. Jeżeli używasz terpentyny balsamicznej, na koniec należy ponownie umyć szybę środkiem odtłuszczającym. Uwaga! W ten sposób usuniesz klej z widocznej części szyby. Jeśli chcesz oczyścić okno w całości, nie obędzie się bez rozebrania boczku drzwiowego.
Zdjęcie: LightFieldStudios/Envato Elements
Autor: Szymon Sonik