Data publikacji:

Czym zmyć piankę montażową?

Zmycie zaschniętej pianki montażowej z różnych powierzchni może być bardzo trudne. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym zrobimy to w łatwy i szybki sposób. Koniecznie sprawdź, czym zmyć piankę montażową z dłoni czy ubrań!
czym zmyć piankę montażową

Pianka montażowa – co to takiego?

Pianka poliuretanowa, zwana potocznie montażową, jest substancją powstającą w wyniku reakcji gazu MDI, alkoholu wielowodorotlenowego oraz poliolu. W wyniku reakcji z wodą (zawartą w powietrzu) tworzy się spójny, stabilny chemicznie materiał uszczelniający wykorzystywany bardzo chętnie w budownictwie, podczas prac montażowych i wszelkiego rodzaju pracach wykończeniowych.

Pianka montażowa – rodzaje

Rynek materiałów wykończeniowych oferuje obecnie dwa rodzaje pianki. Są pianki jedno- i dwuskładnikowe. Pierwsze z nich charakteryzują się większym przyrostem objętości oraz znacznie szybszym wysychaniem. Pianki dwuskładnikowe zaś są bardziej wytrzymałe. Używanie pianki dwuskładnikowej wymaga większego doświadczenia i wprawy podczas jej stosowania. Rynek oferuje też pianki ogniotrwałe oraz wodoodporne.

Usuwanie świeżej pianki montażowej

Współcześnie na rynku dostępna jest ogromna ilość produktów specjalnie przeznaczonych do usuwania świeżej pianki montażowej. Z reguły ich działanie opiera się na acetonie i polega na rozpuszczaniu świeżej pianki. Doskonale sprawdzają się one w czasie montażu okien, drzwi itp. Preparaty do usuwania świeżej pianki montażowej zdają też egzamin podczas czyszczenia pistoletów i narzędzi.

Usuwanie zaschniętej pianki montażowej

W przypadku zaschniętej pianki montażowej znawcy tematu nie polecają mechanicznego usuwania zabrudzeń, gdyż po pierwsze zdrapywanie i szorowanie powierzchni może doprowadzić do jej zniszczenia, a po drugie nie uda nam się całkowicie usunąć zabrudzeń.
Wyjściem z takiej sytuacji jest zastosowanie specjalnie do tego celu stworzonych tzw. czyścików, czyli środków chemicznych pozwalających na efektywne usuwanie stwardniałej pianki. Są one łatwe w użyciu, choć przy ich stosowaniu należy przestrzegać zasad postępowania zalecanych przez producenta. Środki takie najczęściej występują w postaci past, płynów oraz sprayów. Na rynku dostępne są środki do czyszczenia praktycznie wszystkich rodzajów powierzchni.

Jak pozbyć się pianki z dłoni?

To bardzo proste. Jeżeli pianką montażową zabrudziliśmy sobie dłonie, do umycia ich zastosujmy ciepłą wodę i mydło. Rozpuśćmy w wodzie trochę mydła i w powstałym roztworze wymoczmy przez dłuższą chwilę nasze ręce. Świeża pianka z łatwością zejdzie.
Jeżeli jednak na dłoniach pianka uległa zaschnięciu, pozbędziemy się jej poprzez zastosowanie acetonu lub benzyny. W tym przypadku musimy pamiętać, aby po usunięciu zabrudzeń dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Po ich osuszeniu wskazane jest, aby nawilżyć dłonie kremem, gdyż pianka to dość silny środek chemiczny, który w wysokim stopniu wysusza ludzką skórę.

Czy da się usunąć piankę z ubrania?

Usunięcie pianki montażowej z ubrania jest tylko pozornie łatwe. Niestety, tradycyjne proszki i płyny do prania nie dają pewności, że zabrudzenia znikną. Na rynku możemy znaleźć specjalne środki przeznaczone do prania ubrań poplamionych farbami – ich zastosowanie może przynieść pożądany efekt. Z całą pewnością zaś nie należy używać rozpuszczalników czy też środków do usuwania pianki montażowej z innych powierzchni, gdyż efektem takiego działania będzie odbarwienie tkaniny bądź trwałe jej uszkodzenie.
W przypadku gdy mamy do czynienia z pobrudzeniem pianką montażową naszych ubrań, ich całkowite doczyszczenie jest niemal niemożliwe. Istnieją jednak dwa popularne domowe sposoby na to, aby usunąć piankę z ubrań. Pierwszym z nich jest wykruszenie zaschniętej panki poprzez pocieranie materiału o siebie. Drugim natomiast jest zamrożenie tkaniny – wówczas pozostałości łatwiej schodzą przy użyciu noża. 
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.