Data modyfikacji:

Czyszczenie i pranie kanapy w domu. Jak je wykonać?

Czyszczenie kanapy lub innych tapicerowanych mebli może wydawać się nie lada wyzwaniem, które wymaga interwencji fachowca ze specjalistycznym sprzętem. Czy faktycznie tak jest? Udowodnimy, że pranie tapicerki może być proste i do wykonania w domu, przedstawiając kilka sprawdzonych sposobów na czyszczenie kanapy - zarówno tej materiałowej, jak i skórzanej. Dzięki tym patentom, uniknąć można wzywania specjalisty i płacenia wysokich sum pieniędzy.

czyszczenie kanapy

Pranie kanapy w domu - czy jest trudne?

Wiele osób wzbrania się przed samodzielnym czyszczeniem tapicerek, bojąc się ewentualnych trudności. Strach ma jednak wielkie oczy, bo mając podstawową wiedzę i odpowiednie produkty, nie powinniśmy się niczego obawiać. Najważniejsze, aby tapicerki nie szorować i nie czyścić ostrymi narzędziami (np. drucianymi gąbkami) - wówczas niezależnie od materiału, narażamy swoją kanapę na mechaniczne uszkodzenia. Poza tym bardzo istotne jest odpowiednie dobranie sposobu i środka do danego materiału. Oprócz tego, należy pamiętać, że zanim zabierzemy się za dokładne czyszczenie, warto najpierw dokładnie odkurzyć kanapę.

Czyszczenie kanapy - od czego zacząć?

Zabierając się za odświeżanie tapicerowanych mebli, pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, jest zidentyfikowanie materiału. Jest to niezwykle ważne, bo od tego zależy sposób czyszczenia. Pochylmy się więc nad kilkoma najbardziej popularnymi tapicerkami oraz tym, jak efektywnie o nie dbać domowymi sposobami.

  • Tapicerka materiałowa - chyba najbardziej pospolita w polskich domach. Jak ją wyczyścić? Dobrym sposobem na odświeżenie takiej tkaniny jest mycie jej za pomocą rozcieńczonego w wodzie płynu do naczyń. Oprócz efektywności, takie czyszczenie będzie bardzo przyjazne dla naszego portfela - płyn do naczyń to coś, co wszyscy mamy w domach, więc sposób ten nie wymaga nakładów finansowych. W przypadku miejscowych zabrudzeń świetnie sprawdzi się rozcieńczona soda oczyszczona lub kwasek cytrynowy. Przy odświeżaniu całej tapicerki soda również może się przydać - w oczyszczaniu na sucho z użyciem odkurzacza.
  • Tapicerka skórzana - tutaj trzeba będzie być nieco bardziej ostrożnym niż w przypadku tapicerek materiałowych, skóra bowiem jest bardziej podatna na uszkodzenia. Można używać letniej wody wymieszanej z niewielką ilością płynu do naczyń, nie mniej jednak dużo lepiej sprawdzą się tutaj specjalne środki do czyszczenia skóry, które możemy nabyć za niewielkie pieniądze w internecie.
  • Tapicerka welurowa - taki rodzaj materiału jest dość delikatny. Tutaj świetnie sprawdzi się woda z amoniakiem, którą należy przemyć tapicerkę zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa, a następnie przetrzeć miękką szczotką i wysuszyć suszarką.

Przeczytaj także: Jak wybrać idealną kanapę do salonu?

Czym prać kanapę?

Omówiliśmy już podstawowe rodzaje materiałów, z jakich najczęściej wykonywane są meble tapicerowane w naszych domach. Nie mniej jednak, płyn do mycia naczyń, soda i amoniak to nie jedyne środki, jakich możemy użyć. Powyższe sposoby są takimi, które wymagają jedynie produktów, które zawsze mamy w domach - sprawdzi się to więc w kryzysowych sytuacjach, kiedy szybko musimy pozbyć się zabrudzeń. Na rynku istnieje jednak wiele rozmaitych środków przeznaczonych specjalnie do prania kanap czy innych tapicerowanych mebli. Ten sposób ma ten plus, że takie produkty zazwyczaj dają lepszy efekt, niż mieszanka wody z sodą, a także trudniej jest nimi uszkodzić materiał. Co więcej, ich koszt wciąż jest znacznie mniejszy, niż pranie kanapy u fachowca, a środki te nadal pozostają specjalistyczne. Ponadto nie jest to jednorazowy zakup - jedno opakowanie wystarczy nam na kilka lub kilkanaście użyć. Jakie więc rodzaje środków do czyszczenia kanap możemy nabyć i czym one się różnią?
  • Pianka do czyszczenia tapicerek - tego rodzaju produkty będą świetne dla osób, które mają w domu zwierzęta. Pianka do czyszczenia kanap pomoże pozbyć się sierści, zabrudzeń fizjologicznych, a oprócz tego pozostawi kanapę odświeżoną i pachnącą.
  • Środek w sprayu - bardzo uniwersalny, a zarazem skuteczny środek. Z jego pomocą odświeżymy kanapę, tapicerkę samochodową czy fotel. Takie produkty, wnikając w głąb włókien, pozostawiają materiał czystym, świeżym, w intensywnych kolorach oraz z przyjemnym zapachem.
  • Cleanery do tapicerek skórzanych - jeśli jesteśmy w posiadaniu kanapy ze skóry, najlepszym rozwiązaniem będą płyny specjalnie przeznaczony do takiego rodzaju tworzywa. Takie środki usuwają zabrudzenia, nie uszkadzają struktury skóry ani nie wycierają farby. Poza tym pomagają pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, na przykład z dymu papierosowego.

Narzędzia przydatne w domowym praniu kanapy

Oprócz chemikaliów, które pomogą nam zadbać o nasze meble, warto zaopatrzyć się w kilka urządzeń, które na pewno przydadzą się w gospodarstwie domowym wielokrotnie. 

  • Miękkie szczotki i ścierki - czyszcząc zarówno materiał, jak i skórę, należy niezwykle dbać o to, aby nie uszkodzić ich mechanicznie. Warto posiadać w domu miękkie narzędzia, które pomogą tego uniknąć.
  • Myjka parowa - taki produkt może przydać się także do dbania o inne przedmioty, które mamy w salonie. Dzięki gorącej parze wodnej, taka myjka pomoże dostać się do wszystkich zakamarków materiału.

Pranie kanapy w domu - czy naprawdę jest takie trudne?

Jak widać - czyszczenie kanap i innych tapicerek w domu wcale nie musi być uciążliwe. Podstawowe odświeżanie możemy wykonać z produktami, które każdy ma w domu - takimi jak płyn do mycia naczyń lub soda oczyszczona. Jeśli chcemy jednak dogłębnego prania, wówczas mamy szeroki rynek z produktami i narzędziami, które niezwykle ułatwią nam cały proces. Teraz już możemy bez obaw zająć się praniem ulubionej kanapy!

Tekst: Redakcja Magazyn Ceneo