Data publikacji:

DDR4 vs DDR5. Czy opłaca się poprawić RAM?

Pamięć RAM jest obok procesora i karty graficznej najważniejszym elementem każdego komputera, w dużym stopniu decydującym o jego wydajności podczas zabawy z grami oraz pracy z różnego typu zaawansowanymi programami do projektowania, tworzenia grafiki lub edycji wideo. Kości typu DDR4 są używane od 2014 roku, od niedawna na rynku zaczęły pojawiać się pierwsze modele wykonane w nowej technologii DDR5. Coraz więcej osób zastanawia się, czy warto już teraz w nie zainwestować.
computer random access memory RAM close up

Pamięci DDR4

Kości DDR4 zostały po raz pierwszy wprowadzone do sprzedaży w 2014 roku, w przeciągu kilku lat zastąpiły modele pracujące w technologii DDR3, zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach. Dzięki temu od długiego czasu są one ogólnie przyjętym standardem, przez co w sklepach znajdziemy niezwykle szeroki wybór kości o różnej wielkości i parametrach. Nie brakuje również bardziej specjalistycznych modeli wyposażonych np. w podświetlenie RGB lub wysokiej klasy radiatory.

Pamięci DDR5

Kości DDR5 miały oryginalnie zadebiutować w 2018 roku, ale na skutek różnego rodzaju problemów pojawiły się dopiero w połowie 2020 roku. Podobnie jak poprzednie wersje, technologia DDR5 nie jest wstecznie kompatybilna i wymaga zupełnie nowego chipsetu, wynika to nie tylko z fizycznej konstrukcji kości, jak również poważniejszych zmian w jej architekturze związanych z zasilaniem układu.
Ze względu na globalną pandemię i zaburzenia procesów logistyczno-produkcyjnych adopcja nowych kości oraz ich dostępność w sklepach jest na razie bardzo niska. Ograniczeniem dla popularyzacji DDR5 są również płyty główne, nowe modele posiadające wejścia DDR5 są o kilkadziesiąt procent droższe od chipsetów operujących w starszym standardzie.
Z pamięciami współpracują też wyłącznie najnowsze procesory AMD począwszy od serii Ryzen 6000. W przypadku Intela są to chipy z serii Adler Lake (12 generacja) i Raptor Lake (13 generacja) lub nowszych.

DDR4 vs DDR5 – czy warto zainwestować w nowy typ pamięci?

Jeżeli nie planujemy zakupu najnowszych procesorów i płyt głównych, wymiana tych podzespołów wyłączenie po to, by móc skorzystać z nowego typu pamięci mija się kompletnie z celem. Co więcej, nawet będą właścicielem tych układów, ze względu na wyższą o kilkadziesiąt procent cenę kości DDR5 na razie nie warto w nie inwestować.
Nie ma wątpliwości, że w przyszłości kości DDR5 wyprą DDR4, podobnie jak miało to miejsce w przypadku DDR3, ale proces ten będzie bardziej powolny. Testy wskazują bowiem, że nowsze pamięci nie zapewniają znaczącego skoku wydajności w przypadku zwykłego użytkowania komputera oraz zabawy z grami. Istotną przewagę uzyskują tylko w specyficznych sytuacjach, podczas wykonywania specjalistycznych zadań, które nie interesują przeciętnego konsumenta.
DDR4 góruje w tej chwili nad DDR5 pod względem relacji cena jakość. Kości będą więc produkowane przez jeszcze długi czas. Pierwszym znakiem wskazującym na śmierć standardu okaże się zapewne premiera modeli procesorów, które porzucą kompletnie dla niego wsparcie. Warto więc na razie wstrzymać się z decyzją o przesiadce na nowy typ RAM-u i bacznie przyglądać się zmianom na rynku, które spowodują, że będzie on bardziej opłacalny.
Zdjęcie: Envato Elements