Data publikacji:

Dlaczego telefon się zacina?

Telefony zacinają się w najmniej odpowiednich momentach, najczęściej gdy zależy nam na czasie lub potrzebujemy dostępu do wybranych plików. W dzisiejszym artykule omówimy wszystkie standardowe problemy związane z zacinaniem się, samoczynnym wyłączaniem urządzenia, powolnym działaniem lub zawieszaniem na logo producenta. Dowiedz się, dlaczego telefon się zacina i co robić, by przywrócić go do prawidłowego działania.
dlaczego telefon się zacina

Dlaczego telefon się zacina?

Każdy przynajmniej raz zadał sobie pytanie „dlaczego zacina mi się telefon?”. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być co najmniej kilka. Najczęściej jest to zapełniona pamięć RAM w telefonie lub pamięć podręczna. Znaczy to tyle, że możemy mieć w telefonie zbyt dużo zainstalowanych aplikacji lub nadmiar plików w stosunku do jego możliwości pamięciowych. Większość osób zapomina też o kasowaniu pamięci podręcznej i plików cookies.
Dla niektórych modeli telefonów problematyczne może być używanie również wielu aplikacji jednocześnie, instalowanie programów, które zajmują dużo pamięci, oraz działanie aplikacji w tle. Czemu telefon się zacina? Prawdopodobnie jest zbyt obciążony pracą w stosunku do swoich możliwości. Telefony często zaczynają zacinać się po kilku latach z powodu coraz większej ilości aplikacji oraz zwiększania ich rozmiarów przy kolejnych aktualizacjach.

Co robić, gdy zacina mi się telefon dotykowy?

Co zrobić, gdy telefon się zacina? Najlepiej zacząć od zakupienia karty z pamięcią zewnętrzną i przenieść na nią większość aplikacji oraz plików. Trzeba również zmienić w ustawieniach domyślne miejsce zapisu danych właśnie na umieszczoną w telefonie kartę. Pomocne może być także przeglądnięcie posiadanych aplikacji i usunięcie tych, z których od dawna nie korzystamy – to właśnie one zazwyczaj zajmują najwięcej pamięci.
Wśród „zdrowych” nawyków związanych z oszczędzaniem pamięci w telefonie należy wymienić także to, by regularnie zamykać procesy działające w tle. Za każdym razem, gdy uruchamiamy daną aplikację, zostaje ona otwarta w menedżerze zadań – zamykajmy nieużywane karty i aplikacje. Przydatne są także programy antywirusowe, które ochronią telefon przed zainfekowaniem i zapobiegną spowolnieniu go przez złośliwe oprogramowanie.

Co robić, gdy telefon się zawiesza i wyłącza?

Poprzednie porady nie pomogły, telefon się zacina i wolno chodzi, a czasami nawet wyłącza? Rozwiązaniem tych problemów może być przywrócenie go do ustawień fabrycznych. Spowoduje to skasowanie wszystkich zapisanych na nim informacji, zatem jeżeli zależy nam na zachowaniu czegoś, konieczne będzie wykonanie kopii danych. Jest to jednak jedna z najskuteczniejszych metod, ponieważ usuwa nawet takie dane, do jakich z poziomu telefonu użytkownik nie ma dostępu.

Dlaczego Xiaomi Redmi Note 9 się zacina?

Ostatnio dużo dyskusji na temat zacinania się telefonów, wyłączania w czasie korzystania i innych problemów spowodował telefon Xiaomi Redmi Note 9. Szczególnie jeżeli takie problemy, jak omówione wcześniej, występują już od pierwszych dni użytkowania, telefon najlepiej będzie zareklamować. Wówczas otrzymamy całkowicie nowy aparat. W innym przypadku warto kontaktować się bezpośrednio z serwisem Xiaomi, który z pewnością szybko załatwi sprawę.

Dlaczego telefon się sam wyłącza?

Ciągłe samoczynne wyłączanie się telefonu nie jest normalnym stanem. O ile drobne i sporadyczne zawieszanie się czasami można zaakceptować, o tyle za wyłączaniem się systemu mogą stać nieco bardziej problematyczne przyczyny.
Dlaczego telefon sam się wyłącza? Czasami winny jest stary system operacyjny, zbyt dużo lub kiepskiej jakości aplikacje czy szkodliwe oprogramowania. Winne temu mogą być też problemy z baterią – jej nadmierne zużycie lub przegrzewanie się w wyniku zbyt dużego obciążenia.
Wówczas wyłączanie się telefonu jest rozwiązaniem przewidzianym przez producentów, które ma nie doprowadzić do trwałego uszkodzenia urządzenia i baterii, a jednocześnie umożliwić schłodzenie się. Jeżeli telefon wyłącza się podczas rozmów telefonicznych, wciąż gubi zasięg i nie chce współpracować w kwestiach związanych z łącznością, warto sprawdzić, czy nie jest to związane z nadmiernym zużyciem karty SIM umieszczonej w telefonie.

Co zrobić, gdy telefon zacina się przy włączaniu?

Jak przyspieszyć telefon? Co zrobić, gdy telefon zacina się przy włączaniu? Trzeba zacząć od próby ponownego uruchomienia urządzenia. Jeżeli to rozwiązanie nie pomaga, dobrym pomysłem będzie przejście w tryb awaryjny i sprawdzenie, czy problemu nie powoduje wadliwa lub źle napisana aplikacja, którą być może ostatnio zainstalowaliśmy.
Alternatywą dla tych opcji jest przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych natychmiast po tym, gdy tylko uda się go uruchomić. Warto jednak zrobić wtedy kopię zapasową danych, które chcemy zachować, skorzystać z chmury lub regularnie zrzucać ważne informacje na zewnętrzne nośniki. Jeżeli uruchomienie telefonu się nie uda, pozostaje tylko skontaktować się z serwisem.
Obecnie większość smartfonów dostępnych na rynku ma wbudowaną baterię, której użytkownik nie może sam wyciągnąć, więc co zrobić, gdy zawiesi się telefon z wbudowaną baterią? Należy przytrzymać przycisk zasilania i wybrać opcję Wyłącz lub Uruchom ponownie. Jeżeli telefon całkowicie nie reaguje na polecenia, prawdopodobnie dłuższe przytrzymanie przycisku spowoduje jego wyłączenie.
Po tym, jak ekran zgaśnie ponownie, przytrzymujemy guzik odpowiedzialny za zasilanie i włączamy urządzenie. Można dokonać też restartu, wciskając jednocześnie przycisk zasilania oraz głośności – wszystko zależy od posiadanego modelu.
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!