Wszyscy zanurzamy się codzienne w dosłownej chmurze informacji, zewsząd otaczają nas bowiem rożnego rodzaju sygnały bezprzewodowe, począwszy od telefonii komórkowej, a skończywszy na Wi-Fi i Bluetooth. Dzięki nim nasze urządzenia elektroniczne kontaktują się ze sobą błyskawicznie i to bez użycia jakichkolwiek kabli, co do niedawna wydawało się marzeniem wyjętym wprost z filmów lub książek science fiction.
Łatwo jednak wyobrazić sobie, że bez odpowiednich standardów stosowanych przez producentów sprzętu mobilnego i RTV, bezproblemowa komunikacja i transfer plików pomiędzy nimi byłby możliwy. Jedną z technologii ułatwiających współpracę wielu tego typu urządzeń jest DLNA. Tłumaczmy jak działa, a także kiedy z niej skorzystać.
Nazwa DLNA to skrót literowy oznaczający Digital Living Network Alliance, a więc organizację skupiającą producentów elektroniki użytkowej, sprzętu komputerowego i telekomunikacyjnego, a także wszelkiej maści urządzeń mobilnych. Jej głównym celem jest uporządkowanie i standaryzacja technologii dzielenia się cyfrowymi treściami multimedialnymi i plikami w obrębie lokalnych komputerowych sieci przewodowych lub bezprzewodowych.
Stowarzyszenie opracowało wiele szczegółowych technicznych specyfikacji tego typu komunikacji. Są one kontrolowane po dziś dzień, a sprzętowi spełniającemu ich warunki przyznawany jest specjalny certyfikat. Jego otrzymanie pozwala producentowi na stosowanie charakterystycznego loga „DLNA Certified” na pudełku oraz w dokumentacji sprzętu.
Sprzęty elektroniczne posiadające certyfikat DLNA mogą w teorii wymieniać się dowolnym plikami audio, wideo oraz grafikami, które zostały zapisane na ich nośnikach pamięci. Dokonują one tego za pośrednictwem standardowej sieci lokalnej. Transfer przeprowadzany jest w ten sam sposób bez względu na to, czy korzystamy z połączenia bezprzewodowego z routerem, czy też łączymy się z nim przy pomocy kabla Ethernet.
Wsparcie dla technologii posiada obecnie większość urządzeń elektronicznych odtwarzających wszelkiej maści multimedia, a więc komputery PC, laptopy, smartfony, tablety, konsole do gier czy telewizory. Aby móc skorzystać z połączenia DLNA, musimy włączyć je na co najmniej dwóch urządzeniach. Jedno z nich zawsze pełni rolę serwera, z którego strumieniowo wysyłane są pliki, a drugie odtwarzającego je odbiorcy.
Zwróćmy uwagę na to, że dane przesyłane są wyłącznie w obrębie sieci lokalnej. Na transfery nie ma więc żadnego wpływu szybkość lub obecność łącza internetowego, a jedynie możliwości techniczne routera oraz ewentualnie moc jego sygnału.
Przeczytaj także: Smart switch - jak działa?
Połączenie DLNA jest zazwyczaj domyślnie wyłączone w większości urządzeń. Na szczęście jego uruchomienia oraz konfiguracja nie jest specjalnie skomplikowana. Opcje pozwalające na wymianę danych za pomocą DLNA powinny być dobrze oznakowane w ustawieniach lub panelach konfiguracyjnych. W razie wątpliwości powinniśmy skonsultować się z instrukcją obsługi.
Technologia DLNA wykorzystywana jest zazwyczaj przy budowie centrum domowej rozrywki. Jego podstawą jest zazwyczaj multimedialny komputer/serwer, z którego wszyscy domownicy odtwarzają muzykę lub wideo na swoich własnych urządzeniach. Bardzo często podobną funkcję do dedykowanego peceta pełnią również sieciowe dyski typu NAS.
Z DLNA korzysta się również okazjonalnie, odtwarzając multimedia z komputera na ekranie telewizora, tak jak np. zdjęcia z wakacji. Wiele z tych zastosowań przejęła jednak ostatnio komunikacja za pośrednictwem Bluetooth, która nie wymaga obecności routera.