Data modyfikacji:

Wybieramy dobre głośniki do komputera z basem

Dobre głośniki do komputera z basem to z pewnością istotny element wyposażenia naszego sprzętu, bez względu na to, czy chodzi o komputer stacjonarny, notebook czy konsolę do gier. W przypadku komputera stacjonarnego jest to po prostu konieczność, gdyż nie posiada on własnych głośników. Laptopy czy smartfony są wyposażone w głośnik lub głośniki, jednak ich moc i brzmienie nie pozwalają w pełni cieszyć się jakością odtwarzanej muzyki czy efektów przestrzennych w filmach i grach.

wybieramy dobre głośniki do komputera

Co to są dobre głośniki do komputera z basem?

Żeby dobrze wybrać, należy wiedzieć, czego szukamy. Jakie parametry są istotne, a jakie mniej ważne? Czym jeszcze się kierować przy wyborze?

Na początek ustalmy, co to są te głośniki z basem. Język polski jest niezbyt precyzyjny i często prowadzi do niepotrzebnych komplikacji. Tak jest właśnie w przypadku głośnika. Potocznie głośnikiem nazywamy urządzenie składające się z obudowy, jednego lub kilku głośników (tych właściwych) i jeszcze kilku podzespołów elektronicznych, m.in. zwrotnic, wzmacniacza, zasilacza. Kiedyś takie urządzenia nazywano kolumnami, dziś można byłoby nazwać je zestawem głośnikowym, gdyby nie to, że ta nazwa jest wykorzystywana do określenia zestawu składającego się z kilku urządzeń z głośnikami.

Szukasz głośników przenośnych? Ranking polecanych urządzeń jest właśnie dla ciebie

Wróćmy zatem do głośnika, który rozumiemy jako obudowę z zamontowanymi w niej głośnikami i niezbędnymi podzespołami. Jeśli w obudowie zamontowano przynajmniej jeden głośnik średnio-niskotonowy lub niskotonowy, to takie urządzenie możemy nazwać głośnikiem z basem.

Jeśli w obudowie zamontowano wyłącznie głośnik niskotonowy, to takie urządzenie nazywamy głośnikiem basowym lub subwooferem. Jednak w odróżnieniu od głośnika z basem subwoofer musi współpracować z tzw. satelitami, czyli głośnikami wyposażonymi w głośniki wysoko- i średniotonowe, tworząc zestaw głośnikowy, czyli głośniki z basem.

Jeśli chodzi o inne parametry, istotne dla dobrych głośników do komputera z basem, i nie tylko komputera, są: rzeczywista moc zestawu (moc RMS), pasmo przenoszonych częstotliwości, oferowane funkcje np. regulacja głośności, korekta dźwięku oraz liczba i rodzaje wejść sygnału audio.

Głośniki z basem do komputera

Najprostsze głośniki z basem do komputera to głośniki, a w zasadzie zestaw 2.0, składający się z dwóch głośników z basem. W obudowie jednego z nich znajduje się głośnik wysokotonowy, głośnik średnio-niskotonowy, wzmacniacz i zasilacz, a w obudowie drugiego tylko głośniki.

Takie głośniki z basem w pełni wystarczają do stereofonicznego odtwarzania muzyki, filmów czy gier. Oczywiście mogą oferować najwyższej klasy parametry techniczne, jak np. pasmo przenoszenia.

Edifier R1700 BT (SPK-EF-R1700BT) 

Przykład dobrych głośników do komputera z basem. Jest to kompaktowy zestaw typu 2.0, składający się z dwóch głośników z basem. Dzięki niewielkim rozmiarom z łatwością zmieści się na biurku, a dzięki ergonomicznej i eleganckiej, stylizowanej na drewnianą, obudowie z MDF może stanowić niewątpliwą ozdobę naszego miejsca pracy.

Zestaw o mocy 2 x 33 W (RMS) oferuje najwyższą jakość odtwarzanego dźwięku: pasmo przenoszonych częstotliwości od 60 Hz do 20 kHz i stosunek sygnału do szumu powyżej 85 dB. Posiada trzy wejścia sygnału PC/AUX typu mini-jack 3,5 mm oraz jedno wejście Bluetooth. W bocznej ściance obudowy jednego z głośników umieszczono trzy pokrętła do regulacji: siły głosu, tonów wysokich i tonów niskich (basów). W komplecie znajduje się pilot zapewniający regulację tych samych parametrów dźwięku, możliwość wyciszenia oraz przełączania źródła dźwięku AUX/BT.

Edifier R1700 BT to głośniki z basem, dzięki którym można cieszyć się najwyższą jakością odtwarzanej muzyki i dźwięku w filmach i grach zwłaszcza w małych pomieszczeniach.

Głośnik z basem czy głośniki z basem?

Jeśli dysponujemy większą przestrzenią albo chcemy w pełni rozkoszować się brzmieniem dźwięku, lepszym rozwiązaniem są głośniki z basem jako zestawy głośnikowe, w których głośnik basowy, czyli subwoofer, stanowi osobny element zestawu.

Najprostszy zestaw tego typu składa się z dwóch satelitów bocznych i umieszczanego pośrodku subwoofera. Taki układ sprawia, że muzyka jest jeszcze bardziej wyrazista, a dzięki dużej mocy subwoofera drgania o niskiej częstotliwości są odbierane całym ciałem.

Logitech 2.1. Z333 (980-001202)

Popularnym zestawem typu 2.1 jest zestaw Logitech 2.1. Z333 (980-001202). Ten konkretny zestaw stanowi kompromis pomiędzy głośnikami z basem 2.0 a głośnikami z subwooferem. Kompaktowe wymiary pozwalają na umieszczenie go np. na biurku, a potężna, w stosunku do wymiarów, moc dwóch satelitów i subwoofera zapewnia donośny, realistyczny dźwięk i głębokie basy.

Dwa wejścia liniowe RCA i mini-jack 3,5 mm umożliwiają podłączenie większości urządzeń multimedialnych. Zestaw wyposażono w przewodowy panel sterowania, z regulacją m.in. podbicia basów. Zestaw o łącznej mocy 40 W (RMS) świetnie nadaje się do odtwarzania muzyki, filmów i gier.

Logitech Z-906 THX (980-000468)

Najbardziej zaawansowane zestawy głośników z basem do komputera, ale głównie przeznaczone do kina domowego i gier, oprócz wysokiej wierności odtwarzania zapewniają bogaty i wyrazisty odbiór dźwięku z efektami 3D.

Głośniki Logitech Z-906 THX (980-000468) to zestaw typu 5.1 o łącznej mocy 500 W (RMS) i pasmie przenoszonych częstotliwości 33 Hz - 20 kHz. W jego skład wchodzi wyposażony w bass reflex subwoofer o mocy 165 W, pięć satelitów: głośnik przedni, lewy i prawy przedni, lewy i prawy tylny (każdy o mocy 67 W), panel sterowania i pilota.

Posiada aż sześć wejść sygnału: sześciokanałowe wejście bezpośrednie (wykorzystywane w BR i DVD i zapewniające efekty specjalne), cyfrowe wejście koncentryczne, dwa wejścia optyczne, wejście liniowe mini-jack 3,5mm oraz wejście RCA stosowane m.in. w konsolach do gier. Są to najpopularniejsze w tej klasie głośniki z basem.

Oprócz wysokich parametrów technicznych oferują też wiele użytecznych możliwości i funkcji, np. certyfikat THX czy system Dolby Digital. Panel sterowania i pilot umożliwiają regulację głośności całego zestawu, samego subwoofera lub poszczególnych satelitów, wyciszanie zestawu, przełączanie urządzeń wejściowych oraz wybór jednego z typów przestrzennego odtwarzania dźwięku: 3D, 2.1 lub 4.1. Logitech Z-906 THX zadowoli największych melomanów i kinomanów, a także miłośników gier komputerowych.

Głośnik Bluetooth z basem

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są głośniki umożliwiające współpracę z urządzeniami multimedialnymi z wykorzystaniem technologii Bluetooth. Zastosowanie wejścia przez Bluetooth eliminuje plątaninę przewodów łączących głośniki z komputerem, notebookiem, smartfonem itp.

Klasycznym przykładem takiego rozwiązania są opisane na początku głośniki Edifier R1700 BT. Także zestaw Logitech 2.1. Z333 uzupełniony o sprzedawane oddzielnie urządzenie Logitech Bluetooth Audio Adapter można wzbogacić w wejście Bluetooth.

Autor: Roman Frej