Data modyfikacji:

Drenaż opaskowy: jak wykonać? Jak działa? Czy warto?

Drenaż opaskowy jest na tyle istotną kwestią, że powinien zostać uwzględniony w kosztorysie budowy domu już od samego początku. Poznaj sposoby odprowadzenia wody od działki. Dowiedz się, po co i kiedy wykonuje się drenaż opaskowy. 
drenaż opaskowy

Z czego składa się drenaż opaskowy?

W skład zestawu wchodzą rury drenarskie z otworami, otulina filtracyjna oraz studzienki drenarskie.

Drenaż opaskowy – po co się go wykonuje?

To jeden z polecanych sposobów na zapobieganie zawilgocenia domu. Dobrze wykonany drenaż chroni przed wilgocią i wodą w podziemiach domu. Ten sposób sprawdzi się na pewno dla wszystkich posiadaczy działki, na której jest średni lub wysoki poziom wody gruntowej. 

Drenaż opaskowy – kiedy wykonać? Przykłady

Dom na skarpie, zboczu lub innym niestandardowym terenie

Postawienie domu na niestandardowym terenie, np. na skarpie czy zboczu, wymaga zastosować dodatkowych zabezpieczeń przed działaniem wody gruntowej na fundamenty domu. Skutkiem braku drenażu w przypadku takiego domu jest nie tylko duże ryzyko zawilgocenia piwnicy, ale także osunięcie się ścian budynków. 

Dom na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych

Jeśli woda znajduje się płytko w glebie, warto zaplanować drenaż opaskowy przed budową domu. Należy dokładnie zaplanować, na jakiej głębokości znajdować się będą fundamenty domu. Domy z piwnicą zazwyczaj potrzebują drenażu, który ochroni je przed zawilgoceniem. Trzeba wiedzieć, że poziom wód gruntowych może się na przestrzeni lat zmieniać. 

Dom na gruncie niejednorodnym

Naprzemiennie występujące warstwy przepuszczalne i nieprzepuszczalne lub nieprzepuszczalne (iły czy gliny) są wskazaniem do wykonania drenażu opaskowego. Zaleca się to nawet, jeśli wody gruntowe są niskie. Niebezpieczeństwo zawilgocenia domu istnieje nawet w przypadku braku lub niskiego stężenia wód gruntowych na działce.

Drenaż opaskowy – przeciwskazania

Drenażu opaskowego nie wolno wykonywać, kiedy woda gruntowa jest pod ciśnieniem. W takiej sytuacji należy zastosować izolację przeciwwodną wokół ścian fundamentowych zamiast drenażu.
Drenaż opaskowy nie sprawdzi się też zazwyczaj na glebach bardzo suchych i gruntach przepuszczalnych. Grunty podmokłe, na których nie da się odprowadzić zebranej wody, też nie sprawdzą się pod drenaż.

Drenaż opaskowy – gdzie odprowadzić wodę?

Doprowadzenie wody do kanalizacji

To opcja, która sprawdzi się jedynie w przypadkach, gdy jest doprowadzona kanalizacja burzowa do posesji. Warto przedtem sprawdzić w dokumentacji, czy uzyskano wcześniej pozwolenie na podłączenie wody do kanalizacji ogólnospławnej. Jeśli nie masz takiego pozwolenia, konieczne jest jego uzyskanie od zakładu kanalizacji.

Doprowadzenie wody do studni

Brak kanalizacji może zrekompensować wybudowaniem studni. Głębokość studni powinna wynosić około 2–3 metry. Odprowadzana woda może zostać odpompowana w razie podniesienia się poziomu wody. To świetna opcja, która pozwala na użycie zgromadzonej wody np. przy pracach budowlanych lub po prostu do podlewania roślin na działce. Wodę można dowolnie gromadzić i wykorzystywać w razie suszy. Popularne są pojemniki o objętości około 20 000 litrów.

Rozprowadzenie (rozsączenie) wody po działce

To świetna metoda na wtórne wykorzystanie gromadzących się wód, która sprawdzi się przede wszystkim na dużych działkach. Do rozprowadzenia wody konieczna jest rura z perforowanym zakończeniem, która będzie w stanie odprowadzić wodę na odległość około 20–30 metrów od budynku. 

Odprowadzanie do zbiornika lub rowu melioracyjnego 

Jeśli masz możliwość skorzystania z takiego rowu czy zbiornika, to warto to wykorzystać. Niestety, w pierwszej kolejności należy uzyskać zgodę od starostwa.

Drenaż opaskowy w starym domu

W przypadku starszych produkcji istnieje niekiedy potrzeba wykonani drenażu już po budowie domu. W takim przypadku należy dostać się do ław fundamentowych. Należy je ostrożnie odkopać i ułożyć rury drenarskie ściana po ścianie. Odsłonięcie wszystkich ścian jednocześnie może negatywnie wpłynąć na posadowienie domu, dlatego lepiej to robić krok po kroku, jedna po drugiej.
W przypadku zagrzybienia ścian warto je wcześniej odgrzybić i osuszyć. Kolejny krok to korekcja hydroizolacji pionowej i poziomej. Dopiero potem układamy rury drenarskie.

Na jaką głębokość kopać drenaż?

Rury drenarskie zaleca się układać w gruncie na głębokości około 60–80 centymetrów. Zbyt głębokie zamontowanie rur uniemożliwi efektowne nawodnienie działki. Z kolei zbyt płytkie może prowadzić do zbyt dużej wilgotności powietrza w domu. 

Czym zasypać drenaż?

Drenaż zaleca się zasypać żwirem o średnicy około 16–32 milimetrów w taki sposób, by powstała otulina o grubości około 20 centymetrów. Rury otoczyć należy włókniną filtracyjną, która będzie zapobiegać zamuleniu drenażu. Studzienki drenarskie należy umieścić w miejscach załamania rur (przeważnie są to narożniki domu).

Czy robić drenaż domu bez piwnicy?

Tak, jeśli wymagają tego warunki gruntowe i wodne na działce. 

Ile kosztuje drenaż opaskowy?

Koszt wykonania drenażu opaskowego wcale nie jest mały. Same materiały to koszt około 5–12 tysięcy złotych w zależności od metody odprowadzenia wody. Najdroższe są na pewno studzienki drenarskie.
Cena robocizny zależy od doświadczenia ekipy, regionu czy miasta oraz rodzaju odprowadzenia wody. 
Drenaż opaskowy możesz oczywiście wykonać samodzielnie, ale może się to wiązać z ryzykiem popełnienia błędu. Jeśli nie masz doświadczenia w tym temacie, to lepiej pozostawić to specjalistom. Nieprawidłowo wykonany drenaż nie będzie spełniał swojej funkcji. Grozi to zalaniem piwnicy lub zawilgoceniem domu.
Zdjęcie: Envato Elements