Data publikacji:

Jaka drukarka 3D dla początkujących?

Drukowanie 3D w domu jeszcze do niedawna było domeną filmów science fiction oraz prognoz futurologów. Dziś urządzenia przeznaczone do tego celu są w zasięgu większości z nas i coraz częściej trafią pod strzechy. Co więcej, sam proces tworzenia nowych przedmiotów oraz konfiguracji sprzętu nie wymaga specjalistycznej wiedzy oraz specjalnych umiejętności, przez co rozpoczęcie przygody z drukiem 3D jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Jakie jednak urządzenie będzie najlepsze dla początkujących, a także do jakich celów je wykorzystamy?
3D printer for plastic
Pierwsze prototypowe drukarki 3D powstały w latach 80. XX wieku. Urządzenia te były niezwykłym osiągnięciem technologicznym, polegającym w dużej mierze na ciągle rosnącej mocy obliczeniowej ówczesnych komputerów. Budujący je inżynierowie eksperymentowali z różnymi technikami druku, a także materiałami używanymi w tym procesie. Ze względu na niską dokładność oraz jakość uzyskiwanych obiektów sprzęt pozostawał jednak wyłącznie ciekawostką.
Dzięki rozwojowi technologii, w ostatniej dekadzie druk 3D zaczął przeżywać prawdziwy boom. Z hal produkcyjnych oraz placówek naukowych trójwymiarowe drukarki wkroczyły do zwykłych domów. Początkowo sprzęt tego typu był niezwykle drogi i wymagał sporej wiedzy, w tym umiejętności korzystania z programów graficznych do projektowania. Pionierzy przetarli jednak dość szybko szlak dla przeciętnych użytkowników, których intryguje perspektywa łatwego tworzenia własnych przedmiotów 3D.

Do czego wykorzystujemy drukarki 3D?

Oczywiście nim zdecydujemy się na zakup drukarki 3D dla początkujących, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się, do czego można ją wykorzystać. Urządzenie pozwala nam stworzyć różnego typu obiekty wykonane z tworzywa sztucznego, którego właściwości zależą od tzw. filamentu (o czym później). Przedmioty przesyłane są do urządzenia w formie cyfrowego projektu 3D.
Trójwymiarowe obiekty możemy zaprojektować samodzielnie, korzystając z darmowych oraz komercyjnych programów graficznych, albo pobrać za darmo setki tysięcy plików dostępnych w sieci, którymi dzielą się inni użytkownicy.
Co stworzymy dzięki drukarce dla początkujących? Przede wszystkim będą to różnego rodzaju zamienniki (np. obudowy) lub części zapasowe do wielu urządzeń w domu. Dzięki wydrukowanym komponentom naprawimy np. uszkodzone pokrętło radia lub zabawkę dziecka. Wiele osób drukuje też przydatne gadżety, takie jak breloki, a także ozdobne obiekty, takie jak klasyczne figurki lub rzeźby w ciekawych kształtach. Druk 3D z powodzeniem wykorzystywany jest też w różnych hobby, od modelarstwa po elektronikę.
Wyobraźnię i pomysłowość posiadacza drukarki ogranicza głównie wielkość urządzenia oraz jego rozdzielczość. Warto też pamiętać, że przedmioty wyciągnięte ze sprzętu wymagają nieraz dodatkowej obróbki, polegającej najczęściej na przeszlifowaniu powierzchni lub usunięciu nadmiaru tworzywa.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie należy drukować przedmiotów z pomocą których spożywamy posiłki lub napoje, chodzi tu między innymi o kubki, widelce, łyżki, talerze, miski i pojemniki na jedzenie. Nawet przeszlifowane tworzywo i z pozoru gładkie tworzywo będzie bowiem porowate.
Istnieje więc poważne ryzyko, że na jego powierzchni rozwiną się różnego rodzaju niebezpieczne drobnoustroje, których będzie się bardzo trudno pozbyć. Co więcej, plastik używany do druku jest często wzbogacany domieszkami różnego rodzaju toksycznych środków chemicznych, które mogą zatruwać stykającą się z nimi żywność. Z tego samego powodu w drukarce nie robimy zabawek dla małych dzieci oraz dla zwierząt domowych, które będą bardzo często będą brały je do ust/pyszczka, narażając się na zetknięcie ze szkodliwymi substancjami.

Jaka drukarka 3D dla początkujących?

Większość drukarek 3D na rynku przeznaczonych do stosowania w domu działa na tej samej zasadzie. Różnice zachodzą przede wszystkim w stopniu dokładności oraz szybkości działania mechanizmu drukującego, a także oferowanych przez model dodatkowych akcesoriów oraz funkcjonalności.
Urządzenia domowe korzystają z przyrostowej metody tworzenia obiektów 3D. Oznacza to, że sprzęt przemieszcza się nad przedmiotem znajdującym się w polu roboczym (tacce), budując go stopniowo za pomocą cienkich warstw rozgrzanego i szybko stygnącego oraz twardniejącego tworzywa sztucznego. Jest ono dostarczane do głowicy w postaci cienkiej nitki materiału (filamentu), która jest przechowywana pod postacią szpuli znajdującej się w podajniku.
Praca nad obiektem trwa od jednej do kilku godzin. Szybkość zależy tutaj przede wszystkim od modelu drukarki, kształtu przedmiotu oraz stosowanego wkładu. Proces można zastopować, ale warto pamiętać, że drobne przesunięcie druku sprawi, iż sprzęt nie będzie w stanie go poprawnie kontynuować.
W drukarkach 3D dla początkujących przedmioty będą tworzone tylko z jednej szpuli materiału, co oznacza, że będą jednobarwne. Bardziej zaawansowane urządzenia pozwalają na tworzenie wielobarwnych obiektów.
Ceny drukarek dla początkujących zaczynają się w przedziale około 800–1000 złotych, a kończą na blisko 2000 złotych. Sprzęt tego typu ma zazwyczaj konstrukcję otwartą, co oznacza, że głowica i cała konstrukcja drukarki nie są w żaden sposób osłonięte. Dla porównania, w modelach zamkniętych cała konstrukcja umieszczona jest w szczelnej obudowie, wyposażonej w otwierane drzwiczki, która zapobiega przypadkowemu potrąceniu głowicy lub zabrudzeniu/zakurzeniu się przygotowywanego druku. Są to jednak urządzenia wyższej klasy, które poleca się osobom z większym budżetem i doświadczeniem.
Otwarte drukarki dla początkujących trzeba samodzielnie rozłożyć, łącząc elementy rusztowania głowicy. Choć z pozoru kłopotliwe, rozwiązanie to pozwala na łatwiejsze przechowywanie i przenoszenie urządzenia, co jest przydatne, zwłaszcza gdy będziemy korzystali z niego okazjonalnie i nie chcemy przygotowywać dla niego stałego miejsca w domu.
Dzięki ograniczonej liczbie funkcji w drukarkach 3D dla początkujących ich użytkownicy nie muszą przejmować się zaawansowanymi ustawieniami, z których nie będą korzystali.

Filamenty w drukarce 3D dla początkujących

Warto zwrócić uwagę na to, że drukarki 3D nie korzystają z uniwersalnych filamentów. Różnią się one nie tylko rodzajem używanego w nich tworzywa, grubością, kolorem, ale też kompatybilnością z urządzeniami konkretnego producenta. Aby uniknąć niespodzianek podczas drukowania, najlepiej stosować wkłady zalecane dla naszego modelu (informacja na ten temat znajduje się w dokumentacji sprzętu). Nie zawsze musimy korzystać z markowych filamentów, w sklepach znajdziemy wiele tańszych produktów zastępczych.

Polecane modele drukarek 3D dla początkujących

W przypadku dobrych drukarek 3D dla początkujących eksperci polecają przede wszystkim produkty firmy Creality z linii Ender.
  • Creality 3D Ender-3 V2
  • Creality 3D Ender-3
  • Creality 3D Ender-5 Pro