Data modyfikacji:

Jaka drukarka ze skanerem do domu?

Planujemy rozpocząć pracę z domu, jednak obawiamy się, że przez brak odpowiednich narzędzi i urządzeń biurowych nie będzie nam dane realizować wszystkich obowiązków należycie? Zainwestuj w drukarkę ze skanerem i ciesz się wszystkimi funkcjonalnościami prawdziwego biura wprost ze swojego domu.
drukarka ze skanerem do domu

Drukarka ze skanerem – sprzęt idealny do domu

Choć drukarka czy skaner to urządzenia, które stanowią integralny element każdego biura, to jednak coraz większa liczba osób potrzebuje tak profesjonalnego sprzętu we własnym domu. Rosnący trend pracy zdalnej sprawia, że tysiące osób przearanżowały kawałek swoich domówi i mieszkań na prawdziwe biuro. A jak biuro, to i sprzęt biurowy, w którym drukarka ze skanerem powinna mieć swoje miejsce.

Choć w przeszłości na potrzeby domowe wystarczyła jedynie drukarka, rosnąca integracja wszelkich urządzeń, takich jak smartfon, komputer czy laptop, wymaga od nas realizacji dodatkowych czynności, ze skanowaniem włącznie. Dlaczego mielibyśmy inwestować w kilka osobnych urządzeń, skoro możemy mieć je wszystkie w ramach jednego? Drukarka ze skanerem to idealne rozwiązanie na pracę z domu. 

Jak możemy wykorzystać urządzenie wielofunkcyjne w domu?

Domowa drukarka ze skanerem ma bardzo szerokie zastosowanie, dopasowane do naszych realnych potrzeb i oczekiwań. Urządzenie to będzie nieocenione w nauce zdalnej naszych dzieci. W jaki sposób możemy oddać pracę domową przygotowaną ręcznie? Za pomocą skanowania go i przesłania w formie wiadomości elektronicznej. To samo tyczy się nauki do ważnego sprawdzianu. Nie zawsze chcemy, by nasze pociechy cały wieczór spędzały przed ekranem komputera, w którym trzymane są notatki i prezentacje w formie cyfrowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wydrukować te materiały i zwiększyć komfort nauki dziecka.

Poza nauką zdalną drukarka ze skanerem będzie również ogromnym wsparciem podczas pracy zdalnej, w której obieg dokumentacji jest niezbędny do realizacji pewnych procesów biznesowych. Oczywiście nie zapomnijmy o prywatnych potrzebach. Wydruk etykiety nadawczej czy skanowanie zdjęć z dzieciństwa – to tylko niektóre powody, dla których drukarka ze skanerem przyda się w każdym domu. 

Drukarka atramentowa czy laserowa – który wariant wybrać?

Jedno z podstawowych pytań, na jakie będziemy musieli odpowiedzieć, to wybór technologii druku, na jakiej opierać się będzie nasze urządzenie. W tym obszarze do wyboru mamy dwa podstawowe warianty – druk atramentowy oraz druk laserowy. Który z nich wybrać?

Drukarka atramentowa to wciąż najpopularniejszy wybór w polskich domach. Dlaczego? Zapewnia on bardzo wysoką jakość druku, zarówno tekstu, jak i obrazów bogatych w kolory. Drukarka atramentowa to idealny sprzęt, który posłuży nam do regularnego drukowania grafik czy obrazów. Dlaczego regularnego? Gdyż długo nieużywana drukarka może spowodować wyschnięcie tuszy, co dyskwalifikuje je do dalszego użytkowania.
Jeśli jednak chcemy skupić się tylko na drukowaniu dokumentów tekstowych, a jakość nie jest dla nas aż tak istotna, warto postawić na drukarkę laserową. Tego typu urządzenia są droższe, jednak nie grozi nam w jej przypadku wyschnięcie tuszu, dlatego może być bez najmniejszego problemu wykorzystywana od czasu do czasu. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki ze skanerem do domu?

Oczywiście wybór typu drukarki to najważniejszy dylemat, jaki nas czeka, jednak warto przy okazji analizy rynku drukarek zwrócić również uwagę na kilka innych elementów, które mogą ułatwić nam wyselekcjonowanie tych urządzeń, które najlepiej dopasują się do wszystkich naszych potrzeb.

Przede wszystkim obecność skanera. Choć ta dodatkowa funkcjonalność nieco podwyższa cenę zakupu, skaner jest coraz częściej wykorzystywany. Szkoda by więc było zaoszczędzić 100 złotych, kosztem braku skanera. Jakość skanera w każdym urządzeniu będzie taka sama – istotne, by po prostu sprawdzić, czy wypatrzone przez nas urządzenie dysponuje nim. 

Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, to funkcja drukowania dwustronnego. Coraz więcej drukarek pozwala nam zaoszczędzić papier, korzystając z tej właśnie funkcjonalności. Pamiętajmy również o sposobie podłączenia drukarki z urządzeniem bazowym. Tradycyjne urządzenia funkcjonują na zasadzie połączenia sieciowego, jednak coraz częściej spotyka się urządzenia, które łączą się z komputerem czy laptopem, za pomocą Wi-Fi bądź technologii Bluetooth. 

Czy cena drukarki ze skanerem gra rolę?

Ceny drukarek na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat znacznie zmalały, co może stanowić dodatkową zachętę do zakupu tego urządzenia na użytek domowy. Pamiętajmy jednak, że cena drukarki to nie wszystko. Jest to jedno z tych urządzeń, które generuje ciągłe koszty eksploatacyjne, w postaci papieru, a szczególnie tuszy. Mało wydajne drukarki, które kosztują niewiele ponad 300 złotych, nadrobią koszty poprzez potrzebę regularnego uzupełniania poziomu kartridży. Te z kolei nie należą do najtańszych. Najdroższe z nich oscylują w okolicach ceny 100 złotych, a co gorsza, niektórzy producenci nie akceptują wykorzystywania tańszych zamienników, które pozwoliłyby nam realnie zaoszczędzić całkiem sporą kwotę. 

Polecane modele drukarek ze skanerem

Na jakie drukarki ze skanerem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim cenione sprzęty marki HP – lidera wśród drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Model HP LaserJet Pro zawiera wszystko, co może być nam potrzebne w naszym domowym biurze. Wysoka efektywność druku, laserowa technologia, niska cena to tylko niektóre z zalet tego urządzenia.

Warto również sprawdzić ofertę marki Canon, z modelem Canon Pixma na czele. To atramentowa drukarka, zapewniająca nam dwustronny druk, możliwość połączenia jej z innymi urządzeniami wszystkimi możliwymi bezprzewodowymi technologiami, a także cechująca się szybkością druku nawet do 9.9 stron na minutę.

Nie zapominajmy również o drukarkach ze skanerem marek Brother czy Epson, które również mają przygotowaną ofertę urządzeń specjalnych na domowe warunki. 
Autor: Norbert Rukowski