Data modyfikacji:

Na czym polega dylatacja posadzki?

Prawidłowe funkcjonowanie posadzki w dużym stopniu uzależnione jest od poprawnie wykonanej dylatacji. Dlatego niezależnie od tego, czy przeprowadzany jest remont, czy też budowa, należy o niej bezwzględnie pamiętać. Czym więc jest dylatacja posadzki? Jak ją wykonać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
posadzka

Na czym polega dylatacja posadzki?

Co to jest dylatacja? Pojęcie to powinna znać każda osoba, która zamierza wybudować dom czy też przeprowadzić generalny remont. Dylatacja bowiem to celowo wykonana szczelina w posadzce, która przyczynia się do bezawaryjnej oraz prawidłowej jej pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy element posadzki samodzielnie przenosi obciążenie, co zapobiega powstawaniu pęknięć czy innych uszkodzeń powierzchni, które to powstają pod wpływem czynników zewnętrznych. Dylatacja posadzki betonowej ma istotny wpływ na jej prawidłowe funkcjonowanie, ponieważ bez niej cała posadzka pokryła by się siecią pęknięć, a wraz z nią uszkodzeniu uległyby pokryte nią panele, parkiet czy też gresy. Te ostatnie można w dobrej cenie można znaleźć na Ceneo.pl.

Rodzaje dylatacji posadzki

Przy wylewkach betonowych stosuje się dwa rodzaje dylatacji, a mianowicie dylatację obwodową lub dylatację nacinaną. Pierwsza z nich stosowana jest na obwodach ścian, a także innych elementów, które łączą się z posadzką, np. słupy. Dylatacja ta obejmuje całą grubość podkładu, oddzielając tym samym podłogę od elementów konstrukcyjnych budynku. Pozwala to izolować konstrukcję od dźwięków, jakie generowane są na podłodze. Dylatację obwodową uzupełnia się zazwyczaj za pomocą taśmy z gąbki, pianki poliuretanowej lub styropianu, a osłonę szczeliny zapewnia listwa dylatacyjna, którą można znaleźć na Ceneo.pl.
Drugi rodzaj dylatacji to dylatacja pozorna, która polega na nacinaniu podkładu na grubość 1/3 do ½ grubości. Po tym wszystkim całą powierzchnię posadzki zaciera się, dzięki czemu otrzymuje się gładką powierzchnię ze szczeliną dylatacyjną w środku, która wyznacza kierunek pęknięcia podkładu. Czynność ta powoduje podział posadzki oraz stworzenie układu mniejszych płyt, co sprawia, że ich naprężenie nie powoduje uszkodzeń. W praktyce jednak wielkość pojedynczej płyty nie powinna być większa niż 30 m2, a długość boku nie powinna przekraczać 6 m.

Jak wypełnić szczelinę dylatacyjną?

Należy również pamiętać, że większość szczelin dylatacyjnych wymaga wypełnienia, do czego zazwyczaj stosuje się listwy dylatacyjne, które są dostępne w wielu kolorach i kształtach. Ponadto można je w łatwy sposób dopasować do wnętrza czy rodzaju podłogi. Wykorzystać można także sznury dylatacyjne, które są elastyczne oraz odporne na ściskanie i wilgoć. Mają zastosowanie przede wszystkim do tworzenia dylatacji na balkonie lub tarasie, ale mogą też posłużyć do wypełnienia dylatacji posadzek przemysłowych. W sprzedaży dostępne są również taśmy dylatacyjne, które znajdują zastosowanie w konstrukcjach betonowych, a ich wkłady wypełniające cechują się odpowiednią sztywnością i elastycznością, dzięki czemu zapewniają odpowiednie umocowanie w szczelinie dylatacyjnej.

Dylatacje posadzek można wypełnić także masą dylatacyjną, jednak obowiązkowo należy pamiętać o wcześniejszym zagruntowaniu posadzki specjalnymi preparatami, które są dostępne na Ceneo.pl. Masy dylatacyjne charakteryzują się dużą trwałością, elastycznością oraz są odporne na wilgoć. Dylatacja posadzek przemysłowych czy też budynków mieszkalnych może zostać wypełniona masami jedno- lub dwuskładnikowymi. Do najczęściej wykorzystywanych należą masy silikonowe, które posiadają substancje zapobiegające rozwojowi pleśni oraz są odporne na wysoką temperaturę. Dzięki temu idealnie nadają się do zatasowania w kuchni czy łazience. Masy akrylowe są z kolei odporne na środki chemiczne oraz krótkotrwałą wilgoć, a masy poliuretanowe charakteryzuje elastyczność oraz duża przyczepnością do rożnych materiałów. Dobrym rozwiązaniem są także masy epoksydowe, które to mają dużą przyczepność oraz wytrzymałość, jednak ich wadą jest brak elastyczności.
Dylatacja posadzki, czy też inaczej szczelina lub przerwa dylatacyjna, jest bardzo ważnym elementem konstrukcji podłogi. Poprawnie wykonana dylatacja skutecznie zapobiega odkształceniu, powstawaniu pęknięć czy innych uszkodzeń powierzchni, które powstają pod wpływem czynników zewnętrznych.
Autor: Grzegorz Woźniak