Data publikacji:

Jaki dysk sieciowy do domu? Ranking TOP 10

Dysk sieciowy jest przydatnym urządzeniem pozwalającym użytkownikowi założyć własny domowy serwer, na którym przechowywać będzie pliki i multimedia, z których korzystać będą mogły wszystkie komputery oraz urządzenia używające tej samej sieci. Przyda się ona zarówno profesjonalistom pracującym z dużymi ilościami danych, jak również miłośnikom kina domowego, muzyki lub gier. Instalacja dysku i jego konfiguracja nie jest specjalnie skomplikowanym zadaniem i poradzi sobie z nim większość użytkowników pecetów. Przedstawiamy ranking najlepszych dysków sieciowych, a także najważniejsze informacje na temat tego sprzętu, pomagające w zakupach.
dysk sieciowy do domu

Czym jest dysk sieciowy?

Dyski sieciowe, znane są też jako dyski NAS – jest to skrót od angielskiej nazwy „Network-Attached-Storage”, co możemy przetłumaczyć na „urządzenie pamięci masowej połączonej z siecią”. Urządzenia tego typu różnią się oczywiście od typowych napędów montowanych w komputerze stacjonarnym lub laptopie.
Są one bowiem dodatkowo wyposażone we własny procesor i pamięć RAM, które pozwalają im skutecznie zarządzać przesyłanymi danymi oraz obsługiwać połączenia z innym sprzętem w obrębie sieci. Wymagają one również dostępu do zewnętrznego zasilania. Po podłączeniu do routera (bezprzewodowo lub z pomocą kabla Ethernet) dysk zamienia się w tzw. serwer NAS.
Nawet kompaktowe serwery NAS zajmują sporo miejsca, dlatego też zazwyczaj ustawia się je na osobnych półkach lub w szafkach, pamiętając równocześnie o zapewnieniu im odpowiedniej cyrkulacji powietrza, zapobiegającej przegrzewaniu się podzespołów.
We wnętrzu serwerów NAS znajdziemy od jednego do kilku standardowych magnetycznych dysków twardych SATA (zazwyczaj musimy zakupić je osobno). Napędy HDD są wybierane przede wszystkim ze względu na wysoką pojemność osiągającą przeciętnie kilka terabajtów, a także względnie niskie ceny w porównaniu do napędów półprzewodnikowych SSD. Choć te drugie są znacznie szybsze, serwery NAS służą głównie do długoterminowego przechowywania danych, które nie są nieustannie wykorzystywane, dlatego też atut ten ma mniejsze znaczenia. W zależności od potrzeb i wybranego urządzenia możemy umieścić w nim dodatkowe dyski, a także wymieniać już te zainstalowane.

Do czego używamy dysku sieciowego w domu?

Dyski sieciowe w domach wykorzystuje się przede wszystkim do tworzenia kopii zapasowych najważniejszych plików i multimediów (zdjęcia, muzyka, filmy). Ponieważ dane przechowywane są na zewnętrznym urządzeniu, w razie problemów z działaniem systemu operacyjnego mamy gwarancję, że efekty naszej pracy są bezpiecznie. Dzięki dużej przestrzeni dyskowej możemy dokonywać nawet wielokrotnego backupu całego komputera, a w czynności tej pomagają nam zazwyczaj specjalistyczne programy. Serwery NAS są też bardzo często używane do archiwizacji materiałów zarejestrowanych przez system domowego monitoringu.
Z dysku sieciowego możemy też streamować filmy i muzykę bezpośrednio na ekranie telewizora, telefonu, tabletu lub komputera. Jakość odtwarzanego obrazu i dźwięku zależeć będzie przede wszystkim od procesora serwera, routera, a także sposobu komunikacji (bezprzewodowa lub przewodowa).

Dyski sieciowe – TOP 10 polecanych modeli

1. Synology DS220+

Serwer NAS wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor, który zapewnia szybkie transfery danych oraz pozwala na przesyłanie strumieniowe plików wideo w rozdzielczości do 4K. Sprzęt obsługuje standardowe dyski SATA o wielkości 2,5 cala i 3,5 cala, ma dwa porty LAN i dwie kieszenie na napędy.

2. Synology DS923+

Domowy serwer sieciowy, który z powodzeniem można wykorzystać też w biurze. Urządzenie ma w sumie cztery kieszenie na dyski SATA 2,5 cala i 3,5 cala, obsługuje napędy SSD NVMe. Maksymalna pojemność nośników danych to 50 TB. Model napędza dedykowany i prosty w obsłudze system operacyjny DSM ułatwiający synchronizację i udostępnianie plików.

3. WD My Cloud EX2 Ultra

Kompaktowy serwer NAS przeznaczony do użytku domowego. Urządzenie oferuje funkcję automatycznego synchronizowania danych na kilku komputerach równocześnie, a także łatwego udostępniania plików i folderów w obrębie sieci. Całość napędza dwurdzeniowy procesor 1,3 GHz oraz 1 GB pamięci RAM. Model wyposażony jest w dwie kieszenie na dyski SATA 2,5 cala i 3,5 cala, obsługuje też zewnętrzne nośniki USB.

4. QNAP TS-464

Profesjonalny serwer NAS z czterordzeniowym procesorem Intel Celeron N5105/N5095 i 4 GB pamięci RAM, którą można dodatkowo rozszerzyć do 32 GB. Urządzenie ma cztery kieszenie dyski SATA 2,5 cala i 3,5 cala, a także dwa gniazda na napędy SSD M.2 NVMe. W obudowie zamontowano również po dwa porty LAN, USB 2.0 oraz USB 3.2 GEN 2. Waga urządzenia bez dysków wynosi nieco ponad 2 kilogramy.

5. Synology DS220J

Sieciowy dysk NAS w kompaktowej obudowie przeznaczony między innymi do użytku domowego. Jest on wyposażony w dwie kieszenie na napędy SATA o wielkości 2,5 cala i 3,5 cala. Zaletą urządzenia jest już przywołany system operacyjny DSM, a także narzędzia do zarządzania multimediami i ich udostępniania innym urządzeniom.

6. QNAP TS-231K

Wydajny serwer sieciowy z czterordzeniowym procesorem o taktowaniu 1,7 GHz. Sprzęt posiada dwie kieszenie do instalacji dysków SATA 2,5 cala i 3,5 cala, które wyposażone są dodatkowo w funkcję blokady zapobiegającej ich przypadkowemu wypadnięciu. Dołączone oprogramowanie ułatwia szybką synchronizację danych w ramach sieci, producent dostarcza też dedykowaną aplikację mobilną.

7. Synology DS720+

Niewielka sieciowa pamięć masowa, która obsługuje dwa dyski SATA w formacie 2,5 cala lub 3,5 cala, a także napędy SSD M.2 NVMe. O szybki transfer danych dba wbudowany czterordzeniowy procesor Intel Celeron J4125. Wszystkimi opcjami urządzenia użytkownik zarządza z poziomu dedykowane oprogramowanie, wśród którego znajduje się między innymi Synology Office, pozwalający na pracę w chmurze kilku osobom jednocześnie.

8. WD My Cloud Home

Kompaktowy dysk sieciowy zaprojektowany z myślą o użytku domowym. Model wyposażony jest w pojedynczą kieszeń na dysk 3,5 cala, który jest dostarczony wraz z urządzeniem (pojemność 4 TB). Producent dodatkowo dostarcza specjalne oprogramowanie do zarządzania plikami oraz ich synchronizowania. Dane możemy zabezpieczyć hasłem lub specjalnym kodem.

9. ZyXEL NAS326

Dysk sieciowy NAS gwarantujący według producenta zapis i odczyt danych z prędkością do 105 MB/s. Do atutów sprzętu należy jego niezwykle szybka i prosta konfiguracja, a także skuteczne strumieniowanie nawet bardzo dużych plików wideo w rozdzielczości 4K. We wnętrzu modelu umieścimy maksymalnie dwa dyski twarde SATA 2,5 cala lub 3,5 cala.

10. ASUSTOR Lockerstor 2 AS6602T

Dysk sieciowy z czterordzeniowym procesorem Intel Celeron J4125 i 4 GB pamięci RAM. Użytkownicy mogą skorzystać z dwóch kieszeni na standardowe napędy SATA, a także dwóch portów na dyski SSD M.2 NVMe. Sprzęt oferuje zaawansowane funkcje ochrony danych (szyfrowanie, zabezpieczanie hasłem) i jest przystosowany do pracy 24 godziny na dobę.
Zdjęcie: Envato Elements