Data modyfikacji:

Najlepszy dysk SSD 500 GB. Ranking 

Dyski SSD stały się już praktycznie standardem stosowanych w komputerach. Znacznie szybszy transfer danych, a także wysoka odporność na uszkodzenia sprawiają, że przechowywanie danych stało się dużo łatwiejsze. 

Dlaczego dysk SSD jest najlepszym wyborem do komputera? 

Dyski SSD (Solid State Drive) inaczej są nazywane napędami półprzewodnikowymi. W porównaniu do starszych dysków HDD są wyposażone w pamięć Flash. Ich budowa opiera się wyłącznie na elektronicznych podzespołach, dlatego nie znajdziemy tutaj żadnych mechanicznych elementów. To sprawia, że w razie ewentualnego upadku ryzyko uszkodzeń jest zminimalizowane. Oczywiście, dyski SSD nie są niezniszczalne, ale szansa na odzyskanie utraconych danych jest znacznie większa niż w przypadku dysku HDD. 

Dyski SSD nad HDD mają jeszcze przewagę w szybkości transferu danych. Dyski SSD w prędkości odczytu, jak i zapisu osiągają około 150-200 Mb/s. Dla porównania przeciętny dysk SSD jest w stanie wykręcić prędkość 500-550 Mb/s. Najlepsze dyski SSD osiągają 3000-3500 Mb/s zarówno w trybie odczytu, jak i zapisu. W praktyce oznacza to, że przesyłanie dużych plików zajmie nam o wiele mniej czasu. W dobie, gdy filmy 4K stają się standardem, to ważna wiadomość dla użytkowników. Pod tym względem dyski SSD nie mają sobie równych. 

Mimo że dyski SSD są świetne, to nie można zapomnieć o ich wadach. Do największej należy zaliczyć wysoki stosunek ceny do pojemności. Dyski HDD są tanie i pojemność 1 TB kupimy już za około 200 złotych. Odpowiednik w wersji SSD będzie dwukrotnie droższy! To niestety powoduje, że przechowywanie wszystkich plików na takim dysku jest bardzo kosztowne. 

Dlaczego pojemność 500 GB w dysku SSD jest najlepsza? 

Pojemność dysków SSD jest ograniczona, co może utrudniać przechowywanie wszystkich plików. Modele o pojemności 128 GB i 256 GB warto wybierać w momencie, gdy oprócz systemu operacyjnego nie przechowujemy zdjęć, czy filmów. Dysk SSD 500 GB to idealnie wyważenie pomiędzy atrakcyjną ceną, a sporą przestrzenią.

Różnica w cenie pomiędzy wersją 256 GB a 500 GB jest na tyle niewielka, że warto dopłacić. Taki zakup zwróci się prędzej, czy później. Jeszcze lepszym wyborem są dyski SSD 1TB lub 2TB. Ale w ich przypadku trzeba nastawić się na spory wydatek na poziomie 1000-1500 złotych w zależności od modelu. 

Ranking dysków SSD 500 GB 

Samsung 870 EVO 

To jeden z najpopularniejszych dysków SSD na rynku! Samsung zaprojektował go z myślą o jak najlepszej wydajności, ale również bezpieczeństwie użytkownika. Transfer danych w trybie odczytu wynosi 560 Mb/s, natomiast w trybie zapisu 530 Mb/s. Taki wynik umożliwi naprawdę szybkie przesyłanie danych. Kości V-Nand zastosowane w tym modelu są odporne na uszkodzenia, a także pobierają małą ilość energii.

Ciekawym rozwiązaniem jest dedykowane oprogramowanie Samsung Magician. Jego zadaniem jest sprawdzać na bieżąco stan dysku, monitorować i optymalizować jego wydajność. Za pośrednictwem aplikacji zaktualizujemy dysk do najnowszej wersji. To bardzo dobry dysk SSD 500 GB dostępny w atrakcyjnej cenie. 

Specyfikacja: 

  • format: 2,5 cala 
  • złącze: SATA 
  • prędkość odczytu: 560 MB/s 
  • prędkość zapisu: 530 MB/s 

Crucial MX500 500 GB 

Szukasz dysku SSD o pojemności 500 GB, ale masz ograniczony budżet? To w takim razie zwróć uwagę na propozycję marki Crucial. Model MX500 został wyposażony w 64-warstwowe kości 3D NAND, umożliwiające osiągnięcie prędkości do 560 MB/s w trybie odczytu i 510 MB/s w trybie zapisu. Dysk ma 256-bitowe szyfrowanie AES, co wpływa na bezpieczeństwo wszystkich danych. Ten model jest dostępny w formacie 2,5 cala i znakomicie sprawdzi się jako nowy dysk SSD do laptopa. Niewielkim kosztem znacznie przyspieszysz działanie swojego sprzętu! 

Specyfikacja: 

  • format: 2,5 cala 
  • złącze: SATA 3 
  • prędkość odczytu: 530 MB/s  
  • prędkość zapisu: 510 MB/s 

WD 500 GB Blue SSD 

Marki WD nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. WD Blue to seria przeznaczona dla użytkowników poszukujących solidnego dysku SSD do codziennego użytkowania. Prezentowany model ma dobre parametry odczytu i zapisu wynoszące odpowiednio 560 MB/s i 530 MB/s. Po zainstalowaniu tego modelu w swoim komputerze zobaczysz wzrost wydajności niemal natychmiast! Ponadto producent chwali się, że zużycie energii jest niższe o 25% w porównaniu do poprzednich generacji tych dysków. To kolejny model dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie. 

Specyfikacja: 

  • format: mSATA 
  • złącze: SATA 
  • prędkość odczytu: 560 MB/s 
  • prędkość zapisu: 530 MB/s 

Kingston A2000 500 GB 

Kingston A2000 to dysk  oferujący doskonałe parametry! Prędkość odczytu wynosi 2200 MB/s, natomiast zapisu 2000 MB/s. Takie wyniki sprawiają, że przesyłanie plików, uruchamianie systemu, czy odpalanie najnowszych gier jest znacznie szybsze niż w standardowych modelach.

Producent skupił się na poprawie bezpieczeństwa, dlatego oprócz szyfrowania 256-bitowego XTS-AES znajdziemy wsparcie dla oprogramowania takiego jak TCG Opal 2.0, czy WinMagic. Kingston A2000 jest znakomitym wyborem dla posiadaczy cienkich ultrabooków. To najlepszy sposób na zwiększenie pamięci i poprawę wydajności komputera. 

Specyfikacja: 

  • format: M.2 
  • złącze: M.2 
  • prędkość odczytu: 2200 MB/s 
  • prędkość zapisu: 2000 MB/s 

ADATA SSD Ultimate 500 GB 

Bardzo dobrze oceniany przez użytkowników dysk SSD otrzymał pamięć flash 3D NAND. Prędkość odczytu wynosi 520 MB/s, natomiast zapisu 450 MB/s. Nie są to może wyniki powalające, ale w tak atrakcyjnej cenie nie można wymagać niczego więcej. Dysk SSD ma kodowanie LDPC ECC, co chroni przed występowaniem błędów podczas zapisu. Solidnie wykonany dysk sprawdzi się w rękach wielu użytkowników. 

Specyfikacja: 

  • format: 2,5 cala 
  • złącze: SATA III 
  • prędkość odczytu: 520 MB/s 
  • prędkość zapisu: 450 MB/s 

Autor: Bartłomiej Mazurek