Data modyfikacji:

Ekspres do kawy z młynkiem. Jaki wybrać?

Chcesz zrezygnować z kupnej kawy i rozpocząć jej samodzielne przygotowywanie w domowym zaciszu? Świetny pomysł! Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale także zafundujesz sobie ulubiony, gorący i aromatyczny napój idealnie dopasowany do twoich kubków smakowych. Pomocny może okazać się funkcjonalny ekspres do kawy z młynkiem. Jaki wybrać? Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu urządzenia!

ekspres do kawy z młynkiem

Ciśnieniowy ekspres do kawy z młynkiem: jaki model wybrać?

Zakup ekspresu do kawy z młynkiem to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Jaki ekspres do kawy wybrać, aby nie tylko spełnił twoje oczekiwania, ale także posłużył ci niezmiennie przez lata?

Pierwszym krokiem jest określenie przedziału cenowego – dzięki temu szybciej znajdziesz interesujący cię model, od razu eliminując zbyt tanie lub zbyt drogie sprzęty. Pamiętaj, że wpływ na koszt zakupu ekspresu mają zarówno funkcje, jak i sam producent. Modele z młynkiem znajdziesz m.in. wśród ekspresów Jura, Philips, KRUPS czy De'Longhi.

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego młynka. Jak się okazuje, ekspresy do kawy mogą być wyposażone w element wykonany z metalu lub ceramiki. Różnice między nimi nie są aż tak widoczne. Można jedynie zauważyć, że ten drugi rodzaj jest bardziej podatny na uszkodzenia w trakcie eksploatacji, co automatycznie przekłada się na częstszą konieczność wymiany lub naprawy.

Młynki mogą być również udarowe lub żarnowe. Pierwszy rodzaj ma dość prostą konstrukcję, a jego działanie polega na rozbiciu i zmieleniu ziaren za pomocą wirujących ostrzy. Choć jest szybki, to jednak w trakcie procesu temperatura znacząco wzrasta, co może odbić się na smaku kawy. Z kolei młynek żarnowy miażdży ziarna, dzięki czemu wydobywa z nich maksimum smaku i aromatu.

Podczas zakupu warto również zwrócić uwagę na sam design ekspresu do kawy z młynkiem, który powinien perfekcyjnie dopełniać wyposażenie kuchni. Równie ważne jest jego ciśnienie określane liczbą barów. To od niego zależy, jaki rodzaj ziaren można zamienić w gorący napój.

Przeczytaj także: Młynek żarnowy: ranking polecanych produktów

Moc ekspresu do kawy z młynkiem

Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu ekspresu do kawy z młynkiem, jest jego moc. Jaką wybrać? Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem wydają się być urządzenia o najwyższej możliwej mocy, dzięki którym czas przygotowania urządzenia do pracy zostanie skrócony do minimum. Jednak wraz ze wzrastającym parametrem, rośnie także ich cena.

Minimalna moc, jaką powinien mieć dobry ekspres do kawy z młynkiem, to 1450 lub 1500 W. Dzięki temu nie będziesz musieć czekać kilkunastu minut na pierwszą filiżankę swojego ulubionego napoju. Pamiętaj, że na wydajność urządzenia ma także wpływ wykorzystywane do jego pracy ciśnienie. Jeśli jest ono wysokie, to bez problemu zrekompensuje moc niższą o około 200-300 W.

Zalety ekspresu do kawy z młynkiem

Ekspres do kawy z młynkiem to udogodnienie, jakiego nie zapewni ci wybór żadnego innego modelu. Dlaczego? Ponieważ z jego pomocą możesz raz na zawsze zrezygnować z samodzielnego mielenia ziaren. Zamiast tego wystarczy wsypać je do odpowiedniego pojemnika i gotowe. Urządzenie wszystko zrobi za ciebie, dopasowując stopień zmielenia kawy do twoich indywidualnych potrzeb.

Co więcej, ekspres do kawy z młynkiem jest dostępny w wersji ciśnieniowej, czyli automatycznej. Tego typu urządzenia są funkcjonalne, jednak odrobinę większe od swoich kolbowych odpowiedników. Ich największą zaletą jest pełna automatyzacja przygotowania gorącego, czarnego napoju – twoim zadaniem jest wyłącznie uzupełnianie pojemników i wybór odpowiedniego programu.

Tego typu urządzenia mogą pochwalić się szybką pracą i maksymalną wygodą użytkownika. Bez problemu sprawdzą się w przygotowaniu różnych rodzajów kawy – możesz samodzielnie dopasować jej gatunek. A to wszystko przy zapewnieniu świeżości gwarantowanej przez wbudowany młynek, dzięki któremu wydobędziesz z ziaren maksimum smaku i aromatu.

Zobacz również zalety ekspresu kolbowego do domu.

Jaki ekspres do kawy z młynkiem? Dodatkowe funkcje

Decydując się na zakup ekspresu do kawy z młynkiem, staniesz przed dylematem, jaki wybrać model – czy standardowy, czy może wzbogacony o szereg dodatkowych funkcji. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, jednak warto zwrócić uwagę na kilka praktycznych dodatków. Dzięki nim przygotujesz w domowym zaciszu jeszcze pyszniejszą kawę, a czyszczenie urządzenia stanie się jeszcze łatwiejsze. Sprawdź, jakie funkcje ekspresu do kawy z młynkiem warto rozważyć.

Spienianie mleka

Jaki ekpres do kawy z młynkiem dla wielbicieli cappuccino czy latte? Model z funkcją spieniania mleka na pewno przypadnie ci do gustu. Oczywiście możesz spienić biały napój samodzielnie, jednak z pomocą ekspresu z taką funkcją przygotowanie ulubionej kawy stanie się jeszcze szybsze i łatwiejsze.

Automatyczne czyszczenie

Funkcja, która znacząco ułatwi i skróci czas mycia ekspresu do kawy z młynkiem. Dzięki niej urządzenie poinformuje cię o konieczności dokładnego oczyszczenia systemu, a w międzyczasie samodzielnie poradzi sobie z codziennymi zabrudzeniami.

Automatyczne odkamienianie

Pomocna funkcja, która ma bezpośredni wpływ na przedłużenie żywotności urządzenia i zminimalizowanie ryzyka jego uszkodzenia. W zależności od modelu, na którego zakup się zdecydujesz, zazwyczaj wystarczy wybór opcji odkamieniania, a następnie nalanie wody do pojemnika i dodanie do niej odpowiedniego środka czyszczącego.

Regulacja mocy kawy

Funkcja, która z pewnością przypadnie do gustu największym smakoszom kawy. Z jej pomocą możesz samodzielnie dopasowywać aromat i intensywność gorącego napoju do swoich indywidualnych upodobań.

Dostępne na rynku ekspresy do kawy z młynkiem mogą być także wyposażone w automatyczne płukanie i włączanie, blokadę bezpieczeństwa, oszczędzanie energii, personalizację ustawień, podgrzewanie i podświetlanie filiżanek czy podtrzymywanie temperatury.