Data modyfikacji:

Jaki ekspres do kawy do 300 zł wybrać?

Masz budżet do 300 złotych i chcesz kupić dobry ekspres do kawy? Wbrew pozorom wybór urządzeń w tej cenie jest naprawdę spory i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Sprawdzamy oferty sklepów, a także podpowiadamy, jaki ekspres do kawy do 300 zł będzie dla ciebie najlepszy.
ekspres do kawy do 300 zł

Jaki ekspres do 300 zł wybrać – przelewowy, kapsułkowy czy kolbowy?

Jaki ekspres do kawy wybrać? W budżecie do 300 złotych wybierzemy ekspres przelewowy, kapsułkowy lub kolbowy. Czym różnią się te urządzenia? Już wyjaśniamy, które rodzaje ekspresów do kawy są warte uwagi.
Ekspresy przelewowe mają najprostszą budowę i jednocześnie są najtańsze spośród wymienionych. Zasada działania jest bardzo prosta. Urządzenie podgrzewa wodę w pojemniku, a następnie przelewa ją przez wsypaną wcześniej mieloną kawę. Aby w dzbanku pojawiła się wyłącznie kawa, stosowany jest specjalny filtr, który zatrzymuje pozostałości po kawie.
Plusem takiego rozwiązania jest możliwość przygotowania większej ilości kawy nawet dla kilku osób. Ekspresy przelewowe z racji tego, że nie działają pod wysokim ciśnieniem nie są w stanie zapewnić tak dobrego smaku i aromatu. Jednak stosunek jakości do ceny jest dobrze zachowany, dlatego dla mniej wymagających użytkowników to dobry wybór. 
Dla poszukujących ciekawego smaku kawy pewną alternatywą może być ekspres kapsułkowy. Tutaj nie potrzebujemy już kawy zmielonej, bądź ziarnistej, ponieważ jest ona dostarczana w kapsułkach. Ogromnym plusem jest fakt, że wybór kapsułek w różnych smakach jest ogromny.
Jeśli jednak oczekujesz, że taki ekspres zastąpi kilkukrotnie droższy ekspres automatyczny, to niestety tak się nie stanie. Ekspresy kapsułkowe są tanie, ale musisz liczyć się z tym, że same kapsułki swoje kosztują i osoby, które piją więcej niż jedną kawę dziennie mogą być rozczarowane. To dobry wybór dla osób, które chcą zrobić sobie małą czarną od czasu do czasu.
Prawdziwy smak kawy możemy poczuć w ekspresie kolbowym, który działa na trochę innej zasadzie niż dobrze znany ekspres automatyczny. Zmieloną kawę wsypuje się do specjalnej kolby, która jest umieszczona w urządzeniu. Następnie, pod wysokim ciśnieniem jest tłoczona gorąca woda. W ten sposób uwalniany jest niepowtarzalny smak i aromat. Udowodniono, że taki sposób przygotowania kawy zapobiega uwalnianiu szkodliwych dla organizmu składników.
Jeżeli jesteś miłośnikiem małej czarnej, a masz ograniczony budżet, to ekspres kolbowy będzie najlepszym wyborem! Największym minusem tego typu urządzeń jest konieczność samodzielnego czyszczenia. Dużo wygodniejsze są pod tym względem ekspresy automatyczne, w których pojemnik z fusami po kawie opróżniamy co jakiś czas.

Jakie parametry są ważne w ekspresach do kawy do 300 zł?

Jaki ekpres kolbowy czy kapsułkowy wybrać? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na moc urządzenia. Im wyższa, tym szybciej ekspres do kawy nagrzeje się i będzie gotowy do pracy. W cenie do 300 złotych średnia moc wynosi około 1000 W.
Drugim bardzo istotnym parametrem jest ciśnienie, które dotyczy głównie ekspresów kapsułkowych i kolbowych. Optymalne ciśnienie do przygotowania dobrej kawy wynosi 15 barów, ale można znaleźć modele dysponujące ciśnieniem nawet 19 barów. W przypadku ekspresów przelewowych warto spojrzeć na wielkość pojemnika na wodę. Średnia pojemność wynosi około 1,2 litra i pozwala na przygotowanie 10-12 filiżanek kawy.
Budżet do 300 złotych nie pozwoli na zakup ekspresu z wbudowanym młynkiem. To udogodnienie jest zarezerowane dla dużo droższych modeli. Ewentualnie można dokupić zewnętrzne urządzenie, aby samodzielnie przygotowywać mieloną kawę. W tanich ekspresach raczej nie znajdziemy systemu spieniania mleka, choć są niektóre modele kolbowe dysponujące taką funkcją. Sam system jest dość prosty i użytkownik nie ma wielkiego pola manewru jeśli chodzi o ustawianie poziomu pianki.

Czy warto kupić ekspres do 300 zł?

Jak najbardziej tak. Dla mniej wymagających kawoszy ekspres do 300 złotych będzie bardzo dobrym wyborem. Do przygotowania dobrej małej czarnej nie potrzeba urządzenia za kilka tysięcy złotych.

Polecane ekspresy do kawy do 300 zł

Krups Dolce Gusto Mini

Bardzo dobrze oceniany ekspres kapsułkowy kosztuje mniej niż 300 złotych i charakteryzuje się eleganckim wyglądem. Urządzenie ma moc 1500W oraz ciśnienie na poziomie 15 barów. Dodatkowo do wyboru jest ponad 30 rodzajów kawy, dlatego każdy będzie mógł przygotować napój według własnych upodobań. Kompaktowa obudowa i ciekawy wygląd to dodatkowe zalety tego modelu!

MPM MKW-06M

To jeden z najtańszych ekspresów kolbowych na rynku. Mimo niskiej ceny specyfikacja urządzenia jest bardzo przyzwoita. Przede wszystkim, ekspres ma moc 850W, a jego uruchomienie trwa około 45 sekund. Ogromną zaletą tego modelu jest wbudowana dysza do spieniania mleka, która pozwoli na przygotowanie napojów mlecznych. Stosunek jakości do ceny został dobrze zachowany, dlatego warto wziąć ten model pod uwagę podczas zakupów.

Philips Daily Collection

Szukasz eleganckiego ekspresu przelewowego do 300 złotych? W takim razie Philips Daily Collection będzie dla Ciebie doskonałym wyborem. Szklany dzbanek o pojemności 1,2 litra ma dodatkowy wskaźnik poziomu wody. Ekspres korzysta z tłoczka Aroma Twister odpowiadającego za mieszanie spływającej kawy, aby uzyskać odpowiedni smak. Moc 1000W, funkcja automatycznego wyłączania i łatwe czyszczenie, to główne zalety tego modelu.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.